PRIESKUM: Výsledky eurovolieb budú nesmierne tesné. Najsilnejšie strany dosahujú rovnaký výsledok
- Voľby do Európskeho parlamentu by v súčasnosti vyhralo PS
- Výsledky sú však nesmierne tesné
- Voľby do Európskeho parlamentu by v súčasnosti vyhralo PS
- Výsledky sú však nesmierne tesné
Ak by sa voľby konali do Európskeho parlamentu (EP) konali v týchto dňoch, zvíťazilo by Progresívne Slovensko. Výsledok by bol tesný a spolu so Smerom-SD by si PS rozdelilo dve tretiny z celkových 15 mandátov. V súčasnosti by mali podľa výsledkov prieskumu agentúry SCIO obe strany po päť kresiel.
Prieskum agentúra vykonávala od 24. mája do 2. júna na vzorke 1 000 respondentov. Výsledky volieb však môže ovplyvniť aj prípadné vystúpenie predsedu vlády Roberta Fica a posledný týždeň mobilizácie, podotýka SITA.
Tretí v prieskume skončil Hlas-SD, získal by dva mandáty. Po jednom by mali hnutie Republika, Kresťanskodemokratické hnutie a strana Sloboda a Solidarita. Pod hranicou zvoliteľnosti ostali Demokrati či strana Magyar Szövetség – Maďarská aliancia.
Agentúra SCIO tiež upozornila, že preferencie týmto dvom stranám od posledného marcového prieskumu výrazne stúpli. Hlavný analytik SCIO Martin Klus vysvetlil, že odhadovať presné percentá je v tejto chvíli komplikované, pretože rozhodujúcou bude účasť. Zaváži ďalej to, ako sa rozhodnú tí, ktorí avizujú, že sa na voľbách zúčastnia, ale ešte sa nerozhodli, koho budú voliť.
„Osobitne pri strane Smer-SD porovnaním s voľbami do Národnej rady SR očakávame, že rozdiel oproti prieskumom môže byť vzhľadom na tzv. skrytého voliča až do päť percent, preto je celkom predstaviteľné, že aktuálny dlhodobý náskok PS nielen vyrovnajú, ale voľby môžu dokonca vyhrať,“ dodal Klus.
Všetko sa môže zmeniť na poslednú chvíľu
Zároveň podotkol, že kľúčovým môže byť aj to, či sa na poslednú chvíľu do verejného života zapojí aj predseda vlády Robert Fico nejakým emocionálnym vystúpením.
„Dôležitá je tiež otázka, ktoré strany hranicu päť percent neprekročia, prípadne či dôjde k prekvapeniu, a mandáty sa budú deliť medzi viac ako šesť politických strán,“ uviedol Klus, ktorý to nepokladá za nereálne, ak sa napríklad Demokratom či Maďarskej aliancií podarí v posledný týždeň zmobilizovať podporovateľov.
„Pri odhadovanej účasti okolo 30 percent totiž môže aj pomerne malé množstvo voličov navyše zmeniť konečný výsledok volieb,“ uzatvára Klus.
Zdroj: SITA