Primár Kulkovský: Ivermektínu som veril aj ja. Na COVID ale nepomáha, poškodzuje pečeň a ohrozuje tehotné ženy
- Primár Milan Kulkovský už nevládze bojovať s masou ľudí, ktorá verí, že ich liek Ivermektín magicky zachráni
- Jeho používanie už odmietla odobriť aj Európska agentúra pre lieky (EMA)
- Stále sa však na Slovensku nachádzajú mnohí, ktorí radšej osočia lekára, ako by mali počúvnuť jeho rady
- Primár Milan Kulkovský už nevládze bojovať s masou ľudí, ktorá verí, že ich liek Ivermektín magicky zachráni
- Jeho používanie už odmietla odobriť aj Európska agentúra pre lieky (EMA)
- Stále sa však na Slovensku nachádzajú mnohí, ktorí radšej osočia lekára, ako by mali počúvnuť jeho rady
Už má toho plné zuby. Lekár Milan Kulkovský na svojom blogu na sociálnej sieti upozorňuje ľudí, že či sa rozhodnú mu uveriť, alebo radšej počúvať konšpirácie, Ivermektín nie je liekom, ktorý nás spasí pred infekciou COVID-19.
Pri nesprávnom užívaní a nedostatočnom preverení funkcie pečene u pacienta môže vyvolať vážne reakcie. Navyše, riziko jeho užívania je spojené aj s vývinom plodu v tehotenstve.
„Osobne mám skúsenosti s tým, že sme ho museli pacientom pre zhoršenie pečeňových testov vysadiť. Naposledy sme prijali pacienta, ktorý jeho užívaním nezabránil rozvoju zápalu pľúc, naviac si privodil pečeňové poškodenie a dezorientáciu s halucináciami, ako možný nežiadúci vplyv na centrálny nervový systém. Pomoc žiadna a komplikácie, ktoré musíme riešiť my, lekári a nie niekto, kto užívanie Ivermektínu vášnivo propaguje zo svojej izby,“ píše Milan Kulkovský.
Obzvlášť nebezpečný v tehotenstve
Tento liek sa, ako mnohé ďalšie, neodporúča užívať nielen počas tehotenstva, no ani počas dojčenia. Okrem teoretických informácií, ktorými disponuje každý, kto sa dostal k príbalovému letáku tohto lieku, Kulkovský opisuje konkrétne príklady z praxe, ktorá preňho nie je sci-fi fantáziou, ale každodenným chlebom.
„Problém je, že o svojom tehotenstve nemusí žena vedieť. Príkladom je naša skúsenosť. Žena okolo 45 rokov, prijatá pre obojstranný Covid zápal pľúc. Tehotenstvo negované. Vzhľadom k tomu, že odmietame aj pri nátlaku príbuzných podávať Ivermektín pacientom pred vyšetrením pečeňových testov, čakáme na ich výsledky. Pacientka ich mala zvýšené, Ivermektín sme nepodali. Realizované bolo následne sono brucha. Tam prekvapenie. Okrem stukovatenej pečene prekvapený rádiológ diagnostikoval tehotenstvo,“ opisuje ďalej primár príbeh ženy, ktorá mala tentokrát šťastie.
Naprie tomu, že sa nachádzala v 23. či 24. týždni tehotenstva, vôbec o tom netušila. „Pýtam sa. Čo by sa stalo, keby táto žena na rady niektorých ľudí začala doma užívať Ivermektín? Pre istotu v čo najvyššej dávke. Alebo vo forme pasty pre kone. Čo by sa stalo, keby sme ho bezhlavo, na nátlak časti obyvateľstva paušálne dávali každému pacientovi, teda aj jej?“ Dodáva rozhorčene.
Pri tejto forme liečby by mohlo dôjsť k fatálnemu poškodeniu plodu, za ktoré by musel prebrať zodpovednosť lekár, ktorý žene liek podal. „Kto preberá zodpovednosť? Ošetrujúci lekár alebo pán, ktorý lekárom nadáva a obviňuje ich, že nepodávaním tohto lieku ľudí zabíjame? Ošetrujúci lekár je ten, kto preberá zodpovednosť za všetko, čo pacient dostane a akému vyšetreniu sa podrobí.“
EMA liek neodobrila
Európska lieková agentúra (EMA) neodporúča podávanie Ivermektínu na prevenciu a liečbu COVID-19. Agentúra na základe dostupných údajov vyhodnotila, že jeho použitie pri liečbe COVID-19 mimo dobre navrhnutých klinických štúdií nie je vhodné. Potvrdila tak výsledky, o ktorých verejnosť informoval ja Kulkovský, vďaka čomu bol častovaný prezývkami ako „provinčný klobásový primár“ či „doberman“. Napriek tomu sa rozhodol lieku dať šancu a podať ho pacientom, ktorým to výsledky pečeňových testov umožňovali. Veril aspoň v placebo efekt.
V Európskej únii sú tablety s Ivermektínom schválené na liečbu niektorých parazitických ochorení. Ivermektín je tiež povolený na veterinárne použitie pre široké spektrum druhov zvierat, a to na vnútorné a vonkajšie parazity. Ivermektín ale nie je v EÚ povolený na liečbu koronavírusu a agentúra ani nedostala žiadnu žiadosť na takéto použitie.
Bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí udelil povolenie pre tento neregistrovaný liek už koncom januára. To je udelené len na terapeutické využitie, zatiaľ na obdobie pol roka. Dôkazy o jeho účinnosti sú však chabé.
„V prípade komplikácii spojených s liečbou tak lekári riskujú trestnoprávne konanie. Štát by nemal neúmerný tlak na zdravotníkov zo strany určitých jedincov tolerovať a postaviť sa na stranu tých, ktorí liečia v súlade so štandardami, ktoré sa používajú vo vyspelom svete,“ dodáva Kulkovský.
Zdroje: Facebook/Milan Kulkovsky blog, Startitup