Prigožin po prvýkrát od vzbury prehovoril. Jeho odkaz je jasný (PREHĽAD)

  • Prigožin bol na ceste do Moskvy aj so svojimi vojakmi
  • V poslednej chvíli sa zastavil a utiekol do Bieloruska
  • Čo bude ďalej a čo to znamená?
Vladimir Putin stojí vedľa šéfa Wagnerovcov Jevgenija Prigožina
Wikimedia Commons/ Vláda Ruskej federácie
  • Prigožin bol na ceste do Moskvy aj so svojimi vojakmi
  • V poslednej chvíli sa zastavil a utiekol do Bieloruska
  • Čo bude ďalej a čo to znamená?

V sobotu celý svet upriamil svoju pozornosť smerom k Rusku ešte viac, než je v poslednom čase obvyklé. Spravodajské portály sa zaplnili správami o velezrade.

Práve z vlastizrady šéf Kremľa Vladimir Putin obvinil Jevgenija Prigožina prezývaného pojmom „Putinov kuchár“, ktorý šéfuje komandu wagnerovcov.

Jeho súkromná armáda sa v reakcii pokúsila o zosadenie vojenského velenia, ktorému velí samotný Putin. Prigožin a žoldnieri obsadili vojenské objekty v meste Rostov nad Donom. Následne sa vybrali smerom do Moskvy a po ceste zostrelili niekoľko lietadiel.

Tesne pred koncom, 200 kilometrov od hlavného mesta, sa zastavili a vrátili späť do svojich táborov. Celý prehľad udalostí nájdeš v tomto článku. Prigožin sa zrejme dohodol s prezidentom Bieloruska Alexandrom Lukašenkom a do susednej krajiny zamieril s možnosťou exilu.

Po konci vzbury vznikli vo svete otázky, čo bude ďalej a čo to vlastne malo znamenať.

Podľa Britov je jasná jedna vec – vo vnútri ruskej vlády cítiť silnú nestabilitu a dokonca aj koniec terajšieho režimu môže byť blízko.

​„Od začiatku invázie bolo jedným z najzrejmejších scenárov to, že vojna by mohla viesť k politickým nepokojom v Rusku. Musíme počkať, sledovať to a uvidíme, čo príde ďalej. Môže to byť aj len jedna kapitola niečoho nového alebo môže byť (v Rusku) po všetkom. Musíme sa pripraviť na celý rad rôznych scenárov,“ citoval istého britského úradníka denník The New York Times.

Podpora ukrajinskej morálky

Ozbrojené povstanie proti ruskej armáde sa síce zrejme skončilo, no nepokoje poriadne a včas posilnili morálku ukrajinských jednotiek zapojených do protiofenzívy. 

„Vojaci v prvej línii to vnímajú pozitívne,“ cituje agentúra AP hovorcu východných ukrajinských síl Serhija Čerevatija. „Akýkoľvek chaos a neporiadok na strane nepriateľa nám prospieva,“ dodal.

Na sociálnych sieťach sa okamžite objavili kvantá posmeškov a vtipov na adresu Vladimira Putina. Internet ovládlo video s ukrajinským veliteľom dronov, ktorého prezývajú pojmom Maďar.

Prigožin prvýkrát od vzbury prehovoril

Ako informuje BBC, Jevgnij Prigožin sa v pondelok (26. 6.) k situácii vyjadril a uviedol, že cieľom pochodu nebolo zvrhnúť ruskú vládu.

Šéf Wagnerovcov dal jasne najavo, pochodom jeho jednotiek na Moskvu sa nezameral na Putina. „Nepochodovali sme preto, aby sme zvrhli ruské vedenie,“ rečnil.

„Cieľom bolo vyhnúť sa zničeniu Wagnerovcov a zúčtovať zodpovedným úradníkom to obrovské množstvo chýb, ktorých sa svojím neprofesionálnym konaním dopustili,“ uviedol vo svojom 11-minútovom videu na Telegrame.

Wagnerovci podľa neho ľutujú, že „museli zasiahnuť aj ruské letectvo“. Pred Moskvou sa otočili, „aby sa vyhli preliatiu krvi ruských vojakov“, tvrdí

„Pochodovali sme, aby sme demonštrovali náš protest a nie, aby sme zvrhli vládu,“ podotkol.

Čo bude ďalej s wagnerovcami?

Portál Politico vysvetľuje, že wagnerovci (ktorých je podľa Prigožina 25-tisíc) sa po stiahnutí z ruských miest buď vrátia tam, odkiaľ prišli, alebo podpíšu zmluvy s ruským ministerstvom obrany.

Ruskí vojenskí blogeri špekulovali, že Prigožin spustil ofenzívu proti vojenskému vedeniu krajiny v reakcii na to, že sa ho Kremeľ snažil oslabiť integráciou jeho žoldnierov do armády.

Avšak tí, ktorí zmluvy podpíšu, zrejme nebudú pre ruskú armádu silnými posilami.

„Ako teraz vidíme, obe strany sa líšia veľkou silou vôle. Ukrajinci sú absolútne oddaní záchrane svojej krajiny, bojujú za svoju slobodu. Rusi majú akýsi záujem bojovať s Ukrajinou, ale aj proti sebe navzájom,“ hovorí Mick Ryan, vojenský stratég a bývalý generálmajor austrálskej armády.

Ben Hodges, bývalý generál amerických síl v Európe, s ním súhlasil tvrdením, že Rusko týmto napätím stratilo 25-tisíc vojakov.

„Na každého z nich sa bude armáda pozerať s podozrením a budú pre ňu nespoľahliví,“ hovorí.

Prigožin alebo Putin?

Od začiatku vojny na Ukrajine sledujeme aj dianie v Rusku. Mnohí sa pýtajú, kedy sa skončí súčasná vláda Vladimira Putina a kedy sa v najväčšej krajine sveta zmení režim. Môže sa vôbec niečo v Kremli zmeniť? Môže.

Startitup sa zúčastnil diskusie s členom ruskej opozície, oligarchom žijúcom v exile či zakladateľom politického hnutia Otvorené Rusko, Michailom Chodorovským. Putinov kritik vysvetľuje, že ak má k zmene dôjsť, Putin musí zomrieť.

„Myslím si, že mnohým je jasné, že kým nezomrie, nič sa nezmení. Bežní ľudia si to zrejme až tak neuvedomujú. Je však úplne očividné, že po Putinovej smrti sa režim zmení. Ide totiž o osobnostný režim,“ uviedol.

Zabiť ho chcú Ukrajinci, no taktiež môže zomrieť prirodzenou smrťou. „Čím viac chýb robí, tým má väčší stres a tým kratší bude jeho život,“ vysvetľuje.

„Ak sa ukrajinskej armáde podarí dosiahnuť niečo, čo by ruskí občania vnímali ako prehru Vladimira Putina, tak sa dramaticky zvýši aj pravdepodobnosť, že ho zabijú ruskí patrioti,“ polemizuje. Myslí tým elity federácie, respektíve Putinových najbližších. Medzi nich patrí aj Jevgenij Prigožin.

Chodorovskij sa zamyslel aj nad možnosťou, že by Putina na čele Kremľa vystriedal práve Prigožin. Reagoval na otázku, či môže byť Putinov kuchár ešte horším vládcom.

„Nezáleží na tom, kto by to bol. Čo horšie ešte môže urobiť? Putin urobil všetko zlé, čo sa dalo. A ak by mohol spraviť ešte niečo horšie, urobil by to,“ podotkol. Zároveň však uznal, že Prigožin sa skutočne môže stať Putinovým problémom. Viac sa dočítaš v tomto článku.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: The New York Times, Archív SIU, Archív SIU, AP, Twitter/Dénes Törteli, Politico, BBC

Najnovšie videá

Trendové videá