PRIESKUM: Slováci odhalili, či chcú Ivana Korčoka v straníckej politike

  • V diskusnej relácii Na telo dnes vystúpila prezidentka Zuzana Čaputová
  • Korčoka v straníckej politike chce 35 % voličov
Ivan Korčok reaguje na predbežné neoficálne výsledky druhého kola prezidentských volieb pred Starou tržnicou v Bratislave 7. apríla 2024.
Ilustračná snímka, Ivan Korčok reaguje na predbežné neoficiálne výsledky druhého kola prezidentských volieb pred Starou tržnicou v Bratislave 7. apríla 2024 TASR/Jaroslav Novák
  • V diskusnej relácii Na telo dnes vystúpila prezidentka Zuzana Čaputová
  • Korčoka v straníckej politike chce 35 % voličov

Televízia Markíza v diskusnej relácii Na telo, ktorej sa ako hostka zúčastnila prezidentka Zuzana Čaputová, prezentovala výsledky nového prieskumu. Bol zameraný na to, koľko voličov chce neúspešného kandidáta na prezidenta Ivana Korčoka v straníckej politike.

Kladne odpovedalo 35 % ľudí, v straníckej politike nechce Korčoka 53 % voličov. Podľa 15 % opýtaných by si mal založiť vlastnú stranu a 20 % si myslí, že by mal vstúpiť už do existujúcej. Proti Korčokovi v straníckej politike je najviac voličov strany Smer-SD, a to 79 %.

Naopak, voliči SaS by takéto rozhodnutie privítali. Podľa 28 % z nich by mal Korčok založiť stranu a 52 % je presvedčených, že by mal vstúpiť do už existujúcej strany. Za je aj 78 % voličov PS, pričom 40 % z nich by chcelo, aby Korčok založil vlastnú stranu.

Stretnutie s Petrom Pellegrinim

Zuzana Čaputová priznala, že sa stretla s úspešným kandidátom na prezidenta Petrom Pellegrinim. „Pokiaľ ide o prípravu inaugurácie, spolupráca v praktickej rovine beží. (…) Boli sme dohodnutí, keď som mu blahoželala k zvoleniu, že sa stretneme,“ uviedla prezidentka Zuzana Čaputová.

Pokiaľ ide o vyjadrenia Pellegirniho po voľbách na adresu prezidentky, že robila opozičnú prácu, s nimi nesúhlasí. Prezident je podľa nej prezidentom občanov Slovenskej republiky a nie vlády, aby mal vysokú mieru nezávislosti a mohol chrániť práva ľudí, podnikateľov, samospráv v súvislosti napríklad uplatnením práva veta. Nie je tiež podľa Čaputovej dobré mať záväzky k vláde.

„Mať tú mieru vnútornej slobody a na každý krok vlády sa môcť pozrieť z pohľadu skupín, ktorých sa týka. Pnutie medzi vládou a prezidentom je prirodzené, pretože nie je volený vládou, ani parlamentom,“ uviedla Čaputová.

Neočakáva, že Peter Pellegrini po nástupe do funkcie prinesie do krajiny pokoj. „Pokoj záleží na spravodlivosti. Je dôležité, aby vláda a parlament napĺňali očakávania verejnosti, ktoré sú spojené s dodržiavaním ústavy. Neočakávam, že jeden politický hráč v prezidentskom kresle môže spraviť zázrak, pokiaľ ide o spájanie spoločnosti,“ povedala Čaputová.

Zopakovala, že Pellegrini bude musieť byť prezidentom všetkých ľudí, nielen jeho voličov.

Výsledky prezidentských volieb nevníma ako referendum o vláde

„Neviem to vnímať ako referendum o vláde Roberta Fica. Pri tejto logike by to znamenalo, že druhý kandidát je predobrazom niekoho iného. Ľudia sa rozhodujú na základe informácií, emócie. Daná osoba reprezentuje názorový a hodnotový svet. Voľby ukázali obrovskú mobilizáciu ľudí. Veľa ľudí prišlo, vyjadrilo svoj názor a to je dobré. Mali sme slobodné demokratické voľby s vysokou účasťou, čo je dobrá správa,“ povedala Čaputová s tým, že voľby hovoria o preferencii nejakej časti obyvateľstva, no spoločnosť sa nemení.

