Prieskum: Voľby by vyhral Smer pred Hlasom a PS. Do parlamentu by sa nedostali viaceré známe mená
- Vyplýva to z nového prieskumu Ipsos
- Smer SD skončil na prvom mieste
- Vyplýva to z nového prieskumu Ipsos
- Smer SD skončil na prvom mieste
Voľby by v máji vyhral Smer-SD so ziskom 16,9 percenta hlasov. Nasledovali by Hlas-SD (15,6 percenta) a Progresívne Slovensko (13,3 percenta). Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N.
Demokrati a SNS by sa do parlamentu nedostali
Štvrtá v poradí by skončila Republika (9,1 percenta), za ňou by nasledovalo hnutie Sme rodina (7,5 percenta). Do parlamentu by sa dostali aj hnutie OĽANO (7 percent), SaS (6,1 percenta) a KDH (5,2 percenta), píše TASR.
Pred bránami parlamentu by ostala Aliancia-Szövetség a SNS (zhodne po 3,8 percenta), Demokrati (3,4 percenta), Za ľudí (2,2 percenta), ĽSNS (1,8 percenta) i Modrí (1,5 percenta).
Potrebných päť percent by nezískalo ani Maďarské fórum (0,7 percenta) a iné strany (2,1 percenta). Prieskum sa konal od 16. do 19. mája na reprezentatívnej vzorke 1004 respondentov.
Pellegrini by podľa prieskumu dokázal dobre reprezentovať Slovensko
V politickej diskusnej relácii Na telo s moderátorom Michalom Kovačičom boli cez víkend hosťami Mária Kolíková (SaS) a Peter Pellegrini (Hlas-SD). Relácia okrem iného predstavila aj prieskum, ktorý politik by dokázal dobre reprezentovať Slovensko v zahraničí. Viac sme o tom písali v tomto článku.
Poverený kabinet Eduarda Hegera vystriedala prezidentkou vymenovaná úradnícka vláda na ministerských stoličkách. Nový poverený premiér Ľudovít Ódor už stihol informovať verejnosť o tom, že do septembrových predčasných volieb nemieni iba „svietiť a kúriť“.
Avšak zdá sa, že nemôže očakávať oficiálnu podporu opozičných strán. Strana Smer ani strana Hlas mu neplánujú vysloviť dôveru v parlamente.
V prieskume agentúry Focus sa ukázalo, že najviac ľudí je presvedčených o tom, že ako premiér by dokázal dobre reprezentovať Slovensko v zahraničí Peter Pellegrini (52 %), ďalším v poradí je Robert Fico (40 %) a ako tretí sa v prieskume ocitá Eduard Heger (26 %).
Za ním nasleduje Milan Uhrík, ktorému dôveruje 24 % opýtaných. V zozname nechýba ani Michal Šimečka, ktorý by bol podľa 23 % ľudí premiérom schopným dobre reprezentovať Slovensko v zahraničí. Na poslednom mieste sa umiestnil Boris Kollár, ktorému by ako premiérovi v zahraničí dôverovalo 23 %.
Napriek tomu Pellegrinimu v tomto nedôveruje 47 % ľudí, Ficovi neverí 59 % Slovákov a Eduardovi Hegerovi dôveru neprejavuje až 74 % opýtaných. Prieskum bol vedený na vzorke 1 013 respondentov.
Sas predstavila volebnú kandidátku, je na nej aj Hlina
Strana SaS v pondelok predstavila prvých 30 miest na kandidátnej listine do septembrových predčasných parlamentných volieb. Zároveň potvrdila, že na 150. mieste je Alojz Hlina, ktorý predtým pôsobil vo viacerých politických stranách. Na pondelkovej tlačovej konferencii o tom informoval predseda strany Richard Sulík.
„Ponúkame našich najlepších ľudí – osvedčených, skúsených odborníkov, hodnotovo ukotvených, čestných a úspešných,“ povedal. Na predných pozíciách kandidátky sú podľa jeho slov tímlídri či experti.
SaS do septembrových parlamentných volieb povedie Sulík. Druhým na kandidátnej listine je Branislav Gröhling, treťou Jana Bittó Cigániková a štvrtou Mária Kolíková. Piate miesto obsadila Vladimíra Marcinková a šieste Marián Viskupič. Siedme miesto patrí Jurajovi Krúpovi, ôsme Jurajovi Drobovi a deviate zase Karlovi Galekovi. Prvú desiatku uzatvára Ján Oravec, píše TASR.
V prvej dvadsiatke sú aj Peter Cmorej, Jarmila Halgašová, Anna Zemanová, René Parák, Ondrej Dostál, Vladimír Ledecký, Ladislav Matejka, Ján Rudolf, Roman Foltin a Radovan Kazda. Na 21. až 30. priečke sa predstavia Ivan Bilohuščin, Alojz Baránik, Miroslav Žiak, Ivan Husár, Ľudovít Paulis, Radovan Sloboda, Jozef Kanuščák, Michal Uherčík, Peter Čech a Ladislav Kuna.
Sulík tiež potvrdil, že Hlina je na 150. mieste kandidátnej listiny. „Na našu kandidátku prináša okrem svojich skúseností aj srdce, ktoré vždy patrilo slabším alebo tým, ku ktorým život nebol spravodlivý,“ skonštatoval Sulík. Ocenil aj Hlinove ekonomické názory.
Zdroje: Denník N, TASR, Archív Startitup, TASR