Primátorka Sliača ide zistiť, či sa v obrannej zmluve s USA hovorí o americkej základni
- Zlatý klinec absurdnej drámy referenda na Sliači
- Obyvatelia v neplatnom referende odmietli americkú základňu
- Zlatý klinec absurdnej drámy referenda na Sliači
- Obyvatelia v neplatnom referende odmietli americkú základňu
Referendum o „americkej základni“ na Sliači je absurdné do samého konca. Ešte pred ním a aj po ňom minister obrany Jaroslav Naď uisťoval, že žiadna americká základňa a žiadne húfy amerických vojakov sa k nám nechystajú. Referendum označil za „kampaň strachu“ a zavtipkoval, že nabudúce môžeme spraviť referendum o základni UFO.
Bezpečnostný expert Radovan Bránik dnes upozornil na ďalšiu absurditu, o ktorej sme ťa tiež informovali. Letisko Sliač a súčasná vojenská základňa, ktorá funguje už roky, sa ani nenachádza v katastri mesta Sliač. Samotné letisko leží v katastrálnom území obce Sielnica a časť pozemkov dokonca v katastri obce Badín.
Groteska
Zlatý klinec prišiel dva dni po referende. Primátorka Ľubica Balgová bude teraz zisťovať, čo zo zmluvy SR s USA pre mesto vyplýva. Výsledky ale predloží už novému zastupiteľstvu. Poslanci súčasného mestského zastupiteľstva (MsZ) v Sliači zobrali na vedomie výsledky sobotňajšieho (29.10.) referenda o americkej základni.
Znamená to, že primátorka vlastne nevie, či sa vôbec v obrannej zmluve s USA hovorí o zriadení nejakej americkej základne. Referendum však podľa zákona musela vyhlásiť.
Poslanci Sliača sa výsledkami referenda mali podľa zákona zaoberať do troch dní od jeho konania. Na mimoriadnom zastupiteľstve v pondelok schválilo predložený návrh uznesenia šesť poslancov, dvaja boli proti a jeden sa zdržal hlasovania.
Podľa právnika mesta Branislava Petrocha sa referendum uskutočnilo v súlade so zákonom. Referendum so záväzným odporúčaním pre MsZ pritom znamená, že poslanci dali možnosť občanom rozhodnúť, aj keď sa ich v referende nezúčastní nadpolovičná väčšina.
Niektorí poslanci počas rozpravy uvádzali, že referendum s takouto otázkou nemalo ani byť, bolo zmätočné, a preto budú proti schváleniu tohto bodu MsZ. „Keď sme prijímali VZN k referendu, nepoznali sme otázku tohto referenda,“ uviedla poslankyňa Alexandra Butašová Bidloňová. Obsah a zmysel referendovej otázky vtedy nebrali vôbec do úvahy.
Primátorka ale skonštatovala, že referendum s takto položenou otázkou splnilo zo zákona všetky podmienky a mesto ho vyhlásiť muselo.
Účasť 37 percent
Referenda o zriadení americkej vojenskej základne na území mesta sa zúčastnilo 1 513 voličov, čo bolo 37 percent všetkých voličov Sliača.
Otázku „Súhlasím s tým, aby mestské zastupiteľstvo mesta Sliač podniklo všetky zákonné opatrenia k tomu, aby zabránilo umiestneniu vojenskej základne Spojených štátov amerických v akejkoľvek forme na území letiska Sliač a v jeho okolí?“ podporilo takmer 75 percent z nich.
Mesto referendum vyhlásilo na základe petície, ktorú podpísalo v čase ratifikácie zmluvy medzi SR a USA 1 343 (31 percent) obyvateľov Sliača.
Ako po oznámení výsledkov referenda uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO), výsledok referenda v Sliači neznamená nič pre Slovensko, vládu, rezort obrany ani mesto Sliač. Deklaroval, že americká základňa na miestnom letisku nebola, nie je a nebude.
Referendum v Sliači bolo podľa rezortu obrany predvolebnou kampaňou. „Navyše neopodstatnené, ale zato z verejných peňazí. Prajeme mestu v ďalšom volebnom období odvahu komunikovať zodpovedne, odborníkov na správnych miestach a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu, a to či už v katastri mesta alebo mimo neho,“ uviedla pre TASR hovorkyňa ministerstva Martina Kovaľ Kakaščíková.
Zdroj: TASR