Prieskum: Väčšina Slovákov je s prezidentkou Čaputovou spokojná
- V prieskume platilo, že so stúpajúcim vzdelaním rástla aj spokojnosť s prezidentkou
- Nespokojní boli často muži a ľudia s nízkym vzdelaním
- V prieskume platilo, že so stúpajúcim vzdelaním rástla aj spokojnosť s prezidentkou
- Nespokojní boli často muži a ľudia s nízkym vzdelaním
S prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou je spokojných 55,3 percenta respondentov a nespokojných 41,4 percenta. Vyplýva to z prieskumu agentúra AKO pre televíziu Joj, ktorý zverejnili v diskusnej relácii Na hrane. Prieskum uskutočnili od 5. do 11. apríla na vzorke tisíc respondentov.
Ľuďom položili otázku: „Uplynuli tri roky od zvolenia prezidentky Zuzany Čaputovej. Ako ste spokojný alebo nespokojný s jej prácou?“. Z respondentov sa 3,3 percenta nechcelo alebo nevedelo vyjadriť.
So vzdelaním stúpala spokojnosť
Najviac sú s ňou spokojní sympatizanti strany Progresívne Slovensko, hnutia Obyčajní ľudia a nezávislých osobností a strany Sloboda a solidarita. Viac spokojní ako nespokojní sú s ňou aj sympatizanti Kresťanskodemokratického hnutia aj hnutia Sme rodina.
Najmenej jej dôverujú tí, ktorí sa hlásia k strane Hlas – sociálna demokracia, Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko, Slovenská národná strana a Smer – sociálna demokracia. Vôbec jej nedôverujú ľudia, ktorí by volili stranu Republika.
V prieskume vyššiu spokojnosť uviedli častejšie ženy, najmladší respondenti do 33 rokov, obyvatelia Bratislavského, Trnavského a Banskobystrického kraja. Zároveň v ňom platilo, že so stúpajúcim vzdelaním rástla aj spokojnosť s prezidentkou.
Vyššiu nespokojnosť naopak uvádzali nadpriemerne často muži, ľudia vo veku 34 – 65 rokov a ľudia s nízkym vzdelaním. Z regionálneho hľadiska išlo najmä o obyvateľov Trenčianskeho, Prešovského a Nitrianskeho kraja.
„Smer prerazil dno“
Prezident je podľa súčasnej hlavy štátu Zuzany Čaputovej pri udeľovaní milosti viazaný iba svojim svedomím. Z tohto dôvodu nevedela v televízii Joj v diskusnej relácii Na hrane vylúčiť, že ak by uspel v prezidentských voľbách nominant strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD), že by túto právomoc neuplatnil aj voči ľuďom, ktorí sú teraz stíhaní a môžu byť odsúdení.
Táto strana má totiž podľa Čaputovej záujem v budúcich prezidentských voľbách získať túto funkciu aj práve preto, lebo prezident môže udeľovať milosť.
V súvislosti s víkendovým mítingom Smeru-SD reagovala, že strana trojnásobného premiéra prerazila dno. „Rozumiem tomu, že politik musí zniesť kritiku, ale toto s kritikou nesúvisí. Navyše sa tieto vulgarizmy spájali s prívlastkom ‚americká‘ a najhoršie na tom je, že tento prívlastok, ktorý sa mi strana Smer snaží prilepiť dva roky, tak vedia že klamú,“ povedala s tým, že odmieta ich naratívy o vlastizrade a že by slúžila inej moci.
Čaputová v relácii tiež podotkla, že pravidelne chodieva na výsluchy pre vyhrážky zabitím, ktoré dostáva. Podľa nej nie je totiž od slovných útokov ďaleko k fyzickému útoku. Prezidentka sa sama v týchto veciach neobrátila na políciu, vie však, že sa prípadom začala zaoberať z úradnej moci.
Na otázku, či by znova kandidovala, uviedla, že sa určite vyjadrí skôr ako jej predchodca Andrej Kiska, ale zatiaľ o tejto možnosti neuvažuje. Zároveň však konštatovala, že po konci svojho prezidentského mandátu neplánuje viesť stranu.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroj: SITA