PRIESKUM: S pomocou Matovičovej vlády počas pandémie je nespokojných skoro 2/3 podnikateľov

  • Podnikateľské prostredie v roku 2020 sa nepovažuje za priaznivé
  • Od roku 2015 má podiel pozitívnych hodnotení klesajúci trend
Reštaurácia
TASR/Roman Hanc
  • Podnikateľské prostredie v roku 2020 sa nepovažuje za priaznivé
  • Od roku 2015 má podiel pozitívnych hodnotení klesajúci trend

S formou a intenzitou pomoci zo strany vlády počas pandémie nie je spokojných 61 % členov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK), 39 % vyjadrilo v prieskume, ktorý komora realizovala v závere roka 2020, spokojnosť. Informovala o tom Bibiána Gunišová, tlačová tajomníčka SOPK.

Spresnila, že podrobné výsledky prieskumu spolu s vlastnou makroekonomickou prognózou na tento rok predstaví SOPK vo štvrtok (11. 2.) na tradičnej konferencii Očakávaný vývoj slovenskej ekonomiky v roku 2021.

Dom seniorov sa premenil na dom hrôzy. Ľudia zomierajú jeden za druhým

Z ekonomického prieskumu ďalej vyplynulo, že kvalita podnikateľského prostredia bola v roku 2020 podľa 6 % respondentov priaznivá, stagnovala podľa 24 % a ako nepriaznivú ju hodnotilo 70 % účastníkov prieskumu, čo je od roku 2010 najvyšší percentuálny podiel nepriaznivých hodnotení.

Razantné zvýšenie podielu negatívnych hodnotení je podľa prieskumu možné v určitej miere pripísať dôsledkom pandémie ochorenia COVID-19.

Reštaurácia
zdroj: TASR/Roman Hanc

Pokles zahraničného dopytu

Z prieskumu vyplynulo, že za pozitívnu považuje komunikáciu vlády SR s inštitúciami podnikateľského sektora 5 % odpovedí, čo je pokles o 4 % oproti roku 2019. Podiel neutrálnych hodnotení zostal na rovnakej úrovni ako v roku 2019, zatiaľ čo podiel negatívnych odpovedí vzrástol o 4 % na 49 %.

Od roku 2015 má podiel pozitívnych hodnotení mierne klesajúci trend, zatiaľ čo podiel negatívnych hodnotení, naopak, mierne stúpa.

Prieskum tiež ukázal, že za najväčšie riziko pre podnikanie sa aj v roku 2020 považovalo vysoké daňové a odvodové zaťaženie, ako druhé pokles zahraničného dopytu v dôsledku krízy nasledovaný nízkou vymáhateľnosťou práva.

SOPK dodala, že osobitnú kapitolu v makroekonomickej prognóze tvorí analýza ekonomických dôsledkov pandémie ochorenia COVID-19. 

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá