PRIESKUM: Takmer 20-tisíc Slovákov hodnotilo kvalitu nemocníc. Zisti, kde skončila tá tvoja
- Pacienti hodnotili nemocnice za uplynulý rok
- Do prieskumu sa zapojilo takmer 20 000 ľudí

- Pacienti hodnotili nemocnice za uplynulý rok
- Do prieskumu sa zapojilo takmer 20 000 ľudí
Podľa prieskumu štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), do ktorého sa zapojilo 19 787 pacientov, bola za minulý rok najlepšie hodnotenou fakultnou a univerzitnou nemocnicou Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok.
Spomedzi všeobecných nemocníc získala najlepšie hodnotenie Nemocnica svätého Michala v Bratislave, informuje TASR.
Zoznam najlepšie hodnotených nemocníc
Pacienti hodnotili päť typov ústavných zdravotníckych zariadení, pričom otázky sa týkali kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, prístupu lekárov a sestier, ako aj úrovne ubytovania a stravy.
V kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc obsadila prvé miesto Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok, nasledovaná Univerzitnou nemocnicou Martin a Detskou fakultnou nemocnicou s poliklinikou Banská Bystrica. Medzi všeobecnými nemocnicami si najvyššie hodnotenie vyslúžili Nemocnica svätého Michala v Bratislave, Nemocnica Bory v Bratislave a Nemocnica AGEL Bánovce.
Medzi špecializovanými zdravotníckymi zariadeniami získali najlepšie hodnotenie Špecializovaná nemocnica pre choroby hlavy a krku Akadémia Košice, Mammacentrum sv. Agáty v Banskej Bystrici a Kardiocentrum AGEL v Košiciach-Šaci.
V kategórii špecializovaných ústavov srdcovo-cievnych chorôb sa na prvých priečkach umiestnili Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb v Košiciach, Národný ústav srdcových a cievnych chorôb v Bratislave a Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici.
Spomedzi onkologických ústavov poistenci najlepšie hodnotili Onkologický ústav sv. Alžbety v Bratislave, Národný onkologický ústav v Bratislave a Východoslovenský onkologický ústav v Košiciach.
V prieskume Dôvery získala najvyššie hodnotenie Nemocnica Bory
Ako sme ťa pred časom informovali, v rebríčku hodnotenia súkromnej poisťovne Dôvera, ktorý zverejnila vo februári tohto roku, pacienti za minulý rok z fakultných a univerzitných nemocníc najlepšie hodnotia Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave.
Naopak, na poslednom mieste sa umiestnila Fakultná nemocnica Nitra. Spomedzi všeobecných nemocníc získala najvyššie hodnotenie bratislavská Nemocnica Bory, zatiaľ čo najnižšie hodnotenie patrí Všeobecnej nemocnici s poliklinikou Veľký Krtíš.
Medzi špecializovanými zdravotníckymi zariadeniami sa najlepšie umiestnilo Kardiocentrum Nitra. Najnižšie hodnotenie získali psychiatrické nemocnice. Z ostatných zdravotníckych zariadení pacienti najlepšie ohodnotili Gynekologicko-pôrodnícku nemocnicu (GPN) Sanatórium Koch v Bratislave, zatiaľ čo najhoršie hodnotenie mala Rehabilitačná nemocnica Agel v Hlohovci.
Celková priemerná známka hodnotenia dosiahla hodnotu 1,43, čo je najvyššia priemerná známka za posledných desať rokov. Najlepšie hodnotené zariadenia sa nachádzali v Bratislavskom a Žilinskom kraji, zatiaľ čo najhoršie v Trenčianskom kraji. Z hľadiska odbornosti získali najlepšie hodnotenia oddelenia otorinolaryngológie, gynekológie a pôrodníctva a ortopédie. Najnižšie známky boli udelené nemocniciam za kvalitu stravy.
Zdravotná poisťovňa pri zostavovaní rebríčka vychádzala z viac ako 11 000 dotazníkov, ktoré vyplnili pacienti hospitalizovaní v minulom roku. Tí hodnotili zdravotnícke zariadenia v troch oblastiach – spokojnosť s tzv. hotelovými službami (strava a ubytovanie), spokojnosť s prístupom a správaním personálu, a zrozumiteľnosť informácií poskytnutých počas hospitalizácie a pri prepúšťaní.
Zdravý životný štýl a skríningové programy môžu ušetriť miliardy eur
Aj keď je prevencia výrazne lacnejšia ako liečba chronických chorôb, na Slovensku sa do nej investuje len malá časť zdravotníckeho rozpočtu.
Zdravý životný štýl a skríningové programy môžu zásadne znížiť výskyt ochorení a ušetriť miliardy eur.
Róbert Babeľa, prorektor pre vedu, výskum a styk so zahraničím na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave, v nedávnom rozhovore pre Startitup upozornil na dlhodobé podceňovanie prevencie v slovenskom zdravotníctve a tiež na ekonomické dopady, ktoré chronické ochorenia majú na zdravotnícky systém a spoločnosť.
„Slovensko vynakladá na prevenciu dlhodobo podstatne menej prostriedkov než na liečbu chronických chorôb. Podiel výdavkov na prevenciu patrí k najnižším v EÚ, tvorí len okolo 1,5 – 2,2 % verejných výdavkov na zdravotníctvo,“ tvrdí Babeľa.
„V EÚ je priemerne 2,5 – 3,1 %. Naopak, drvivá väčšina zdravotných zdrojov smeruje do liečby už vzniknutých ochorení. Na Slovensku, ako aj v EÚ a väčšine vyspelých krajín odhadujeme, že niekde medzi 70 – 80 % celkových zdravotných nákladov ide na manažment a zvládanie chronických chorôb,“ vysvetľuje expert. Viac sa dočítaš v našom rozhovore.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, Archív Startitup, Archív Startitup