PRIESKUM: Každý tretí Slovák má zásadný problém, varujú poisťovne. Takto sa na dôchodok nepripravíš

  • Dôležitý je aj vstup do II. piliera
  • Podľa poisťovne ide o najjednoduchší a najlacnejší spôsob dôchodkového sporenia
Na výšku tvojho dôchodkov má vplyv bežná dávka
Ilustračná fotografia Archív Canva
  • Dôležitý je aj vstup do II. piliera
  • Podľa poisťovne ide o najjednoduchší a najlacnejší spôsob dôchodkového sporenia

Takmer tretina Slovákov (30 %) stále nerozmýšľa nad šetrením peňazí na dôchodok. To je alarmujúce zistenie poisťovne Allianz, ktorá poukazuje na nízke povedomie o dôležitosti dôchodkového sporenia a na obavy z budúcnosti, ktoré má až 40 % Slovákov.

Situácia sa však v posledných rokoch mierne zlepšila. Zavedenie povinného vstupu do druhého piliera dôchodkového sporenia viedlo k tomu, že Slováci si na dôchodok sporia viac. Napriek tomuto pokroku je stále veľký priestor na zlepšenie.

Takmer tretina Slovákov nad sporením peňazí na dôchodok nerozmýšľa

„Zavedením povinného vstupu do druhého piliera pribudlo v Allianz – Slovenskej dôchodkovej správcovskej spoločnosti (SDSS) viac ako 10 500 nových sporiteľov a každý z nich si sporí v súlade s predvolenou investičnou stratégiou,“ uviedla poisťovňa.

Podľa Asociácie dôchodkových správcovských spoločností bol počet sporiteľov k 30. júnu 1,9 milióna. Od začiatku roka je to nárast o viac ako 64 000 ľudí.

Poisťovňa dodala, že vstupom do druhého piliera sa sporiteľ stáva súčasťou rastúceho a dlhodobého systému. Jeho cieľom je zabezpečiť lepší dôchodok a perspektívu pre budúcich seniorov. Podľa poisťovne ide o najjednoduchší a najlacnejší spôsob dôchodkového sporenia, aký ľudia môžu využiť.

Od 1. mája 2023 majú obyvatelia na Slovensku povinnosť vstúpiť do druhého piliera. Na výber dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS) majú 180 dní. Po tomto termíne im DSS vyberie Sociálna poisťovňa (SP).

Za prvých päť mesiacov tohto roka bolo podľa poisťovne vyplatených 27 miliónov eur dôchodkových úspor. Z garancií v dôchodkovom sporení poslala Allianz – DSS svojim sporiteľom vyše štvrť milióna eur. Okrem toho eviduje poisťovňa aj postupný presun úspor z garantovaných do indexových výnosov, ktoré prinášajú z dlhodobého hľadiska vyššie úspory. V indexovom fonde zaznamenala až 54 % týchto úspor, celkovo ide o viac ako 4,2 miliardy eur.

Štát posúva termín vo vyplácaní dôchodkov

Ako sme ťa informovali nedávno, sociálna poisťovňa oznamuje, že podmienky výplaty starobného dôchodku z II. piliera v roku 2025 zostávajú nezmenené. Pôvodne plánované obmedzenia a zdanenie programového výberu, ktoré mali nadobudnúť účinnosť 1. januára 2025, boli odložené na 1. januára 2026.

To znamená, že sporitelia v II. pilieri si aj v roku 2025 budú môcť vybrať nasporené peniaze formou programového výberu za rovnakých podmienok ako doteraz. Informuje o tom Sociálna poisťovňa.

„V prípade záujmu sporiteľa o jednorazový výber celej sumy nasporených príspevkov tak bude možné využiť túto formu starobného dôchodku z II. piliera aj pri žiadosti spísanej v roku 2025 pri splnení podmienky referenčnej sumy platnej v danom kalendárnom roku,“ informuje Sociálna poisťovňa.

V praxi to znamená, že aj keď sporiteľ spíše žiadosť o dôchodok z II. piliera pred koncom roka 2025, pričom ponukový list s ponukami dôchodku z II. piliera a možnosťami jeho čerpania mu bude vyhotovený v roku 2026, bude môcť požiadať aj o jednorazové vyplatenie nasporenej sumy príspevkov bez jeho zdanenia, či iného obmedzenia, ak bude spĺňať podmienku referenčnej sumy platnej v roku 2026.  

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Najnovšie videá

Trendové videá