Prieskum: Slováci by Matoviča a jeho koalíciu vo voľbách „vykopli“ z parlamentu
- Hnutie Igora Matoviča by ako koalícia ostalo pred bránami parlamentu
- Voľby by vyhral Smer, PS a Hlas naďalej nasledujú
- Hnutie Igora Matoviča by ako koalícia ostalo pred bránami parlamentu
- Voľby by vyhral Smer, PS a Hlas naďalej nasledujú
Z druhého povolebného prieskumu, ktorý vykonala agentúra AKO pre televíziu Joj, vyplýva, že ak by sa voľby konali v prvej polovici novembra, zvíťazila by strana Smer-SD. Na základe odpovedí vzorky 1 000 respondentov by získala 24 percent hlasov.
Nemenili by sa ani ďalšie priečky. Progresívne Slovensko by na druhom mieste získalo 20,1 percenta hlasov a tretí by skončil Hlas s 15,4-percentnou podporou.
Zmena by nastala v prípade štvrtej a piatej priečky. Hnutie Slovensko (pred voľbami OĽANO) by sa stratilo a na štvrtom mieste by namiesto neho skončilo KDH so 6,9 percentami. Matovičovo hnutie by na piatom mieste získalo 6,6 %. Ak by teda išlo do volieb ako koalícia s Kresťanskou úniou a stranou Za ľudí, ostalo by pred bránami parlamentu.
V prípade že by kandidovali ako jednotná strana, účasť v zákonodarnom zbore by mali zabezpečenú. Do parlamentu by sa tiež dostala strana SaS (5,9 percenta) a SNS (5,4 percenta). Naopak, pred bránami zákonodarného zboru by tesne ostala Republika (4,9 percenta), ako aj Aliancia (4,4), Sme rodina (2,7) alebo Demokrati (2,3).
V prípade, že by hnutie Slovensko ostalo mimo parlamentu, Smer by na základe výsledkov volieb získal 47 kresiel, Progresívne Slovensko 39, Hlas 30, KDH 13, SaS 11 a SNS 10 kresiel. V prípade účasti hnutia Slovensko v parlamente by Smer disponoval 43 kreslami, PS by ich malo 36, Hlas 27, KDH, ako aj Slovensko po 12 a SAS a SNS po 10 kresiel.
Na voľbách by sa podľa prieskumu zúčastnilo 75,5 percenta opýtaných. Naopak, nezúčastnilo by sa 9,6 percenta respondentov. Na otázku o účasti na voľbách nevedelo odpovedať 11,8 percenta respondentov a nechcelo odpovedať 3,1 percenta opýtaných.
Prvý prieskum
O prvom povolebnom prieskume sme ťa informovali 13. novembra v tomto článku. Aj začiatkom týždňa mala najväčšiu podporu strana Smer s 24 %.
Na druhom mieste v prieskume sa umiestnilo Progresívne Slovensko s 19 % voličov a tretie miesto patrí Hlasu s 15 %.
7 % voličov by volilo hnutie Slovensko, ktoré Slováci doposiaľ poznali ako OĽANO. So 6,3 % hlasov nasleduje SaS a s 5,8 % Republika. 5,1 % opýtaných by svoj hlas dalo SNS. Menej ako 5 % by získala Aliancia, Demokrati a Sme rodina.
Prieskum sa realizoval od 2. do 7. novembra na vzorke 1 021 respondentov.
Odkiaľ berú Slováci informácie?
Slováci sledujú správy najmä prostredníctvom televízie. Za ňou nasleduje mobilný telefón a na treťom mieste je rádio. Vyplynulo to z prieskumu spoločností Ressolution Group a Nielsen. Úlohu informátora o aktuálnom dianí plnia okrem spravodajských webov aj sociálne siete.
Z prieskumu tiež vyplynulo, že pri výbere konkrétnych spravodajských zdrojov občania Slovenska kladú dôraz najmä na dôveryhodnosť. Tú pre nich zaručuje najmä uvedené meno autora, ako aj poskytovanie priestoru rôznym názorovým prúdom. Spoločnosti vykonávali prieskum online na vzorke 509 respondentov starších ako 15 rokov.
Z prieskumu presnejšie vyplynulo, že 54 percent respondentov uviedlo, že aspoň raz denne sledujú spravodajstvo v televízii. Internetové spravodajstvo minimálne raz denne otvorí 50 percent z opýtaných.
„Avšak pokiaľ ide o sledovanie správ niekoľkokrát denne, prvenstvo má práve mobil, ktorý tak využíva jedna tretina, zatiaľ čo televízne spravodajstvo viackrát za deň sleduje iba štvrtina Slovákov,“ uviedli spoločnosti. Z prieskumu ďalej zistili, že v rádiu správy počúva každý deň 44 percent respondentov a cez počítač alebo notebook sa k spravodajstvu denne dostáva 41 percent.
Tlač ako denný zdroj spravodajstva využíva už len 16 percent Slovákov.
Prieskum ukázal, že televízne spravodajstvo sleduje najmä staršia časť populácie.
Dvomi najčastejšími miestami na internete, kde Slováci vyhľadávajú spravodajstvo, sú sociálne siete (34%) a najnavštevovanejšie spravodajské weby (34%).
Zdroje: SITA, SIU