PRIESKUM: Progresívci si výrazne polepšili, prvenstvo si dlhodobo drží rovnaká strana

  • Pred bránami parlamentu by zostala aj SNS
  • Potrebných päť percent by nezískalo ani Maďarské fórum
NR SR
NR SR TASR/Jaroslav Novák
  • Pred bránami parlamentu by zostala aj SNS
  • Potrebných päť percent by nezískalo ani Maďarské fórum

Ak by sa voľby do Národnej rady (NR) SR konali začiatkom júna, vyhrala by ich strana Smer-SD so ziskom až 19 percent hlasov. Ďalej by nasledovali Hlas-SD (17,2 percenta) a Progresívne Slovensko (14,4 percenta). Vyplýva to z prieskumu agentúry Ako pre reláciu Na hrane televízie Joj.

Štvrtá v poradí by skončila SaS so ziskom 7,8 percenta, nasledovalo by OĽANO a priatelia so 7,1 percenta a Republika (7 percent). Do parlamentu by sa dostalo aj KDH (6,5 percenta) a Sme rodina (6,2 percenta).

Pred bránami parlamentu by zostali SNS (4,7 percenta) aj Demokrati (2,8 percenta). Potrebných 5 percent by nezískalo ani Maďarské fórum (2,1 percenta). Aliancia a Modrí, Most-Híd by mali zhodne po 1,3 percenta a Kotlebovci-ĽSNS 1 percento.

Strana Za ľudí by získala 0,6 percenta, Kresťanská únia a KSS zhodne po 0,3 percenta a 0,2 percenta by mala Národná koalícia a Práca slovenského národa.

Smer-SD by podľa výsledkov prieskumu získal v parlamente 34 mandátov, Hlas-SD 30 a Progresívne Slovensko 25. So 14 poslancami by v NR SR bola SaS a s 13 poslancami zase OĽANO a priatelia. Republika by mala 12 poslancov. Zhodne po 11 kresiel by mali KDH a Sme rodina.

Prieskum sa konal od 6. do 9. júna na reprezentatívnej vzorke 1000 respondentov.

Májové preferencie boli podobné

Ak by sa voľby do Národnej rady (NR) SR konali koncom mája, vyhrala by ich strana Smer-SD so ziskom 18 percent hlasov. Nasledovali by Hlas-SD (17,4 percenta) a Progresívne Slovensko (12,5 percenta). Vyplýva to z prieskumu, ktorý v dňoch 24. až 31. mája na vzorke 1012 respondentov realizovala agentúra Focus pre reláciu TV Markíza Na telo.

Štvrtá v poradí by skončila Republika (9,7 percenta), za ňou by nasledovalo hnutie Sme rodina (6,6 percenta). Do parlamentu by sa dostali aj KDH (5,5 percenta), OĽANO a priatelia (5,3 percenta) a SaS (5,3 percenta).

Pred bránami parlamentu by zostali SNS (4,7 percenta), Aliancia (štyri percentá) aj Demokrati (3,2 percenta). Potrebných päť percent by nezískali ani Kotlebovci-ĽSNS (2,5 percenta), Most-Híd 2023 (1,5 percenta), Maďarské fórum (1,1 percenta), Za ľudí (1,1 percenta) a Modrí – Európske Slovensko (jedno percento).

Smer-SD by podľa výsledkov prieskumu získal v parlamente 34 mandátov, Hlas-SD 33 a PS 23. S 18 poslancami by v Národnej rade SR bola Republika a s 12 poslancami zase Sme rodina. Zhodne po desať kresiel by mali KDH, OĽANO a priatelia a SaS.

Generácia Z má v budúcnosti jasno

Väčšina Európanov z generácie Z je presvedčená, že sa budú mať horšie než ich rodičia. Ukazuje to štúdia objednaná spoločnosťou TUI a zverejnená vo štvrtok. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Prieskumná spoločnosť YouGov kládla v mene cestovnej kancelárie TUI otázky 7 085 mladým ľuďom vo veku 16 až 26 rokov v marci tohto roka a zistila, že 52 percent z nich vníma svoju budúcnosť pesimisticky.

Každoročný prieskum sa uskutočnil medzi mladými z Británie, Francúzska, Grécka, Nemecka, Poľska, Španielska a Talianska.

Iba 22 percent ľudí z uvedenej generácie je presvedčených, že budú lepšie zabezpečení než ich rodičia. Hoci iba desať percent dôveruje politickým stranám, 73 percent pokladá hlasovanie vo voľbách za svoju občiansku povinnosť.

Aj keď sa mladí Nemci a Poliaci prejavili v predchádzajúcich prieskumoch ako optimistickejší než ich európski susedia, teraz sú pesimistickejší, zistila spoločnosť YouGov.

Podľa sociológa Thorstena Faasa zo Slobodnej univerzity v Berlíne, ktorý prieskum riadil, odrážajú výsledky skôr pozvoľný trend než reakciu mladých na konkrétne javy, ako sú pandémia koronavírusu či ruská invázia na Ukrajinu.

„Postoje mladých Európanov k životu už dlhšie obdobie postupne temnejú. To znamená, že ak sa pozrieme dopredu, náhly zvrat tohto trendu nie je veľmi pravdepodobný,“ povedal Faas.

Ako generácia Z sa označujú ľudia narodení od konca 90. rokov 20. storočia do obdobia pred rokom 2010.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá