PRIESKUM: Republika a Hlas si šliapu na päty. Smer zostáva na prvej priečke
- Ak by sa voľby uskutočnili už v auguste, prvenstvo by patrilo strane Smer-SSD
- O tretie miesto by sa museli podeliť Republika a Hlas
- Ak by sa voľby uskutočnili už v auguste, prvenstvo by patrilo strane Smer-SSD
- O tretie miesto by sa museli podeliť Republika a Hlas
Ak by sa voliči museli rozhodovať o budúcnosti Slovenskej republiky už v auguste, podľa najnovšieho prieskumu by zvíťazila strana Róberta Fica – Smer-SSD. Získali by tak 20,2 percenta hlasov, ako ukázal volebný model vytvorený pre RTVS.
Na druhom mieste by zostala strana Progresívne Slovensko s podporou 17,6 percenta respondentov. Republika a Hlas-SD by si podelili tretie miesto s rovnakým ziskom 10 percent hlasov. Obe tieto strany by sa tak dostali do parlamentu.
Do Národnej rady Slovenskej republiky by sa dostalo osem strán
Do Národnej rady Slovenskej republiky by sa navyše dostali ešte strany SaS s 7,3 percentami, KDH s 6,7 percentami, Sme rodina s 5,8 percentami a SNS s 5,3 percentami. Celkovo by tak v parlamente bolo zastúpených osem politických strán.
Koalícia strán OĽANO, Za ľudí a Kresťanská únia by získala podporu 6,2 percenta voličov. Toto zoskupenie by však nedosiahlo sedempercentné kvórum pre vstup do parlamentu.
Obdobne by podľa najnovšieho prieskumu dopadli aj Demokrati so ziskom 4,1 percenta a ĽSNS s 2,4 percentami. Ostatné strany by získali menej ako dve percentá voličov.
Rozhodnutia respondentov ovplyvňuje aktuálne dianie
Výsledky volebného modelu odzrkadľujú nálady verejnosti po akcii Národnej kriminálnej agentúry s krycím názvom „Rozuzlenie“. Táto akcia zahŕňala obvinenia špičiek bezpečnostných zložiek štátu.
V porovnaní s júlovým modelom sa v preferenciách voličov zhoršili Smer-SSD o 1,3 percenta, strana Sme rodina poklesla o 1,6 percenta a Hlas-SD o 2,1 percenta.
Naopak, nárast potenciálnych voličov zaznamenali Progresívne Slovensko a Republika, obom stranám hodnoty narástli o 0,3 percenta, KDH o 0,5 percenta, strana Demokrati si prilepšila o 0,7 percenta, SaS o 0,8 percenta a koalícia OĽANO a priatelia o 0,9 percenta.
Pokiaľ ide o zloženie parlamentných kresiel, podľa aktuálneho modelu by vedeli zostaviť vládu zo strán Smer-SSD, Hlas-SD, Republika a SNS. Tie by mali dohromady 83 mandátov. Ďalšou možnosťou by bola koalícia Progresívne Slovensko, Hlas-SD, SaS, KDH a Sme rodina s 85 mandátmi.
Zoskupenie strán Progresívne Slovensko, SaS, KDH a Sme rodina by však so spoločnými 67 kreslami neprekonalo hranicu potrebnú pre parlamentnú väčšinu.
Volebný model vykonala medzi 21. a 24. augustom na vzorke 1 005 respondentov exkluzívne pre RTVS agentúra MEDIAN SK.
Ako získať hlasovací preukaz
Nedávno sme ťa informovali, že v prípade, ak máš trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, ale v deň konania volieb nebudeš môcť hlasovať v mieste, kde máš trvalý pobyt, máš možnosť zažiadať o vydanie hlasovacieho preukazu. Tento spôsob umožňuje občanom hlasovať v inom mieste, než je ich trvalé bydlisko, čím zabezpečuje ich bezproblémovú volebnú účasť.
Na získanie hlasovacieho preukazu existujú rôzne spôsoby, ktoré sú definované v zákone č. 180/2014 Z. z. Podľa informácií z portálu slovensko.sk môžu občania požiadať o hlasovací preukaz nasledovnými spôsobmi:
- Občan môže požiadať o hlasovací preukaz osobne na miestnom úrade (obec/mesto) svojho trvalého pobytu počas úradných hodín. Túto žiadosť musí podať najneskôr v posledný pracovný deň pred dňom volieb.
- Možnosťou je aj zaslanie listinného podania na adresu obce alebo mesta trvalého pobytu. Toto podanie musí volič doručiť najneskôr 15 pracovných dní pred dňom volieb.
- Voliči môžu požiadať o hlasovací preukaz aj elektronicky. Žiadosť musia doručiť na elektronickú adresu obce/mesta trvalého pobytu najneskôr 15 pracovných dní pred dňom volieb. Pre túto možnosť treba mať občiansky preukaz s elektronickým čipom (eID kartu) a bezpečnostným osobným kódom (BOK).
- Ak občan nemôže osobne podať žiadosť, môže poveriť inú osobu, ktorá za neho požiada o hlasovací preukaz. Splnomocnenie musí byť úradne overené a osoba, ktorá je splnomocnená, musí preukaz prevziať podpisom.
Pri podávaní žiadosti o hlasovací preukaz treba uviesť osobné údaje ako meno, priezvisko, dátum narodenia, národnosť a adresu trvalého pobytu. V prípade elektronického podania musíš mať občiansky preukaz s čipom a podpisové certifikáty. Tieto certifikáty umožňujú vytvoriť kvalifikovaný elektronický podpis, známy ako KEP.
Tento postup umožňuje občanom Slovenskej republiky vykonávať svoje volebné právo aj v prípade, že sa nachádzajú mimo miesta svojho trvalého bydliska v deň konania volieb.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: RTVS, Redakcia, slovensko.sk