PRIESKUM: Keby volili len vysokoškoláci, víťaz by bol jednoznačný. Do parlamentu by sa dostali len 3 strany

  • Slovenskí vysokoškoláci by si zvolili Progresívne Slovensko
  • Do parlamentu by sa dostali len tri strany
Diplomy, absolventi univerzity
TASR/František Iván
  • Slovenskí vysokoškoláci by si zvolili Progresívne Slovensko
  • Do parlamentu by sa dostali len tri strany

Predvolebné nálady vysokoškolákov sa od posledných výsledkov prieskumov poriadne líšia. Z výsledkov prieskumu, ktorý organizoval portál Praxuj, vyplývajú ohľadom predvolebných preferencií podstatne rozdielne výsledky.

Každý tretí vysokoškolák na Slovensku by volil Progresívne Slovensko. Na druhom mieste by skončila SaS a do parlamentu by sa ešte dostal Hlas-SD. Všetky ostatné strany skončili pod hranicou zvoliteľnosti, informuje agentúra SITA. Top päťku uzatvorili KDH a Smer-SSD.

Ako píše v tlačovej správe Jozef Gašparík, spoluzakladateľ portálu Praxuj, prieskum vykonali na vzorke 756 študentov štrnástich najväčších verejných vysokých škôl na Slovensku. Prieskum bol realizovaný v období od 26. mája do 11. júna.

Prieskum zisťoval od respondentov odpoveď na otázku: „Ktorú stranu by ste volili v najbližších parlamentných voľbách?“

Výsledky

Odpovede naznačujú silnú podporu Progresívneho Slovenska, ktoré by v septembrových voľbách podporilo 35,6 percenta študentov. Nasleduje SaS, ktorú by volilo 6,4 percenta a Hlas-SD na úrovni 5,6 percenta.

Do parlamentu by sa nedostalo KDH so ziskom 3,5 percenta a rovnako Smer-SSD na úrovni 3,5 percenta. Sme rodina by získala 2,7 percenta, Aliancia 2,0 percentá a OĽANO 1,9 percenta. Demokratov by volilo 1,7 percenta vysokoškolákov. Ostatné strany sa nachádzajú pod úrovňou 1,2 percenta.

Približne každý štvrtý vysokoškolák (25,1 percenta) zatiaľ nie je rozhodnutý a približne 6 percent deklaruje, že sa na voľbách nezúčastní.

Výsledky prieskumu

1. Progresívne Slovensko – 35,6 %

2. SaS – 6,4 %

3. Hlas-SD – 5,6 %

4. KDH – 3,5 %

5. Smer-SSD – 3,5%

6. Sme rodina – 2,7 %

7. Aliancia – 2,0 %

8. OĽANO a priatelia – 1,9 %

9. Demokrati – 1,7 %

Ostatné strany pod 1,2 %

Vaša druhá voľba?

Druhá otázka smerovala k zisteniu odpovede na otázku: „Ktorú stranu by ste volili v najbližších parlamentných voľbách, ak by vaša prvá voľba nekandidovala?“

V prípade, že by sa študenti museli zriecť svojej prvej voľby, voľby by vyhrala SaS so ziskom 14,8 percenta.

Nasledovalo by Progresívne Slovensko s 8,1 percenta, Smer-SSD s 3,7 percentami, Hlas-SD s 3,6 percentami, Demokrati s 3,5 percentami, Jablko s 2,8 percentami a OĽANO s 2,8 percentami.

KDH by si ako svoju druhú voľbu vybralo 2,3 percenta vysokoškolákov, Za ľudí 1,9 percenta a stranu Sme rodina 1,6 percenta. Ostatné strany by sa nachádzali pod úrovňou 1,3 percenta. Stúpol by i počet nerozhodnutých na úroveň 37,4 percenta, a tiež tých, ktorí by nešli voliť vôbec na úroveň približne osem percent.

Predvolebný prieskum

V poslednom celoslovenskom predvolebnom prieskume, o ktorom sme ťa informovali, zvíťazil Smer-SSD s vyše 20 percentami. Nasledovali Progresívne Slovensko so 14,2 percentami a Hlas-SD so 14 percentami.

Vyplýva to z volebného modelu agentúry NMS Market Research, o ktorom informuje TASR na základe denníka Sme.

Hnutie Republika by skončilo štvrté so ziskom 8,7 percenta hlasov. Nasledujú OĽANO so 7,3 percenta a SaS s 6,2 percenta hlasov. So ziskom 5,9 percenta by skončila Sme rodina a do parlamentu by sa dostalo aj KDH so ziskom 5,5 percenta hlasov.

Pred bránami parlamentu by ostala SNS (3,1 percenta), Demokrati (2,7 percenta) i Aliancia (2,6 percenta). Za nimi nasleduje ĽSNS (1,7 percenta), Národná koalícia (1,5 percenta) a so ziskom jedného percenta strana Za ľudí.

Zhodne po 0,9 percenta hlasov by dostalo Jablko a Modrí – Európske Slovensko. Za nimi nasledujú Maďarské fórum (0,7 percenta), Komunistická strana Slovenska (0,5 percenta), Socialisti.sk (0,4 percenta) a Život – Národná strana (0,2 percenta).

Agentúra zbierala dáta kombináciou on-line zberu a telefonického prieskumu na vzorke 1 233 respondentov v termíne od 3. do 17. mája.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: SITA, archív SIU, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá