PRIESKUM: Vláde odborníkov verí približne tretina Slovákov
- Nový prieskum agentúry Focus ukázal dôveru Slovákov v úradnícku vládu
- Celkovo jej verí menej ako polovica opýtaných
- Nový prieskum agentúry Focus ukázal dôveru Slovákov v úradnícku vládu
- Celkovo jej verí menej ako polovica opýtaných
Úradnícka vláda nahradila dočasne poverený kabinet Eduarda Hegera 15. mája, čo znamená, že je v úrade už takmer mesiac. Dnešný prieskum agentúry Focus pre reláciu televízie Markíza Na telo ukázal, akú mieru dôvery dokázala vláda odborníkov medzi Slovákmi získať.
Celkovo vláde odborníkov verí 34 % opýtaných. Neverí jej 48 % a odpoveď „neviem“ označilo 18 % Slovákov. Dôvera sa líši v závislosti od preferovanej strany voliča.
Najmenej úradníckej vláde veria voliči Republiky. Dôveru jej vyjadrilo len 11 % opýtaných. Naopak, najviac odborníkom veria voliči Progresívneho Slovenska, u ktorých dosiahla percentil 75 %.
Viac ako 50 % mieru dôvery dosiahla úradnícka vláda ešte u voličov KDH a SASKY. Vláde verí menej ako polovica voličov Smeru-SD, Hlasu-SD, Sme rodina a OĽANA.
Miera dôvery úradníckej vlády je porovnateľná s predošlými vládami. Približne tretina voličov taktiež dôverovala vládam Ivety Radičovej, Petra Pellegriniho a vláde Roberta Fica v roku 2016. O niečo vyššiu mieru dôvery dosiahli vlády Igora Matoviča a Roberta Fica v roku 2012.
Bugár do úradníkov vkladá nádej
K úradníckej vláde sa dnes vyjadril aj dlhoročný politik Béla Bugár, ktorý sa nedávno vrátil do Mosta-Híd. Myslí si, že kabinet Ľudovíta Ódora sa môže pokúsiť o vrátenie dôvery občanov v základné inštitúcie štátu. Dôveru Národnej rady (NR) SR však na 99,9 percenta nezíska.
Aktuálnu situáciu na politickej scéne nevníma pozitívne. Upozornil, že pričasté opakovanie hesiel o spájaní sa bez výsledku môže na voličov pôsobiť tak, že tomu prestanú veriť.
Vláda odborníkov podľa Bugára prináša zmenu spôsobu komunikácie. „Zbytočne neotravujú, neútočia,“ podčiarkol. Pozitívne vníma premiéra Ľudovíta Ódora. „Z hľadiska odbornosti pri ňom nemôžu vzniknúť pochybnosti. Aj z hľadiska vystupovania je to niečo iné,“ dodal Bugár.
Poukázal napríklad na jeho vyjadrenia po rokovaniach so stranami v súvislosti s vládnym programom. Hoci ho politici navonok kritizovali, Ódor sa podľa Bugára vyjadril upokojujúco smerom k verejnosti.
Úradnícku vládu považuje za to najlepšie, čo sa krajine mohlo stať, no prišla neskoro. Aj za to podľa neho ponesie zodpovednosť prezidentka Zuzana Čaputová počas prípadnej opätovnej prezidentskej kandidatúry.
Zahraničie odborníkov chváli
Po vymenovaní úradníckej vlády sa k udalosti vyjadrili aj viaceré zahraničné agentúry. Ako napísali agentúry DPA a APA, nová slovenská vláda pod vedením Ľudovíta Ódora, ktorá bude vládnuť do jesenných parlamentných volieb, má pomôcť prekonať vnútropolitickú krízu v krajine.
Taktiež poukázali na to, že prezidentka SR Zuzana Čaputová vyzvala úradnícku vládu, aby pokračovala v podpore Ukrajiny brániacej sa voči ruským inváznym silám.
Slovensko hraničiace s Ukrajinou patrí medzi najaktívnejších politických a vojenských podporovateľov Kyjeva, píše DPA.
Nemecká tlačová agentúra dodáva, že Čaputová zabezpečila pokračovanie doterajšej podpory Kyjeva personálnym obsadením kľúčových rezortov: na post šéfa diplomacie vymenovala Miroslava Wlachovského, ktorý pôsobil ako diplomat, okrem iného, vo Washingtone a Londýne, a ministrom obrany sa stal odborník na bezpečnosť a obranu Martin Sklenár.
Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) komentoval, že Ódorovej vláde môže hroziť podobný scenár ako Hegerovmu kabinetu, ktorý od vlaňajška vládol bez parlamentnej väčšiny a od vyslovenia nedôvery mal len obmedzené právomoci.
FAZ tento predpoklad zdôvodňuje tvrdením, že väčšina parlamentných strán zatiaľ nedala najavo, či Ódorovu vládu podporí, resp. niektoré, ako napríklad SMER-SD, už avizovali, že tak nespravia. Nová vláda musí absolvovať hlasovaniu o dôvere v parlamente do 30 dní.
Zdroje: TV Markíza/Na telo, TASR