Prieskum odhalil jasného víťaza volieb. V jeho závese je Hlas-SD

  • Pred bránami parlamentu by skončila strana SNS (4,2 percenta)
  • Prieskum realizovali na vzorke 1 076 respondentov od 1. februára do 5. marca
Ilustračná foto
Ilustračná foto TASR/Martin Baumann TASR/Jaroslav Novák
  • Pred bránami parlamentu by skončila strana SNS (4,2 percenta)
  • Prieskum realizovali na vzorke 1 076 respondentov od 1. februára do 5. marca

Z volebného modelu agentúry Median SK vyplýva, že voľby by vo februári a začiatkom marca vyhral Smer-SD. Získali by 19,5 percenta. Hneď za ním by nasledovala strana Hlas-SD, ktorá by mala podporu 14,5 percenta a na treťom mieste je to Progresívne Slovensko (PS) s 11,4 percentami.

Do parlamentu by sa dostala aj strana SaS s podporou 9,2 percenta voličov. Hnutie OĽANO by získalo 8,5 percenta, Sme rodina 7,4 percenta, KDH 6,3 percenta a Republika 6,1 percenta hlasov.

Pred bránami parlamentu by skončili strany SNS (4,2 percenta), ĽSNS (3,1 percenta) a Aliancia (2,6 percentá). Za ľudí by získalo 2,2 percenta hlasov.

Ochotu zúčastniť sa na hypotetických parlamentných voľbách deklarovalo 59 percent opýtaných, desať percent respondentov zase uviedlo, že sa skôr neplánujú zúčastniť a tretina dospelej populácie celkom odmietla účasť na voľbách.

V prepočte na kreslá v Národnej rade SR by ich Smer-SD získal 36, Hlas-SD 26 a Progresívne Slovensko 21. Za stranu SaS by do parlamentu zasadlo 17 a za OĽANO 15 poslancov. Trinásť kresiel by získalo hnutie Sme rodina, KDH a Republika rovnaký počet 11 kresiel.

Prieskum realizovali na vzorke 1 076 respondentov od 1. februára do 5. marca.

O politike sa dozvedáme z televízie

Informácie o politike na Slovensku čerpá najviac, konkrétne 64 percent ľudí z televízie. Vyplýva to z prieskumu Agentúry AKO, ktorý zverejnila televízia Joj. Prieskum agentúra robila v dňoch 7. až 13. marca telefonickou formou na reprezentatívnej vzorke 1 000 respondentov. Tí odpovedali na otázku: „Odkiaľ čerpáte informácie o politike na Slovensku? Aké zdroje informácií používate?“

Na druhom mieste medzi zdrojmi informácií o politike skončil internet, ktorý uviedlo 59,4 percenta opýtaných. Nasledujú sociálne siete (37,5 percent), rádio (35,1 percent) a tlačené noviny a časopisy (24,6 percent). Rodinu a príbuzných uvádza ako zdroj informácií 23,4 percenta respondentov, priateľov 20,2 percenta a kolegov v práci 14,8 percenta. Na otázku nechcelo alebo nevedelo odpovedať 2,1 percenta opýtaných.

Televízia nad internetom podľa prieskumu dominuje len vo vekových kategóriách 66 a viac rokov (televízia 85 percent, internet 46 percent) a 50 až 65 rokov (televízia 70 percent, internet 49 percent). Vo vekovej kategórii 34 až 49 rokov internet (68 percent) predbehol televíziu (62 percent). Vo vekovej kategórii 18 až 33 rokov televíziu (44 percent) okrem internetu (71 percent) predbehli aj sociálne siete (61 percent).

Slováci k zákazu nedeľného predaja

Viac ako polovica populácie (53 percent) by zákaz nedeľného predaja nepodporila. K návrhu by sa na druhú stranu priklonilo 41 percent ľudí. Z tých, ktorých sa to priamo týka, by ho podporilo 35 percent ľudí. Informovala o tom v tlačovej správe Denisa Lakatošová z agentúry NMS Market Research Slovakia.

„Ľudia, ktorých sa zákaz nedeľného predaja týka, sú proti nemu predovšetkým z dôvodu príplatkov, ktoré za prácu v nedeľu dostávajú. Zároveň priznávajú, že sami radi využívajú nedeľu na nakupovanie, ak si počas týždňa nevedeli nájsť čas na väčšie nákupy,“ dopĺňa výsledky Denisa Lakatošová z NMS.

Za otvorené obchody v nedeľu je najmä mladá generácia vo veku 25 až 34 rokov a ľudia z trvalým bydliskom v Bratislavskom kraji a obyvateľov najväčších miest.

„Tieto skupiny obyvateľstva sú jednoducho na otvorené obchody v nedeľu zvyknuté a radi tieto možnosti využívajú. Obyvatelia väčších miest si zároveň uvedomujú, že zatvorenie obchodov v nedeľu by znamenalo nápor ľudí nakupujúcich v sobotu – tak, ako sme toho svedkami pred zatvorením obchodov počas sviatkov,“ uviedla Denisa Lakatošová.

Prieskum tiež ukázal, že zákaz práce v noci by by podporilo 37 percent respondentov, proti by bolo 49 percent opýtaných. Práve nočná práca ma negatívny dopad na zdravie človeka. Podľa Eurostatu je Slovensko rekordérom v rámci EÚ v počte pracujúcich počas noci.

Aj napriek týmto skutočnostiam v nej spoločnosť vidí menší problém, ako pracovať počas nedele. O niečo viac by boli proti zákazu práce v noci tí, ktorí majú nočné pracovné zmeny a to až 54 percent.

Online prieskum prebiehal v čase od 3. do 7. marca 2023. Zúčastnilo sa ho 1 058 respondentov, ktorí tvorili reprezentatívnu vzorku online populácie vo veku 18+ rokov.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá