Prieskumy za štátne peniaze prekvapili koaličných politikov. Pýtali sa na spory, Rusko a SIS
- Štátne prieskumy verejnej mienky mapovali vnútro-koaličné napätie, dôveru v SIS aj Fica
- Opozícia hovorí o zneužití úradu, Nemky čelí výzvam na odstúpenie

- Štátne prieskumy verejnej mienky mapovali vnútro-koaličné napätie, dôveru v SIS aj Fica
- Opozícia hovorí o zneužití úradu, Nemky čelí výzvam na odstúpenie
Redakcia Televízie Markíza získala kompletný prehľad otázok, ktoré Inštitút informatiky a štatistiky (Infostat) skúmal v rámci prieskumov verejnej mienky na objednávku Štatistického úradu SR. A to všetko za peniaze daňových poplatníkov. V dotazníkoch sa objavili mimoriadne citlivé témy – od sporov v koalícii, cez názory na predčasné voľby, až po aktivity premiéra Fica voči Rusku. Výsledky však úrad verejnosti nesprístupnil.
V prieskumoch sa objavovali otázky napríklad o spore medzi Andrejom Dankom a Rudolfom Huliakom, dôveryhodnosti SIS po vymenovaní Gašparovho syna či dôvody súčasného stavu verejných financií.
„Nechápem, prečo by mali robiť prieskum o vzťahu Andreja Danka a Rudolfa Huliaka. Podľa mňa ma to len utvrdzuje v tom, že sa budem na koaličnej rade pýtať, komu slúži Štatistický úrad,“ reagoval predseda SNS Andrej Danko.
Smer si robí PR za štátne? Opozícia hovorí o škandále
Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) kritizuje prieskumy ako flagrantné zneužitie štátnej inštitúcie, informuje agentúra TASR. „Štatistický úrad, teda verejná inštitúcia, na ktorú sa skladáme všetci aj cez transakčnú daň, pracuje ako de facto PR agentúra Smeru. To je v normálnej demokracii neprijateľné,“ vyhlásil líder PS Michal Šimečka.
PS chce v Štatistickom úrade SR iniciovať poslanecký prieskum a žiada odstúpenie predsedu úradu Martina Nemkyho. Pripomínajú, že Nemky v minulosti pôsobil ako poslanec za Smer-SD, čo podľa nich zvyšuje podozrenie z politického vplyvu. „To, čo vyšlo najavo, je natoľko diskreditačné, že predseda Nemky by mal odstúpiť,“ povedal Šimečka.
Reakcie koaličných politikov: Prekvapenie aj rozpaky
S otázkami sa necítili komfortne ani niektorí koaliční politici. Minister cestovného ruchu Rudolf Huliak priznal, že o takýchto prieskumoch vôbec nevedel. „To musel byť konkrétny účel, prečo Štatistický úrad takéto otázky položil,“ povedal poslanec Ján Ferenčák z Hlasu.
Exminister Eduard Heger (Demokrati) šiel ešte ďalej: „Javí sa to ako stranícky smerácky prieskum, ale za štátne peniaze. To je za všetkými čiarami.“ Problém vidí aj v nedostatku transparentnosti. „Očakával by som väčšiu mieru zverejňovania a otvorenosti,“ skonštatoval minister investícií Samuel Migaľ (nom. Smer).
Dotazníky mapovali aj názory na odvolávanie Michala Šimečku z postu podpredsedu parlamentu či hrozby pre Slovensko, kde sa objavila aj zmienka o českej vláde. To, kto presne zadával formuláciu otázok, zatiaľ jasné nie je.
Úrad sa bráni, výsledky vraj zverejní neskôr
Štatistický úrad v reakcii pre Markízu uviedol, že „nespolupracuje so žiadnou politickou stranou a otázky formuluje podľa aktuálnych spoločenských tém.“ Podľa jeho vedenia nešlo o politickú objednávku, ale o bežné zisťovanie verejnej mienky. Zverejnenie výsledkov sľubujú od druhej polovice mája.
Predseda úradu Martin Nemky na otázky odpovedal telefonicky: „Určite vám odpovieme, mileradi, nie je s ničím problém, kľudne nám to pošlite.“
Premiér Robert Fico, ktorého aktivity smerom k Rusku boli súčasťou prieskumov, sa k celej veci postavil vyhýbavo: „Pani redaktorka, nepoznáte môj postoj k prieskumom verejnej mienky? Ja žiadne prieskumy nekomentujem a neobjednávam.“ V skutočnosti však Smer do prieskumov investoval najviac zo všetkých strán – podľa výročnej správy za volebnú kampaň išlo o vyše 130-tisíc eur.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: tvnoviny.sk, TASR