PRIESKUM: Takmer neexistuje Slovák, ktorý sa ešte nestretol s COVIDom aspoň u známeho
- Z výskumov Ako sa máte Slovensko? vyplynuli ďalšie výsledky
- 7% ľudí pozná niekoho blízkeho, pre ktorého bolo ochorenie COVID-19 smrteľné
- Z výskumov Ako sa máte Slovensko? vyplynuli ďalšie výsledky
- 7% ľudí pozná niekoho blízkeho, pre ktorého bolo ochorenie COVID-19 smrteľné
SITA uvádza, že z výskumov Ako sa máte Slovensko? vyplýva, že osobnú skúsenosť alebo skúsenosť z bezprostredného okolia s koronavírusom majú už takmer dve tretiny obyvateľov Slovenska. Rok od príchodu pandémie sa koronavírusom nakazilo približne 14 % Slovákov.
Takmer 7% ľudí už dokonca pozná niekoho blízkeho, pre ktorého bolo ochorenie COVID-19 smrteľné. Takáto skúsenosť je spojená s väčším obmedzením kontaktov, nie však s vyššou ochotou sa dať zaočkovať. Ukázal to výskum, ktorý iniciuje Slovenská akadémia vied, MNFORCE a Seesame. Ôsma vlna výskumu na vzorke tisíc respondentov prebehla od 24. do 27. marca.
Postoje voči očkovaniu sa nemenia
Z výsledkov výskumu na konci marca vyplýva, že väčšina Slovákov už má bezprostrednú skúsenosť s ochorením COVID-19. Na prelome januára a februára pritom mala takúto skúsenosť približne polovica respondentov.
Na konci marca osobne ochorenie COVID-19 zažilo 13,6 % respondentov, kým na prelome januára a februára to bolo 8,3 %.
„Je zaujímavé, ako slabo súvisí osobná skúsenosť so smrťou alebo závažným priebehom ochorenia so správaním sa počas pandémie a postojmi k očkovaniu. Toto zistenie naznačuje, že naše vnímanie pandémie je výsledkom komplexnejšieho posudzovania, ktoré prebiehalo počas celého trvania pandémie a väčšinou ho nezmenila ani tragická udalosť v našom okolí,“ konštatoval Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu SAV.
Muži sú menej zodpovední
Počas staršej, konkrétne 7. vlny výskumu zas SAV zisťovala, prekonávanie obáv z pandémie u slovenskej verejnosti. Tá sa uskutočnila v období od 28. januára až 2. februára. V tom čase sa skončila prvá vlna celoplošného testovania a začínala sa druhá vlna, ktorá sa realizovala v polovici najviac zasiahnutých regiónov Slovenska.
SAV v súvislosti s výsledkami uviedlo: „Silnejúce obavy sa výrazne prejavili aj v miere, v akej respondenti obmedzili kontakty s ľuďmi mimo svojej domácnosti. Na prelome januára a februára 39,3% respondentov uviedlo, že tieto kontakty obmedzili úplne.
To je o takmer 9 percentuálnych bodov vyššie obmedzenie kontaktov ako počas lockdownu v čase prvého celoplošného testovania. Úplné obmedzenie kontaktov deklarujú častejšie starší respondenti, respondenti, ktorí sa obávajú epidémie, a respondenti, ktorí dôverujú vedeckým inštitúciám na Slovensku. Svoje kontakty menej často obmedzili muži.“
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: sav.sk