Prímerie sa nekoná. Návrh o rezolúcii v pásme Gazy neprešiel, Spojené štáty ho vetovali
- USA rezolúciu vetovali
- Pre ich veto návrh neprešiel
- USA rezolúciu vetovali
- Pre ich veto návrh neprešiel
USA vetovali návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorá požadovala okamžité prímerie v Pásme Gazy, píše TASR s odvolaním na agentúry AP a Reuters.
Dôvodom bolo, že text nespájal túto požiadavku s prepustením rukojemníkov, ktorých Ha**s zajal počas októbrového útoku na Izrael v roku 2023.
Čo bolo dôvodom
Za návrh rezolúcie, ktorý predložilo desať nestálych členov Bezpečnostnej rady OSN po niekoľkotýždňových rokovaniach a úpravách, hlasovalo 14 členov rady. Kvôli vetu Spojených štátov však návrh neprešiel. Navrhovaná rezolúcia obsahovala požiadavku na „okamžité, bezpodmienečné a trvalé prímerie v pásme Gazy, ktoré budú dodržiavať všetky strany“. Text zároveň opakoval výzvu na bezodkladné a bezpodmienečné prepustenie všetkých rukojemníkov.
Americký predstaviteľ, ktorý si želal zostať v anonymite, pred hlasovaním vysvetlil postoj USA. Zdôraznil, že Spojené štáty počas rokovaní opakovane jasne deklarovali, že podporia len takú rezolúciu, ktorá bude explicitne spájať prímerie s prepustením rukojemníkov. Podľa jeho slov mali niektorí nestáli členovia rady väčší záujem o vyprovokovanie amerického veta než o dosiahnutie kompromisu.
Tento prístup mal byť údajne podporovaný Ruskom a Čínou. Situácia v Bezpečnostnej rade OSN však vyvoláva aj kritické hlasy. Viacerí diplomati v zákulisí vyjadrovali narastajúcu nespokojnosť s postojom Washingtonu.
Podľa agentúry DPA sa sťažovali najmä na neochotu USA vyvíjať väčší tlak na izraelskú vládu. Zástupca americkej veľvyslankyne pri OSN Robert Wood však odmietol tieto výhrady. Podľa jeho vyjadrenia by prijatie rezolúcie v navrhovanej podobe vyslalo nebezpečný signál smerom k Ha**su.
Teroristická organizácia by to podľa neho mohla interpretovať tak, že sa nemusí vrátiť k rokovaciemu stolu. Táto situácia odzrkadľuje pokračujúce napätie v medzinárodnom spoločenstve ohľadom riešenia konfliktu v Pásme Gazy. Zatiaľ čo väčšina členov Bezpečnostnej rady OSN podporuje okamžité prímerie, USA trvajú na tom, že akékoľvek zastavenie bojov musí byť priamo previazané s oslobodením rukojemníkov držaných Ha***om.
Desaťtisíce obetí
USA vetovali v Bezpečnostnej rade OSN návrh rezolúcie požadujúcej okamžité prímerie v Pásme Gazy. Ako jediný člen rady hlasovali proti a využili svoje právo veta na zablokovanie rezolúcie. Robert Wood, zástupca amerického veľvyslanca pri OSN, vysvetlil, že Washington podporí len takú rezolúciu, ktorá jasne spája prímerie s prepustením rukojemníkov, spresňuje Reuters.
„Trvalé ukončenie vojny musí prísť s prepustením rukojemníkov. Tieto dva naliehavé ciele sú neoddeliteľne spojené. Táto rezolúcia opustila túto nevyhnutnosť a z tohto dôvodu ju Spojené štáty nemohli podporiť,“ uviedol Wood. Podľa jeho slov by navrhovaný text vyslal „nebezpečnú správu“ Ha**su, že „nie je potrebné vrátiť sa k rokovaciemu stolu“.
Izraelská vojenská operácia v Gaze si vyžiadala takmer 44 000 obetí a vysídlila prakticky celú populáciu územia. Začala sa po útoku Hamasu zo 7. októbra 2023, pri ktorom zahynulo 1200 Izraelčanov a viac ako 250 ľudí bolo zajatých. Členovia rady ostro kritizovali postoj USA. Rezolúciu predložilo 10 zvolených členov: Alžírsko, Ekvádor, Guyana, Japonsko, Malta, Mozambik, Južná Kórea, Sierra Leone, Slovinsko a Švajčiarsko.
„Je hlboko poľutovaniahodné, že v dôsledku použitia veta táto rada opäť nedokázala dodržať svoju zodpovednosť za udržiavanie medzinárodného mieru a bezpečnosti,“ vyhlásila maltská veľvyslankyňa pri OSN Vanessa Frazier a dodala, že „text rezolúcie v žiadnom prípade nebol maximalistický.“
Odborníci varujú pred hrozbou hladomoru pre 2,3 milióna obyvateľov Gazy. Americký prezident Joe Biden naďalej poskytuje Izraelu diplomatickú podporu a zbrane, hoci sa snaží sprostredkovať dohodu o prímerí a výmene väzňov. Vysoký americký predstaviteľ pod podmienkou anonymity uviedol, že Británia navrhla kompromisné znenie, ktoré by USA podporili, no volení členovia ho odmietli. Podľa neho niektorí členovia, povzbudzovaní Ruskom a Čínou, mali väčší záujem o vyprovokovanie amerického veta než o dosiahnutie kompromisu.
Čítajte viac z kategórie: Izrael vo vojne
Zdroje: TASR, Reuters