PRIESKUM: Vidiečan s nízkym vzdelaním, ktorému chýbajú peniaze. Je odhalený prototyp slovenského antivaxera

  • Konšpiráciám najmenej veria vzdelaní Slováci a ľudia z veľkých miest
  • Najviac im veria tí, ktorí sú so svojim životom nespokojní a nevychádzajú im financie
covid korona vírus
TASR/AP Photo/Martin Meissner
  • Konšpiráciám najmenej veria vzdelaní Slováci a ľudia z veľkých miest
  • Najviac im veria tí, ktorí sú so svojim životom nespokojní a nevychádzajú im financie

Jedenásta vlna výskumu „Ako sa máte, Slovensko?“ prebiehala v období 5.10. až 10.10.2021. Práve počas toho obdobia sa na Slovensku začala výrazne zhoršovať epidemiologická situácia.

Prípady denne stúpajú a farby okresov na COVID automate tmavnú, čím sa sprísňujú aj koronavírusové opatrenia. V dobe, keď prebiehal tento výskum, už na Slovensku nebol žiaden zelený okres.

Respondenti v dotazníku znázorňovali, do akej miery súhlasia s výrokmi o pandémii. Pri každom z nich však šlo o konšpiráciu, nie pravdivú správu. Ukázalo sa, že konšpirácie sú na Slovensku aj po viac než roku s COVIDOM-19 veľmi populárne.

Ľudia nevedia, čomu veriť

„Ako sa máte, Slovensko?“ dlhodobo sleduje postoje obyvateľov od začiatku prísnych karanténnych opatrení v marci 2020. Prieskumy iniciovali prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV.

 „Na poznatkoch z prieskumu vidíme veľkú neistotu ľudí na Slovensku a skutočnosť, že mnohí sa nevedia orientovať v tom, čomu v médiách a na Facebooku veriť a čomu nie. Sklony ku konšpiračnému mysleniu boli u nás výrazné už dlhšiu dobu, no pandémia ich ukázala v plnej sile,“ hovorí Michaela Benedigová, riaditeľka komunikačnej agentúry Seesame.

Konšpiráciám verí takmer polovica opýtaných

Najviac Slovákov verí tvrdeniu, že hlásené počty ľudí, ktorí zomreli na koronavírus, sú umelo navyšované. S týmto výrokom súhlasilo 43,3 % respondentov.

O niečo menej, 42,4 % respondentov, súhlasí s názorom, že bol koronavírus vyrobený v laboratóriu a neskôr zámerne rozšírený medzi ľudí.

40,9 % opýtaných verí, že súčasná epidémia je len súčasťou celosvetovej snahy o povinné očkovanie. 39,7 % ľudí v prieskume povedalo, že súčasnú epidémiu niekto naschvál vyvolal, aby mohol ovládať ľudí.

Menej respondentov súhlasí s výrokmi „Vakcíny na koronavírus boli vyvinuté s cieľom škodiť ľuďom“ (26,1 %) a „Nie sú žiadne dôkazy, že koronavírus skutočne existuje“ (22,5 %).

24,7 % odpovedajúcich nesúhlasilo so žiadnym z uvedených výrokov, aspoň s jedným súhlasilo 61,8 % opýtaných. 12,1 % ľudí verilo každému konšpiračnému tvrdeniu.

zdroj: Ako sa máte Slovensko

Konšpiráciám neveria vzdelaní ľudia z veľkých miest

Na konšpirácie sú o niečo málo náchylnejšie ženy, naopak, lepšie obstáli respondenti vo veku 18 – 29 rokov. Výrazné rozdiely však nastali v rozličných lokalitách Slovenska, odpovedajúci z Košíc a Bratislavy súhlasili s výrokmi omnoho menej.

Konšpiráciám veria najmä ľudia, ktorí nie sú spokojní so svojim životom. Ide zväčša o Slovákov, ktorí majú problém pokryť s ich rozpočtom všetky výdavky, a ľudí, ktorí nepracujú.

Väčšie rozdiely nastali aj pri výške vzdelania: „Súhlas s koronavírusovými konšpiráciami narastá s klesajúcim vzdelaním,“ píše Ako sa máte, Slovensko. 61,8 % respondentov so základným vzdelaním verí minimálne dvom spomenutým konšpiráciám. Pri vysokoškolsky vzdelaných ide o 35,1 %.

Ľudia nedôverujú štátnym a verejným inštitúciám

Z prieskumu vyplynulo, že voliči strán Smer-SD, ĽSNS a Republika sú na dezinformácie náchylnejší. Skôr im uveria aj tí, ktorí nedôverujú vláde, zdravotníctvu či vede.

 „Veľký podiel má na tom nielen silná dezinformačná scéna, ale aj nízka dôvera ľudí v štátne a verejné inštitúcie. Odpoveďou je viac strategickej komunikácie a koordinované spoločné úsilie vlády, ministerstiev a štátnych inštitúcií. Stoja totiž pred dvojakou výzvou – musia na jednej strane bojovať s dezinformátormi a na druhej strane získavať dôveru ľudí jasnou a konzistentnou komunikáciou,” približuje Benedigová.

Veria v dezinformácie, nedodržiavajú opatrenia

Tí, ktorí veria konšpiráciám, zároveň priznávajú, že menej dodržiavajú epidemiologické opatrenia, mnohí sa nesnažia ani obmedzovať svoje kontakty mimo domácnosti.

Najvýraznejšie prepojenie však našli medzi súhlasom s konšpiráciami a zaočkovanosťou. Medzi ľuďmi, ktorí v prieskume povedali, že nesúhlasia ani s jedným z nepravdivých vyjadrení, bolo 81 % zaočkovaných.

Naopak, medzi respondentmi, ktorí verili aspoň jednému výroku, je zaočkovaných iba 26,7 %. Z tých, ktorí verili všetkým, je zaočkovaných 8,3 %.

zdroj: Ako sa máte Slovensko

 „S aspoň jednou z uvedených šiestich konšpirácií o epidémii súhlasí až 61,2 % respondentov. Práve veľká premorenosť slovenskej populácie konšpiračnými teóriami môže byť jedným z veľmi dôležitých vysvetlení nízkej miery zaočkovanosti,“ hovorí Robert Klobucký zo Sociologického ústavu SAV.

„Respondenti, ktorí nesúhlasia s ani jednou z uvedených konšpirácií sú totiž zaočkovaní až na 81 %, čo je približne úroveň vakcinačne najúspešnejších krajín v Európe,“ dodáva.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroj: Ako sa máte, Slovensko

Najnovšie videá

Trendové videá