Prieskum: Najdôveryhodnejším členom vlády nie je Heger, ale „Posledný križiak“
- Agentúra Focus vykonala pre TV Markíza prieskum o dôveryhodnosti členov vlády
- Premiéra Hegera predbehli až traja ministri
- Agentúra Focus vykonala pre TV Markíza prieskum o dôveryhodnosti členov vlády
- Premiéra Hegera predbehli až traja ministri
Najdôveryhodnejším členom vlády je prekvapivo minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak. Vyplýva to z exkluzívneho prieskumu agentúry FOCUS pre Televíziu Markíza. Výsledky prieskumu odzneli v relácii Na telo.
Milanovi Krajniakovi, ktorý si hovoril aj „Posledný križiak“, dôveruje 31 % opýtaných ľudí. Za ním je minister dopravy Andrej Doležal s 30 % dôverou a tretí skončil šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský.
Eduard Heger je v prieskume o dôvere členov vlády až štvrtý.
Najmenej opýtaných dôveruje ministrovi financií Igorovi Matovičovi, dôveru mu vyslovilo iba 11 % opýtaných. Oproti ostatnému prieskumu sa dôvera voči nemu nezmenila. Ministri Krajniak a Doležal si v porovnaní s minulým prieskumom dôveryhodnosti polepšili.
Naopak, horšie s dôveryhodnosťou sú na tom ministri Vladimír Lengvarský, Jaroslav Naď či vicepremiérka Veronika Remišová. Najväčší prepad v dôveryhodnosti zaznamenal premiér Eduard Heger.
Dotácie na ceny energií
Vláda zastropuje ceny tepla, plynu aj elektriny pre domácností na budúci rok. V návrhu rozpočtu je na to dosť peňazí, potvrdil v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 minister práce Milan Krajniak.
Konkrétne čísla podľa neho predstavia tak, ako bolo avizované už skôr, teda začiatkom decembra. Systém dotovania cien je však už známy. „Vo faktúrach, ktoré budú chodiť od dodávateľov, bude mať každá domácnosť vyznačené, koľko by bola cena, ak by nebola štátna dotácia, a koľko bude, keď tam bude štátna dotácia,“ priblížil Krajniak.
Chcú to spraviť tak, aby bolo zvýšenie cien pre rôzne typy domácností v rôznych regiónoch Slovenska férové. Podľa Krajniaka nie je dôležité percento zvýšenia cien, ale konkrétny vplyv na domácnosť. „Pre väčšinu domácností mi to zatiaľ vychádza v prepočtoch tak, že by to malo byť okolo 20 eur,“ vyčíslil minister.
Bývalý minister financií Ladislav Kamenický upozornil, že predpoklady zvýšenia cien energií sú napísané priamo v rozpočte na budúci rok, a to na úrovni 40 až 60 %. Nepochybuje, že vláda má na dotovanie cien dosť peňazí.
Riešenie by mala podľa neho predstaviť čo najrýchlejšie. „Ľudia sú z toho skutočne nervózni, z tejto vlády, z toho chaosu, ktorý tu máme. Treba sa k tomu čím skôr vyjadriť,“ zdôraznil opozičný poslanec.
Zároveň upozornil, že kým ceny pre domácnosti sa budú meniť až budúci rok, firmy majú problémy už dlhšie. „Zdražovanie tu máme od jesene minulého roka. Iné krajiny energie kompenzovali už viackrát, hlavne pre výrobné podniky. Mnohé firmy na Slovensku už krachujú a budeme mať veľký problém,“ dodal Kamenický.
Hlavnou prioritou je rozpočet
Opozičná SaS nemá dôvod rokovať o štátnom rozpočte. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V Politike to povedal líder strany Richard Sulík. Označil ho za katastrofálny a šeredný, kritizuje tiež absenciu výdavkových limitov. Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) tvrdí, že rokovať treba vždy.
„Nemáme dôvod rokovať, rozpočet je katastrofa. O čom máme rokovať pri takom šerednom rozpočte? O rozpočte môžeme rokovať, ak nebude taká katastrofa,“ skonštatoval Sulík.
Okrem toho, že rozpočet je podľa neho „nepodporiteľný“, aj pre historicky najväčšie zadlženie, ktoré je nepredstaviteľné, upozorňuje, že v ňom nie sú ani výdavkové limity. Ak ich Slovensko neprijme, EÚ hrozí zastavením peňazí z plánu obnovy.
Pripomína, že krajina sa k týmto výdavkom zákonom zaviazala. Ak by Únia peniaze pre Slovensko škrtla, bola by to pre krajinu hanba. „Máme veľa dôvodov, aby sme strašidelný rozpočet nepodporili,“ poznamenal.
Kollár je presvedčený, že rokovať treba vždy, on sám podľa vlastných vyjadrení rokuje s každým. „Som za to, aby sme neprestávali, treba sa vždy snažiť,“ povedal s tým, že sa treba snažiť hľadať rozumný konsenzus.
Na margo výdavkových limitov poznamenal, že ak by sa k nim štát nezaviazal, nenastal by problém. „Bola hlúposť ich tam dávať,“ doplnil. Nemyslí si, že by minister financií Igor Matovič dúfal, že sa výdavkové limity stratia. Šéfa rezortu financií však označil za „ťažký oriešok“, s ktorým má veľa roboty, keď chce z neho vylúpnuť jedno euro.
Rozpočet podľa neho môže podporiť každý, kto chce pomôcť ľuďom. Ak však rozpočet neprejde a štát nebude vedieť svojim občanom doručiť potrebnú pomoc, taká vláda podľa neho nemá význam.
Kollár tiež prisľúbil, že sa bude snažiť presadiť aj zníženie dane pre gastro prevádzky, Sulík nevylúčil podporu zvýšenia dane z liehu. Nemyslí si, že Kollár má dôvod opustiť vládu. Ak by sa hlasovalo o nedôvere vláde, hlasoval by za vyjadrenie nedôvery. „Vláda nestojí ani za fajku maku,“ povedal. Na margo referenda Kollár poznamenal, že sa na ňom nezúčastní, ani nebude nikoho vyzývať, aby naň šiel.
Zdroje: TVMarkíza/NaTelo, tvnoviny.sk, TASR