Prigožinovi sa splnilo posledné prianie. Putin robí v Rusku čistky, ktoré si zosnulý šéf wagnerovcov želal
- Ruské ministerstvo obrany prechádza reorganizáciou
- Miznú ľudia, ktorých Jevgenij Prigožin kritizoval
- Mnohí boli obvinení z korupcie
- Ruské ministerstvo obrany prechádza reorganizáciou
- Miznú ľudia, ktorých Jevgenij Prigožin kritizoval
- Mnohí boli obvinení z korupcie
Ruský prezident Vladimir Putin nedávno podnikol významné kroky v rámci reorganizácie ministerstva obrany. Po odvolaní Sergeja Šojgua z postu ministra obrany nasledovala vlna zatýkaní vysokopostavených úradníkov, čo naznačuje viac než len obyčajnú výmenu personálu. O situácii informuje spravodajský web CNN.
Kuriózne je, že reorganizáciu sa ruský prezident rozhodol vykonať v čase, keď Rusko zaznamenalo viaceré vojenské úspechy na Ukrajine, čo vyvoláva otázky o načasovaní a dôvodoch týchto zmien.
Za posledné tri roky sa ruskej armáde na Ukrajine zrejme nedarilo tak, ako by si želala. V posledných týždňoch sa však situácia zmenila. Rusko spustilo úspešnú ofenzívu na severe smerom k Charkovu a dosiahlo víťazstvá aj v Donbase. Zhoršujúca sa situácia na strane Ukrajiny, vrátane nedostatku bojovej sily a munície, prispela k zlepšeniu ruských pozícií.
Napriek týmto vojenským úspechom sa Putin rozhodol pre rozsiahlu reorganizáciu ministerstva obrany. Okrem odvolania Šojgua boli zatknutí piati vysokopostavení úradníci pod zámienkou protikorupčnej kampane.
Vývoj, v ktorý by Prigožin dúfal
Analytici uvádzajú, že ministerstvo obrany je jedným z najskorumpovanejších v krajine, pričom ruské štátne médiá odhalili rozsiahle vojenské kontrakty a luxusný životný štýl jeho vysokých predstaviteľov.
Jedným z hlavných dôvodov týchto zmien je údajne Putinova snaha o víťazstvo nad Západom a jeho snaha zachovať si autoritu po neúspešnom puči vedenom šéfom žoldnierskej skupiny wagnerovcov, Jevgenijom Prigožinom.
Pred svojou smrťou Prigožin kritizoval Šojgua a ďalších predstaviteľov ministerstva za korupciu a nekompetentnosť. Zdá sa teda, že Prigožinovi sa jeho posledné želanie splnilo zo záhrobia. Objekt jeho kritiky musel ministerské kreslo opustiť.
Prigožinov puč síce nebol úspešný, no vytvoril pre Putina nepríjemnú situáciu, ktorú prezident riešil odobratím Prigožinových aktív, po čom prišla jeho smrť v podozrivej leteckej nehode.
Putin zrejme čakal na svoje opätovné zvolenie v marci, aby mohol podniknúť kroky voči ministerstvu obrany. Po oslavách Dňa víťazstva 9. mája, kde Putin a Šojgu ešte vystupovali spoločne, nasledovala ministrova výmena za civilného ekonóma Andreja Belousova.
Táto zmena signalizuje Putinovu snahu o efektívnejšie a rýchlejšie obstarávanie zbraní v rámci ministerstva s obrovským rozpočtom. Ruský rozpočet na rok 2024 predpokladá výdavky na obranu vo výške 6 % HDP, čo je najvyšší podiel v modernej ruskej histórii.
Brali vraj úplatky
Medzi zatknutými úradníkmi je aj generálporučík Vadim Šamarin, ktorý čelí obvineniu z prijatia úplatku vo výške 36 miliónov rubľov (približne 366 667 eur) za vybavenie lukratívnych vládnych kontraktov. Šamarin svoju vinu popiera.
Najvýznamnejším z piatich zatknutých úradníkov je zástupca ministra obrany Timur Ivanov, ktorý je takisto obvinený z prijímania úplatkov. Ivanov žije v luxuse, ktorý by mal logicky presahovať jeho oficiálny príjem. Ivanov, podobne ako jeho kolega, popiera obvinenia a tvrdí, že je nevinný.
Na pomoc pri očiste ministerstva Putin vymenoval Olega Saveljeva, bývalého audítora Ruskej účtovnej komory, za zástupcu ministra obrany. Saveljev bude mať za úlohu bojovať proti korupcii v rámci rezortu.
Zatiaľ čo Putin vykonáva tieto zmeny, otázniky visia aj nad osudom náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova, ktorý bol tiež terčom Prigožinových kritík.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: CNN