Primár: Spoločnosť je rozdelená na očkovaných a neočkovaných, čelíme kríze. Pribudlo viac ako 1 400 nakazených
- Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 445 528 za predchádzajúci deň pribudlo 1 890 očkovaných
- Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 250 619 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 1 700 ľudí
- Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 445 528 za predchádzajúci deň pribudlo 1 890 očkovaných
- Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 250 619 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 1 700 ľudí
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 1 459 ľudí s pozitívnym PCR testom, z nich takmer 74 % nebolo zaočkovaných. Čo sa týka antigénového testovania, pribudlo 278 pozitívnych, takmer 78 % z nich sa doteraz nezaočkovalo. Informuje MZSR.
Včera bolo ukončených 11 698 RT-PCR vyšetrení a 18 234 antigénnych testov. Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (312), nasleduje Košický (303), Žilinský (272), Bratislavský (144), Trnavský (135), Banskobystrický (112) a Trenčiansky (95) a Nitriansky (86).
Je medzi nimi 660 mužov a 799 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 196 233 a žien 214 847. V nemocniciach je hospitalizovaných 531 pacientov, potvrdené ochorenie má 463 ľudí.
Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných 84,54 % ľudí. Na JIS je 64 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 55 osôb.
Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 14 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 620 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 462.
Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 584 842 pričom takto bolo pozitívne testovaných 411 080 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 38 293 427 z čoho bolo pozitívne testovaných 391 326 osôb.
Celkový počet neaktívnych prípadov je 724 414. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.
Kríza v slovenskom zdravotníctve
Peter Visolajský, lekár z Fakultnej nemocnice v Nitre a šéf Lekárskeho odborového združenia na sociálnej sieti upozorňuje na vážnu krízu v slovenskom zdravotníctve:
„Pred desiatimi rokmi sa lekárom podarilo postaviť za svojich pacientov. Dnes je naše zdravotníctvo opäť na rázcestí a keď nezakročíme, pôjde nezadržateľne z kopca. Ako lekári sa na to už nemôžeme nečinne prizerať. Nemôžeme. Kedy, ak nie teraz, kto, ak nie my?“ Do povedomia ľudí preto dáva krátky dokument o výpovediach lekárov v roku 2011.
K tejto kríze sa vo svojej správe vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová: „Dlhodobo vieme, že ľudí v zdravotníctve máme málo a že ich priemerný vek je vysoký. Preto je nevyhnutné, aby sa personálna stabilizácia v rezorte stala jednou z našich kľúčových priorít, inak to bude mať pre nás všetkých fatálne následky.“
„Personálna situácia sa nevyrieši zo dňa na deň, ale prichádzajúcu tretiu vlnu je potrebné riešiť už teraz. Pripravenosť na reprofilizáciu, jasné pravidlá covid automatu a zrozumiteľná komunikácia ministerstva zdravotníctva je nateraz prísľubom, že poučenia z najťažších zimných mesiacov budú zužitkované.“
Hoci nemocnice podľa jeho slov reprofilizujú oddelenia, otázne je, kto na nich bude pracovať. Myslí si to riaditeľ nemocnice v Starej Ľubovni Peter Bizovský.
„Budovy sú, postele sú, kyslíka je dosť, ale je potrebné si uvedomiť, že už dávno nie sú najdôležitejšie prístroje a budovy, ale pracovná sila,“ vysvetlil pre agentúru SITA.
Nemocnica v Starej Ľubovni má podľa jeho slov dostatok personálu, z radov zamestnancov odišli skôr ľudia, ktorí už nadobudli dôchodkový vek. No podľa neho chýba tým súčasným nielen finančná motivácia, ale aj podpora.
Podľa Bizovského predtým nemocnice vedeli motivovať zamestnancov aj príplatkami počas núdzového stavu. „Teraz, keď to nevidia, pýtajú sa, prečo by som mal byť na COVID oddelenie presunutý ja? Myslím si, že možnosť spoliehať sa na nejaký morálny aspekt alebo ľudskosť, keď je spoločnosť rozdelená na očkovaných a neočkovaných, vaxerov a antivaxerov, už ide bokom,“ skonštatoval riaditeľ.
Podľa jeho slov by súčasný problematický stav mohol zlepšiť nástroj v podobne právnej normy na manažovanie situácie v nemocniciach či finančná motivácia ľudí v nemocniciach, aby sa vedeli o pacientov postarať.
Na zlú situáciu poukázali aj odborári z Lekárskeho odborového združenia. Vyzvali lekárov, aby sa pripojili k snahe o zastavenie rozkladu zdravotníctva. Mali by tak urobiť formou podpisu deklarácie, v ktorej sa zaviažu, že pracovať nadčas budú už iba v medziach zákona a pracovnej zmluvy.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NCZI, MZSR, SITA, Facebook/ Peter Visolajský