PRIESKUM: Vieme, v ktorom kraji sa chcú ľudia očkovať najviac. Pozri sa, ako dopadol ten tvoj
- Podľa prieskumu vykonaného v spolupráci Facebooku a výskumného ústavu ArcGIS vieme, v akej miere sa Slováci chcú dať očkovať
- Pozri sa, ako odpovedali na túto otázku obyvatelia tvojho kraja
- Podľa prieskumu vykonaného v spolupráci Facebooku a výskumného ústavu ArcGIS vieme, v akej miere sa Slováci chcú dať očkovať
- Pozri sa, ako odpovedali na túto otázku obyvatelia tvojho kraja
Niektoré zo slovenských krajov sú na tom horšie, iné prevyšujú očakávania. Najvyššia vôľa dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 je v Bratislavskom kraji. Na druhej strane, najmenej očkovaniu veria ľudia z Trenčianskeho kraja. Aká je táto odchýlka a čo môže spôsobiť dodržanie predpovede v snahe o dosiahnutie kolektívnej imunity?
300 000 ľudí sa chce dať zaočkovať vakcínou Sputnik V
Podľa nedávnych slov Igora Matoviča by sa ruskou vakcínou Sputnik V dalo zaočkovať 300 000 Slovákov. Tí sa podľa prieskumu spoločnosti AKO nechcú dať zaočkovať inou vakcínou, ako je spomenutá. Premiér sa obáva, že by to mohlo narušiť dosiahnutie kolektívnej imunity, ktorá začne skutočne stúpať až v momente, keď bude zaočkovaných 70 % populácie.
„Výsledky prieskumu z 3. až 5. januára dokazujú, že ochota očkovať sa stúpla prostredníctvom pridania vakcíny Sputnik V zo 68,2 % na 73, 9%, teda je to 8,3 % navyše. Respektíve 300 000 ľudí navyše zaočkovaných len preto, že majú k dispozícii inú vakcínu,“ tvrdí Igor Matovič.
Pokiaľ sa však vyplní výsledok celosvetového prieskumu spoločnosťou ArcGIS, kolektívnu imunitu by sme mali dosiahnuť tak či tak. Najhoršie výsledky v prieskume získal Trenčiansky kraj, ktorý ako jediný dosiahol úroveň pod 70 %, a to konkrétne 69,83 %. Nižší výsledok však kompenzujú ďalšie kraje, v ktorých je vôľa podstúpiť vakcináciu bez uvedenia konkrétneho druhu vakcíny vyššia.
Rozdiel 10 percentuálnych bodov
Na prvej priečke figuruje Bratislavský kraj, ktorý dosiahol 79,1 %. Druhým je Prešovský kraj so skóre 73,89 %, len o málo zaostáva Trnavský kraj so 73,62 %. Košický kraj dosiahol 72,87 %, Žilinský kraj má 71,06 %. Ďalej nasleduje Banskobystrický kraj so 70,85 %, Nitriansky kraj so 70,21 %. Posledným je spomínaný Trnavský kraj s 69,83 %.
Vo všetkých krajoch bola rôzna miera odpovedí na prieskum, naviac ľudí odpovedalo v Bratislavskom kraji, a to až 48 000. Najmenej v Trenčianskom kraji, a to 21 000. Množstvo odpovedí sa, samozrejme, líšilo aj od počtu obyvateľov daného kraja.
Všeobecne však vakcínam veríme menej, ako na začiatku roka 2021. Priemer platný pre celú krajinu ku dňu 17. februára 2021 je 72,17 % ľudí ochotných sa zaočkovať z 233 084 respondentov.
Predčili sme susedov
V Českej republike je ochotných všeobecne sa zaočkovať len 64,5 % občanov. V Poľsku je to 67,4 %, v Maďarsku 64,4 %. V Rakúsku 70,12 %, Ukrajina dosiahla 47,71 %. To znamená, že Slovensko predčilo vo vôli očkovať sa všetkých susedov.
AstraZeneca čelí odmietnutiu
Napriek momentálne sľubným výsledkom sme zároveň svedkami trendu odmietania jednej z certifikovaných vakcín. V Európe sa spustila vlna odmietania vakcíny od spoločnosti AstraZeneca, ktorá bola vyvinutá v spolupráci s Oxfordskou univerzitou.
Dôvodom sú vedľajšie účinky, medzi ktoré patrí vysoká teplota alebo bolesť hlavy. Nežiadúce účinky sú normálnou reakciou na to, že telo vytvára imunitnú odpoveď. Zvyčajne trvajú len jeden deň.
Ostatné vakcíny schválené v Európe, a to spoločnosti Pfizer/BioNTech a Moderna tiež zaznamenali podobné dočasné vedľajšie účinky, vrátane horúčky a únavy.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: ArcGIS, Startitup