PRIESKUM: Mladí Slováci túžia po vlastnej nehnuteľnosti. Mnohí si však hypotéky nebudú môcť dovoliť

  • Mladí Slováci sa obávajú, že si nebudú môcť dovoliť hypotéku
  • Mladí ľudia vo veku od 18 do 26 rokov buď ešte študujú, alebo pracujú v prvom zamestnaní
Mladý pár oddychuje na gauči a peniaze
Ilustračné foto Unsplash/Toa Heftiba, Unsplash/@diesektion
  • Mladí Slováci sa obávajú, že si nebudú môcť dovoliť hypotéku
  • Mladí ľudia vo veku od 18 do 26 rokov buď ešte študujú, alebo pracujú v prvom zamestnaní

Viac ako polovica mladých Slovákov chce vlastniť nehnuteľnosť, ale obávajú sa, že nedokážu splniť podmienky na získanie hypotéky. Hlavným finančným snom mladých do 26 rokov je bývanie vo vlastnej nehnuteľnosti. Odpovedalo tak 58 % respondentov v prieskume UniCredit Bank.

Vyše polovica (53 %) mladých dospelých v Slovenskej republike podľa prieskumu stále žije s rodičmi. S partnerom vo vlastnom byte žije približne 16 % opýtaných. Ostatní bývajú so spolubývajúcimi alebo samostatne v prenájme, prípadne na internáte.

Mladí ľudia vo veku od 18 do 26 rokov buď ešte študujú, alebo pracujú v prvom zamestnaní, čo ovplyvňuje aj ich príjem. Jeho priemerná výška v tejto vekovej skupine je 700 eur, pričom len 33 % mladých má v tomto veku trvalý pracovný úväzok a 9 % má založenú živnosť. Zvyšok má príjem z brigád, čiastočných úväzkov alebo od rodičov.

Sporiaci účet sa vždy oplatí

„Z prieskumu vyplýva, že o hypotéku môže požiadať približne tretina mladých dospelých do 26 rokov, a to sú práve tí, ktorí majú trvalý pracovný pomer alebo aktívnu živnosť. Aj tí sa však v tejto etape života, po prechode zo škôl do prvého zamestnania, pri zaobstaraní vlastnej nehnuteľnosti bez pomoci rodičov zväčša nezaobídu,“ priblížila hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková.

Z bankových dát podľa nej vyplýva, že žiadosť o prvú hypotéku si podávajú mladí zväčša vo veku 28 až 31 rokov, keď sa zastabilizujú v prvom zamestnaní a príjem im to dovoľuje. Viac ako dve tretiny (68 %) takýchto žiadateľov tvoria páry. V prípade dvoch spoludlžníkov je situácia pre získanie hypotéky jednoduchšia.

Mladí ľudia, ktorí sú na začiatku svojej pracovnej kariéry alebo ešte len študujú, si však môžu pomaly odkladať peniaze aspoň po malých sumách, upozornila hovorkyňa. O niekoľko rokov to môže tvoriť dobrý základ pre zaplatenie časti kúpnej ceny bývania z vlastných zdrojov.

„Mladým ľuďom na štarte kariéry odporúčame odkladať si peniaze na sporiaci či investičný produkt, z ktorého je možné v prípade potreby dostať sa k prostriedkom. Podľa nášho prieskumu 45 % mladých Slovákov už sporiaci účet používa a ďalších 48 % o jeho zriadení uvažuje.“

„Dobrým riešením môžu byť aj termínované vklady, ktoré majú jasne vymedzené obdobie, kedy človek môže svoje peniaze získať späť,“ dodala Ďuďáková.

Banky majú všetko pod kontrolou

V prípade rastúcich úrokov a splátok hypoték nie je potrebné prijímať zásadné plošné opatrenia na pomoc dlžníkom. V drvivej väčšine by klienti bánk mali nárast splátok zvládnuť.

Peniaze
zdroj: Unsplash/Christian Dubovan

V individuálnych prípadoch vedia ohrozeným klientom pomôcť samotné banky. Uviedol to v stredu dočasne poverený minister financií Michal Horváth s tým, že tieto závery vyplynuli z diskusií predstaviteľov Ministerstva financií (MF) SR, Národnej banky Slovenska (NBS) a Slovenskej bankovej asociácie (SBA) o aktuálnej situácii na hypotekárnom trhu.

Šéf rezortu financií pripustil, že sa môžu vyskytnúť ťažšie prípady dlžníkov, ktoré je potrebné riešiť.

„Predstavitelia bánk nás ubezpečili, že majú mechanizmy, ako sa s touto situáciou vysporiadať bez toho, aby došlo k nejakým rodinným tragédiám alebo ťažkým situáciám v živote ľudí.“

„Robia to bežne, robili to aj v minulosti, v podstatne ťažších časoch počas covidu. Aj z tohto dôvodu si myslím, že nejaké silné zásahy zo strany štátu v tomto štádiu by boli iba kontraproduktívne,“ zdôraznil na stredajšom stretnutí s novinármi Horváth.

Nárast splátok sa podľa údajov NBS do konca roka 2025 dotkne približne každej druhej hypotéky. Ide približne o 350 000 hypoték v 300 000 domácnostiach, čo je asi 13 % zo všetkých domácností na Slovensku.

„Zaoberali sme sa touto skupinou, o koľko v priemere im narastie splátka. Vyšlo nám číslo menej ako 100 eur. Takisto sme si prerátali, že v čase refixácie to odkrojí z príjmov týchto domácností v priemere 5 %,“ priblížil výkonný riaditeľ úseku dohľadu a finančnej stability NBS Vladimír Dvořáček.

Nárast splátok o 200 a viac eur sa podľa centrálnej banky bude týkať približne 11 % zo všetkých hypoték, ktoré sa budú refixovať.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá