Primár Kulkovský: Pacienti si vydupali Ivermektín, začali sme ho podávať. Takéto máme výsledky

  • Zázrakov sme sa nedočkali, hovorí považskobystrický primár
  • Ivermektín by mal byť podľa neho dostupný najmä pre ambulantných lekárov, pacientom v ťažkom stave už nepomáha
covid
Milan Kulkovský/Unsplash/Jonathan Borba
  • Zázrakov sme sa nedočkali, hovorí považskobystrický primár
  • Ivermektín by mal byť podľa neho dostupný najmä pre ambulantných lekárov, pacientom v ťažkom stave už nepomáha

„Zázračný liek“ na koronavírus, Ivermektín, sa už môže na Slovensku podávať pacientom. Jednou z prvých nemocníc, ktorá po začala podávať, bola tá v Považskej Bystrici. Primár nemocnice však na svojom blogu uvádza, že zázraky sa nekonali.

U pár desiatok našich pacientov s Covid-19, ktorým sme ivermektin doposiaľ podali, sme nezaznamenali žiadny viditeľný benefit v porovnaní s doteraz podávanou štandardnou liečbou, ktorej základom je podávanie kortikoidov, oxygenoterapia a ostatná podporná, preventívna a symptomatická liečba. Z informácii, ktoré mám od kolegov z iných nemocníc je zrejmé, že majú väčšinou podobné skúsenosti. Žiaľ, zázraku sme sa nedočkali. Pokiaľ bude dostupný, podávať sa v nemocniach bude. Lebo…,“ hovorí primár.

Liečba ivermektínom v nemocnici Týždeň po tom, ako koncom januára povolil minister zdravotníctva použitie…

Posted by Milan Kulkovsky blog on Saturday, 20 February 2021

Zdôraznil, že Ivermektín ako taký nezatracuje. Práve naopak, mal by byť dostupný na predpis na domácu liečbu. Ivermektín totiž patrí medzi lieky, ktoré najlepšie účinkujú v ranej fáze ochorenia. Nie vtedy, keď je pacient v zlom stave, napojený na kyslík v nemocnici. Nemocnica sa však aj napriek tomu rozhodla tento liek pacientom nasadiť.

Hlavným dôvodom bolo aj je dožadovanie sa jeho podania zo strany pacientov a ich príbuzných. Lobing má účinný. Štekajúca čivava ošalela davy. Ošetrujúci lekári aj ja sme denne museli čeliť atakom rôznej intenzity. Rozhodli sme sa preto pre prevenciu konfliktov,“ vysvetľuje primár.

NOVÁ ŠTÚDIA: Ivermektín dokázal u pacientov s ochorením COVID-19 zázraky. Dĺžku choroby rapídne skrátil

Ivermektín podľa viacerých štúdií naozaj pomáha pacientom s COVID-19 avšak ukázalo sa, že dobrý účinok má len na tých, ktorí sa liečia doma. V prípade stavov neohrozujúcich život dokáže Ivermektín naozaj skrátiť dobu infekcie a dochádza aj ku zlepšeniu stavu. To však podľa štúdie a aj primára Kulkovského neplatí v prípade pacientov, ktorí majú smrť na jazyku.

Ivermektín však skutočne môže predstavovať nádej pre pacientov v rizikovej skupine, ktorí sú iba na začiatku ochorenia, no hrozí, že choroba sa rozvinie do štádia, ktoré bude vyžadovať hospitalizáciu. To v konečnom dôsledku vyrieši najväčší problém, teda preplnené nemocnice.

Ministerstvo mu dalo zelenú

Ivermectin je antiparazitikum, ktoré má aj veľmi silné antivírusové a protizápalové vlastnosti pri COVID-19. Liečivo získalo povolenie na terapeutické využitie, zatiaľ na obdobie pol roka.

Ako informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová, toto tvrdenie podporuje narastajúci počet štúdií, ktoré poukazujú na jeho účinnosť nielen v rámci in-vitro a zvieracích modelov, ale aj v mnohých klinických podaniach z centier a krajín z celého sveta. „Liek sa bude podávať ako súčasť ďalšej liečby. Je už registrovaný vo viacerých krajinách, napríklad vo Francúzsku, USA, Švédsku a Nórsku,“ dodala Eliášová.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Najnovšie videá

Trendové videá