PRIESKUM: Koronavírusu sa neboja hlavne tí Slováci, čo odmietajú očkovanie. Dôvera vláde je na dne
- Podľa najnovšieho prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?“ sú obavy z ohrozenia epidémie koronavírusu na najnižšej úrovni od mája 2020
- Zároveň sa najmenej ohrozene cítia ľudia, ktorí neplánujú podstúpiť očkovanie. Táto vzorka ľudí aj najmenej dodržuje pandemické opatrenia
- Dôležitým zistením je aj to, že pre každého piateho respondenta je dôležité, aký postoj k očkovaniu má politik, ktorý je mu blízky. Politici by preto mali dbať na to, ako prezentujú očkovanie
- Podľa najnovšieho prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?“ sú obavy z ohrozenia epidémie koronavírusu na najnižšej úrovni od mája 2020
- Zároveň sa najmenej ohrozene cítia ľudia, ktorí neplánujú podstúpiť očkovanie. Táto vzorka ľudí aj najmenej dodržuje pandemické opatrenia
- Dôležitým zistením je aj to, že pre každého piateho respondenta je dôležité, aký postoj k očkovaniu má politik, ktorý je mu blízky. Politici by preto mali dbať na to, ako prezentujú očkovanie
Zdá sa, že pamäť človeka, je skutočne krátka. Z najnovšieho prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?“ vyplýva, že ľudia sa pandémie koronavírusu prestávajú obávať. Prieskum ukázal, že obavy z ohrozenia koronavírusom sú na najnižšej úrovni od mája 2020.
Za projektom „Ako sa máte, Slovensko?“ stojí SAV, MNFORCE aSeesame. Daný projekt od začiatku pandémie monitoruje postoje Slovákov k pandémii koronavírusu. Práve v najnovšom prieskume, ktorý sa uskutočnil 15.7. až 20.7.2021, sa ukázalo, že Slováci majú od začiatku pandémie najnižšiu obavu z koronavírusu.
Pandémia neskončila, treba byť opatrní aj naďalej
„Pocit ohrozenia epidémiou koronavírusu od svojho vrcholu na začiatku roku 2021 naďalej klesal a v súčasnosti je na najnižšej úrovni od mája 2020,“ uvádza sa v tlačovej správe.
Prekvapujúco sa epidémiou cítia byť menej ohrození tí, ktorí neplánujú podstúpiť očkovanie. Z prieskumu totižto vyplýva, že respondenti sa na škále 1 (necítim sa byť vôbec ohrozený) až 10 (cítim sa veľmi ohrozený) cítia byť ohrození v priemere na 5,2. Ľudia, ktorí sa nechcú dať zaočkovať, sa cítia byť ohrození v priemere na 4,6.
„Respondenti, ktorí sa cítia byť menej ohrození epidémiou koronavírusu tiež výrazne menej obmedzujú kontakty s ľuďmi mimo ich domácnosti a zároveň výrazne menej dodržiavajú aktuálne platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu,“ píše sa v tlačovej správe.
Padla hlava Krajčího aj Matoviča, dôveryhodnosť je však stále nízka
Z prieskumu ďalej vyplýva, že dôvera vo vládu v súvislosti s koronakrízou stagnuje na veľmi nízkej úrovni. V apríli 2020 vláde dôverovalo 54,4 % občanov, v marci 2021 však dôveryhodnosť občanov padla na 14,2 %.
Po výmene v premiérskej stoličke prišlo k malému trojpercentému rastu. „Po odstúpení premiéra Igora Matoviča aministra zdravotníctva Mareka Krajčího a nástupe novej vlády premiéra Eduarda Hegera dôvera vo vládu vsúvislosti skoronakrízou veľmi mierne stúpla,“ uvádza sa v tlačovej správe.
Trend rastu sa však nepotvrdil. V júli 2021 prehlásilo, že dôveruje vláde len 16,7 % opýtaných. V júni 2021 bola dôveryhodnosť na úrovni 17, 2%.
Dôvera vo vládu výrazne súvisí s ochotou dať sa zaočkovať
24,6 % už zaočkovaných a 26, 1 % plánujúcich očkovanie dôveruje vláde v súvislosti s koronakrízou, naopak medzi tými, ktorí nechcú očkovanie podstúpiť dôveruje vláde len 5,9%. Znamená to teda, že dôvera vo vládu súvisí s ochotou očkovania.
Dôležitým zistením je aj to, že pre každého piateho respondenta je dôležité, aký postoj k očkovaniu má politik, ktorý je mu blízky.
„Približne pätina (19,3 %) respondentov uvádza, že je pre nich dôležitý postoj k očkovaniu u politikov, ktorí sú im blízki. Pre 39,8 % respondentov postoj ich obľúbených politikov k očkovaniu nie je dôležitý a 40,9 % respondentov nemá žiadnych politikov, ktorí sú im blízki,“ uvádza sa v tlačovej správe.
„Malý pocit ohrozenia epidémiou a mimoriadne nízka dôvera vo vládu v súvislosti s koronakrízou môžu prispievať k nízkej ochote dať sa zaočkovať. Ďalším faktorom môže byť odmietavé či nejednoznačné stanovisko niektorých politikov k vakcinácii, pretože pre približne pätinu respondentov je postoj ich obľúbeného politika k očkovaniu dôležitý,“sumarizuje Robert Klobucký zo Sociologického ústavu SAV.
Spomedzi tých, ktorí sa chystajú očkovanie podstúpiť, je postoj preferovaného politika dôležitý pre 37, 4% opýtaných.
„Dôvera v inštitúcie je faktor, ktorý výrazne rozdeľuje už zaočkovaných a nezaočkovaných. S blížiacim sa návratom detí do škôl a začínajúcim nástupom tretej vlny je preto kľúčové, aby verejné autority komunikovali témy spojené s manažmentom pandémie tak, aby spoločnosť ešte viac nerozdeľovali. Na druhej strane, musia oveľa presvedčivejšie a jednotnejšie vysvetľovať benefity očkovania pre celú spoločnosť.
Keďže nízka ochota zaočkovať sa aj dodržiavať protipandemické opatrenia súvisí s nízkym pocitom vlastného ohrozenia koronavírusom, je naďalej potrebné pripomínať, že zodpovedným správaním chránime tých zraniteľnejších, vrátane našich detí. Školopovinné deti, ktoré sa ešte nemôžu dať zaočkovať si nezaslúžia stráviť väčšinu ďalšieho školského roka v online škole a bez kontaktu s učiteľmi a rovesníkmi, a seniori vDSS zas bez kontaktu s najbližšími,“ pripomína Barbara Lášticová zÚstavu výskumu sociálnej komunikácie SAV.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: Tlačová správa/ ASMS