Prijíma ju len mizivé percento ľudí: Bežná látka chráni pred rakovinou lepšie, než sme si mysleli

  • Vláknina podľa vedcov zachraňuje životy
  • Má aj protirakovinové účinky
zdravá strava
Archív Canva
  • Vláknina podľa vedcov zachraňuje životy
  • Má aj protirakovinové účinky

Možno si to ani neuvedomuješ, ale denne konzumuješ len polovicu vlákniny, ktorú tvoje telo potrebuje. A nie si v tom sám. Podľa novej štúdie len 9 percent žien a mizivých 5 percent mužov prijíma jej odporúčané množstvo.

Priemerný človek zje denne asi 14 gramov vlákniny. To je žalostne málo, keď si uvedomíš, že ženy by mali do svojho jedálnička zaradiť 22 až 28 gramov a muži dokonca 28 až 34 gramov denne.

Vedci zo Stanford Medicine nedávno odhalili štúdiu, ktorá hovorí o dôležitosti vlákniny. Táto látka podľa ich výskumu ovplyvňuje naše gény a bojuje proti rakovine. 

Dôležitá zložka stravy

„Ak ľudia premýšľajú o tom, ako si môžu zlepšiť zdravie a znížiť riziko rakoviny, mali by sa zamerať práve na vlákninu,“ hovorí Dr. Amy Comanderová, medicínska riaditeľka Mass General Cancer Center-Waltham pre web Fortune

Možno sa pýtaš, čo presne vláknina dokáže. Je to skutočný multitalent. Chráni ťa pred srdcovými chorobami, pomáha ti udržiavať zdravú hladinu cholesterolu a je skvelým pomocníkom pri chudnutí, pretože ťa dlhšie zasýti. Navyše podporuje prirodzenú detoxikáciu tela a znižuje riziko cukrovky, zápalových ochorení čriev či obezity.

Protirakovinové účinky

Profesor genetiky Michael Snyder zo Stanfordu prináša ešte zaujímavejšie zistenia. Pre portál News Medical vysvetľuje: „Našli sme priamu súvislosť medzi konzumáciou vlákniny a úpravou génových funkcií, ktoré majú protirakovinové účinky.“ Zároveň upozorňuje na to, že ak máš v strave málo vlákniny, môžeš si narušiť črevný mikrobióm a zvýšiť riziko rakoviny.

Tieto objavy sú o to dôležitejšie, že rakovina hrubého čreva sa čoraz častejšie vyskytuje aj u mladších ľudí. „Identifikáciou génových cieľov týchto dôležitých molekúl môžeme lepšie pochopiť, ako vláknina prospieva zdraviu a čo sa deje pri vzniku rakoviny,“ dodáva Snyder.

Chceš zvýšiť príjem vlákniny? Máme pre teba pár jednoduchých tipov:

  • Vyhadzuj z košíka biele pečivo a nahraď ho celozrnným.
  • Nech zelenina zaberá aspoň polovicu tvojho taniera.
  • Konzumuj minimálne spracované rastlinné potraviny.
  • Obľúb si zeleninu bohatú na sulforafán – skús rukolu, ružičkový kel alebo brokolicu.

Skríning zachraňuje životy

Až polovici prípadov rakoviny sa dá predísť, skríning onkologických chorôb zachraňuje životy. Upozornilo na to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v súvislosti so Svetovým dňom boja proti rakovine.

„Skríning onkologických chorôb, takzvaná onkokontrola, je jedným z najúčinnejších nástrojov na boj proti rakovine. Slúži na zachytenie onkologickej choroby vo včasnom štádiu u zdanlivo bezpríznakovej populácie,“ ozrejmilo MZ. Dodalo, že včasné odhalenie rakoviny zvyšuje šance na úspešnú liečbu a zároveň je menej nákladné na zdravotnú starostlivosť. Priblížilo, že na rakovinu na Slovensku zomrie ročne približne 13 000 ľudí.

Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) uviedol, že onkokontrola zachraňuje životy. Apeloval na využitie tejto možnosti, ktorá je plne hradená zo zdravotného poistenia. „A tými sú skríning rakoviny krčka maternice, rakoviny hrubého čreva a konečníka či rakoviny prsníka,“ objasnil.

Rizikové faktory

Ministerstvo ozrejmilo, že u mužov sú najčastejšími nádorovými ochoreniami karcinóm prostaty, karcinóm hrubého čreva a konečníka a karcinóm pľúc. „U žien vedie karcinóm prsníka, karcinóm hrubého čreva a konečníka a karcinóm tela maternice. Medzi najčastejšie onkologické ochorenia u detí patria leukémie, zhubné nádory mozgu a lymfómy,“ doplnilo.

Rezort upozornil, že dôležitou súčasťou primárnej prevencie je aj obmedzenie rizikových faktorov, ktoré prispievajú k vzniku nádorových ochorení. „Ide najmä o fajčenie, konzumáciu alkoholu, obezitu, nedostatok fyzickej aktivity či infekciu vírusmi, akým je napríklad ľudský papilomavírus (HPV),“ vymenoval.

Práve infekcia HPV môže spôsobiť rakovinu krčka maternice, va*íny, vulvy, konečníka, pe*isu, hlavy a krku. „Najúčinnejšou prevenciou proti HPV infekcii, akú má svet v súčasnosti k dispozícii, je očkovanie,“ pripomenulo ministerstvo. Šaško v tejto súvislosti vyzval rodičov, aby zvážili očkovanie svojich detí, ktoré ich môže v budúcnosti ochrániť pred viacerými typmi rakoviny.

MZ avizovalo, že s Národným onkologickým inštitútom aktívne participuje na vytváraní systémových zmien v onkologickej starostlivosti. Jednou z nich je napríklad vytvorenie Komplexného onkologického centra, ktoré podľa Šaška v budúcnosti zjednoduší a urýchli cestu pacienta k správnej diagnóze a liečbe.

Čítajte viac z kategórie: Štúdie, prieskumy a analýzy

Zdroje: Fortune, News Medical, Stanford Medicine, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá