PRIESKUM: Voľby by v marci vyhral s tesným náskokom Smer. Takto dopadli čerství Demokrati
- Volebný prieskum agentúry Ipsos na prvú priečku posadil Smer-SD
- Hlas-SD naň stráca len stotiny percenta
- Demokrati by skončili tesne pod 5 %
- Volebný prieskum agentúry Ipsos na prvú priečku posadil Smer-SD
- Hlas-SD naň stráca len stotiny percenta
- Demokrati by skončili tesne pod 5 %
Keby sa parlamentné voľby konali v marci, s tesným náskokom by ich vyhral Smer-SD. Vyplýva to z prieskumu preferencií agentúry Ipsos, ktorý bol vypracovaný pre Denník N.
Tesná výhra Smeru
Smer-SD by podľa prieskumu získal 16,2 % hlasov, čo ho radí na prvú priečku. Tesne za ním by skončil Pellegriniho Hlas-SD, ktorý na Smer stráca len 0,2 % hlasov. Ficov politický subjekt si tak oproti výsledkom z januára polepšil o takmer 3 %.
Na treťom mieste by sa umiestnilo Progresívne Slovensko s 11,1 % hlasov. Progresívci si oproti januáru mierne pohoršili. Ďalšie dve priečky by s takmer identickým percentilom obsadili strany Republika a Sme rodina, s 8,6 % a 8,5 %.
Do parlamentu by sa ďalej dostali strany SaS a KDH, ktoré skončili len tesne nad 5 % hranicou. Pred bránami parlamentu by naopak ostalo hnutie OĽANO s 4,8 %. Za ním by ešte nasledovali strany Aliancia, SNS, Za ľudí a ĽSNS.
Pozoruhodný výsledok však dosiahla novovytvorená strana povereného premiéra Eduarda Hegera Demokrati. Tá by sa v počte hlasov vyrovnala OĽANO, čo je pre stranu, ktorá vznikla sotva pár dní dozadu, úspechom.
Do vedenia sa dostal už v dvoch prieskumoch
V skorších prieskumoch sa viac darilo Hlasu, ktorý v priemere dosahoval okolo 20 % hlasov. Prieskum agentúry Ipsos je však v poradí už druhým, ktorý favorizuje Smer. Prvým z nich bol prieskum agentúry Polis, ktorý dala vypracovať SITA. Informovali sme ťa o ňom tu.
Ak by sa voľby konali posledný februárový víkend, vyhral by podľa Polisu Ficov Smer-SD, avšak ešte s väčším percentilom, než tomu bolo pri prieskume pre Denník N.
Strana bývalého niekoľkonásobného premiéra by prvú priečku obsadila so ziskom 21,1 % a v Národnej rade (NR) SR by obsadila 39 kresiel. Ďalšie dve priečky by opäť obsadili Hlas-SD, so 17,8 % a Progresívne Slovensko s 9,2 %.
Podľa doterajších vyhlásení lídrov strán Smer a Hlas je ich budúca spolupráca v parlamente nepravdepodobná. Trochu inú víziu však má predseda strany SNS Andrej Danko, ktorý hovorí o vytváraní opozičného bloku. Tento cieľ sa snaží dosiahnuť prostredníctvom rokovaní s danými stranami.
Danko si želá spoluprácu
Danko by mal záujem o opozičný blok so Smerom-SD a mimoparlamentným Hlasom-SD, no skonštatoval, že v tomto zložení to už asi nebude možné.
Ďalšie stretnutie už má byť bez strany Socialisti.sk. „Tí sa rozhodli, že v tejto etape nebudú rokovať. Nie sú žiadne konkrétne výsledky, debatujeme o vytvorení opozičného bloku a máme rôzne varianty spolupráce,“ uviedol Danko pre TASR.
SNS tak má ďalej rokovať so subjektmi Slovenský patriot, Národná koalícia a s Komunistickou stranou Slovenska. SNS ponúklo predsedom týchto strán miesta na svojej kandidátnej listine. „Pokiaľ nenastane zhoda v postupe do volieb, je povinnosťou SNS ísť do volieb samostatne alebo s lídrami politických strán, ktorí budú ochotní byť na kandidátnej listine SNS,“ dodal.
„Pre mňa bola a je priorita presviedčať Pellegriniho a Fica o veľkom opozičnom bloku,“ vyhlásil Danko. Vzhľadom na ich konflikt to však podľa Danka pravdepodobne nebude možné. Zároveň deklaruje, že SNS nepôjde na kandidátku inej strany.
Smer-SD aj Hlas-SD už avizovali, že do volieb pôjdu samostatne. Predseda Smeru-SD Robert Fico zároveň odkázal SNS, že jej želá, aby prekročila päť percent potrebných na vstup do parlamentu.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Denník N, TASR