Dotkla sa aj témy Európskej únie a vyjadreniam Fica k dodávkam zbraní na Ukrajinu. „Nech Slovensko navrhne mierovú iniciatívu. Nič nebráni tomu, aby vláda prišla s návrhom mierovej iniciatívy,“ uviedla Čaputová. Vníma tiež rozdelenie spoločnosti na „za vojnu“ alebo „za mier“, čo považuje za absurdné. 

Slovenská republika sa aj v súčasnosti snaží Ukrajine pomôcť. „Ruská agresia na Ukrajine, a to hovorí aj Robert Fico, bola porušením medzinárodného práva. Slovensko aj západné krajiny sa snažia Ukrajine pomôcť,“ povedala Čaputová s tým, že do sveta môžeme zlými vyjadreniami vysielať negatívny signál, že akákoľvek krajina môže napadnúť druhú.

Pokiaľ ide o zbrane, slovenská vláda pokračuje v komerčnej pomoci. „To, že má väčšina spoločnosti obavu z toho, že či sa niečo nestane, je výsledkom dezinformácií. (…) Ak Rusku ustupujeme a porušuje medzinárodné právo, je to signál slabosti a nie podpory. Pravidlá majú univerzálnu platnosť,“ uviedla Čaputová.

Návšteva Ukrajiny

V rámci rozlúčkových návštev sa Čaputová chystá aj na Ukrajinu. Dostala tiež zaujímavé ponuky z medzinárodných inštitúcií, zatiaľ sa ale chce sústrediť na posledné prezidentské povinnosti a oddych. 

Na Ukrajine sa plánuje stretnúť s prezidentom Volodymyrom Zelenským aj s ukrajinskými predsedami vlády a parlamentu. „Robert Fico sa mi zatiaľ neozval, že by sa chcel pridať,“ povedala Čaputová. Zároveň potvrdila, že do straníckej politiky sa nechystá a nevstúpi ani do Progresívneho Slovenska, ani do inej strany. 

„Pokúsim sa byť užitočná vo verejnom priestore, nie v politike,“ vyhlásila.

„Neponižujte ľudí“

Pokiaľ ide o kandidáta do súdnej rady Štefana Harabina ako nominanta SNS, nesúhlasí s jeho nomináciou podobne ako koaličné strany Hlas-SD a Smer-SD. Odvolanie členov súdnej rady ju mrzí, ale zároveň upozornila na spôsob, ktorým sú odvolávaní aj ľudia na rôznych pozíciách a rezortoch, ktorí v politike ani nepôsobili.

„Rozumiem, že vláda si chce dať do pozícií svojich zástupcov, ale prečo sa to musí diať takýmto spôsobom? (…) Nezabúdajme na to, že každý jeden verejný funkcionár bude raz bývalým. Vymeňte, koho vymeniť potrebujete, ale neponižujte ľudí,“ zdôraznila Čaputová.

Pokiaľ ide o preloženia a odchody bývalých prokurátorov zo špeciálnej prokuratúry, vysielajú podľa nej signál, že ich odborný potenciál nebol využitý. Špecializácia inštitúcií podľa nej prospieva vyšetrovaniu vážnych trestných činov a je to medzinárodný trend.

Zdôraznila dôležitosť médií

Médiá sú podľa prezidentky dôležité pre fungovanie demokracie. „Ak sa budeme hrať na to, že médiá majú byť kamaráti vládneho zoskupenia, to je niečo úplne iné,“ upozorňuje Čaputová s tým, že ak niekto sníva o návrate do totality, je to iná debata.

Všimla si, že ide o posun, pokiaľ ide o právnu úpravu RTVS, no pokiaľ ide o zmenu verejnoprávnej televízie, zdá sa, že ide hlavne o výmenu jej riaditeľa. Budúcnosť slovenských médií nevie odhadnúť. Pokles o 12 priečok slobody tlače ešte pred zmenami RTVS však vníma negatívne. Spomínala aj na obdobie Mečiarizmu, keď boli médiá veľmi dôležité, pretože sú strážcami demokracie.

„Bavme sa o profesionalite a o tom, či sú nezávislé. (…) Ale snaha o politický zásah alebo presah do fungovania médií ide v rozpore s fungovaním demokracie,“ vyjadrila sa Čaputová.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroj: Na telo

Najnovšie videá

Trendové videá