PRIESKUM: Nenosia rúška, napodobňujú vodcu. Kotlebovci sa necítia ohrození koronavírusom
- Podľa prieskumu Ipsos sa najmenej ohrození cítia fanúšikovia strany ĽSNS
- Slováci vo veľkom veria konšpiráciám a šarlatánom
- Podľa prieskumu Ipsos sa najmenej ohrození cítia fanúšikovia strany ĽSNS
- Slováci vo veľkom veria konšpiráciám a šarlatánom
Pocit ohrozenia koronavírusom je najmenší medzi ľuďmi, ktorí v posledných parlamentných voľbách volili stranu Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Spomedzi nich 38 percent uviedlo, že sa vírusom necítia vôbec ohrození.
Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos, ktorý na reprezentatívnej vzorke 1 050 respondentov vo veku 18 a viac rokov realizovala v dňoch 29. septembra až 1. októbra pomocou on-line zberu dát. V tlačovej správe o tom informoval Roman Pudmarčík z agentúry Ipsos.
Prieskum ďalej ukázal, že z regionálneho hľadiska je podiel ľudí, ktorí necítia žiadnu hrozbu, najvyšší na Východnom Slovensku, predovšetkým v Košickom kraji, kde zaznel od 23 percent jeho obyvateľov. Naopak, pocit osobného ohrozenia koronavírusom vyjadrilo 65 percent ľudí.
Bludy a konšpirácie sú trendy
Podľa výsledkov prieskumu súhlasilo 54 percent populácie s tvrdením, že nevedia, ktorým informáciám o koronavíruse majú veriť. Tvrdenie, že rúška môžu pomôcť zabrániť šíreniu koronavírusu, považuje za pravdivé takmer 72 percent respondentov.
Takmer polovica (48 percent) opýtaných považuje za pravdivé tvrdenie, že šírenie vírusu môže byť zastavené vakcínou. Povinnosť očkovania však považuje za správne 27 percent respondentov, 33 percent opýtaných si myslí, že vakcína proti koronavírusu môže byť pre človeka nebezpečná.
S výrokom, že koronavírus bol umelo vytvorený za účelom zisku farmaceutických firiem a médií súhlasí 47 percent opýtaných. Ďalších 42 percent respondentov si myslí, že dýchanie vlastného CO2 pri nosení rúška je pre zdravie nebezpečné.
S takýmito tvrdeniami najčastejšie súhlasili ľudia, ktorí v posledných parlamentných voľbách volili ĽSNS, alebo strany Vlasť, Sme rodina, Slovenská národná strana či Smer – sociálna demokracia.
Mocní konšpirátori
Na prieskum reagoval aj minister zdravotníctva Marek Krajčí. Na tlačovom brífingu uviedol, že nezodpovedným správaním škodíme sebe aj svojim blízkym. „Chcem poprosiť všetkých neohrozených aby sa nesprávali nezodpovedne. Chcem veriť, že mladým ľuďom sa nemusí nič stať. Ale ak to budú šíriť, tak sú zodpovední za to, že budú plné nemocnice, že sa budú odkladať výkony,“ povedal Krajčí.
Premiér Igor Matovič označil šíriteľov konšpiračných teórií rovno za bláznov. Podľa predsedu vlády doplácame na dobré výsledky z prvej vlny. Konšpirátori naočkovali ľuďom, že koronavírus až taká hrozba nebola a dnes nie sú ochotní dodržiavať opatrenia. Ako príklad uviedol americké mestá počas španielskej chrípky pred 100 rokmi.
„Mestá so striktnými opatreniami v prvej vlne na druhú vlnu doplatili. Tie, ktoré mali prvú vlnu zlú, druhú vlnu mali slabú. My sme boli počas prvej vlny zodpovední. Stalo sa to, že konšpirátori povedali: Tak vidíte, nič sa nám nestalo. Ľudia si nespojili výhru so zodpovednosťou a postupne počúvali bláznov, ktorí hovoria, že je to nejaká chrípočka. A ľudia, bohužiaľ, začali veriť bludom. Vymenili si príčinu a následok a teraz na to doplácame,“ povedal premiér.
„Zodpovednosť, ktorá nám pomohla v prvej vlne, máme dnes vypnutú. Začínam mať pocit, že dnes už zodpovednosť už nemusí stačiť,“ dodal.
Najväčšej dôvere medzi ľuďmi pri riešení situácie týkajúcej sa koronavírusu sa teší prezidentka SR Zuzana Čaputová. Svoju dôveru jej vyjadrilo 64 percent respondentov. Premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO) dôveruje 37 percent opýtaných. Premiér na prieskum reagoval, že „to neberie osobne“.
Ľudia, ktorí premiérovi dôverujú, sa najčastejšie objavovali v skupine, ktorá v posledných parlamentných voľbách odovzdala hlas hnutiu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Ani medzi voličmi OĽANO však nie je Matovičova pozícia vnímaná iba pozitívne, pri riešení aktuálnej krízy mu nedôveruje 28 percent z nich. Vyššiu dôveru ako premiér získal aj minister zdravotníctva Marek Krajčí (44 percent) a Vláda SR (42 percent).
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: SITA