Krajiny Blízkeho východu sú na prahu dohody: Militantná skupina má prepustiť desiatky unesených civilistov
- Krajiny sú na prahu dohody
- Očakáva sa prímerie a prepustenie rukojemníkov
- Zmierni sa utrpenie v Gaze a obnoví stabilita regiónu
- Krajiny sú na prahu dohody
- Očakáva sa prímerie a prepustenie rukojemníkov
- Zmierni sa utrpenie v Gaze a obnoví stabilita regiónu
Blízky východ by sa mohol dočkať významného prelomového momentu. Po mesiacoch ničivého konfliktu medzi Izraelom a Ham*som sú obe strany na prahu dohody, ktorá zahŕňa prímerie a prepustenie rukojemníkov.
Rokovania medzi Izraelom a Ham*som, sprostredkované v katarskej Dauhe, prinášajú nádej na ukončenie násilného konfliktu, ktorý od októbra 2023 devastuje Blízky východ. Pripravovaná dohoda by mohla viesť k prímeriu, prepusteniu rukojemníkov a humanitárnej pomoci pre obyvateľov Gazy, informuje CNN.
Prepustenie rukojemníkov
Hlavným bodom dohody je prepustenie 33 rukojemníkov, ktorých Ham*s zadržiava v pásme Gázy. Medzi týmito rukojemníkmi sú väčšinou ženy, deti a starší ľudia. „Izrael verí, že väčšina z týchto rukojemníkov je stále nažive,“ uviedol vysokopostavený izraelský predstaviteľ.
Súčasťou dohody je aj 42-dňové prímerie, počas ktorého by mali byť vykonané prvé kroky smerujúce k humanitárnej pomoci pre obyvateľov Gazy. Prepustenie však zahrnie aj telá zosnulých rukojemníkov.
Ham*s momentálne zadržiava 94 z celkových 251 ľudí unesených počas októbrových útokov na Izrael. Tieto útoky si vyžiadali životy 1 200 ľudí. Odvtedy konflikt eskaloval, pričom palestínske zdroje uvádzajú, že izraelské útoky v Gaze pripravili o život viac ako 46 000 ľudí a spôsobila rozsiahle ničenie.
Medzinárodné úsilie o riešenie konfliktu
Prezident USA Joe Biden vyjadril opatrný optimizmus nad blížiacou sa dohodou. „Tento plán by zabezpečil prepustenie rukojemníkov, ukončenie bojov a významné zlepšenie humanitárnej situácie v Gaze,“ uviedol Biden. Podľa neho by prímerie mohlo zmierniť humanitárnu krízu a pripraviť pôdu pre stabilitu v regióne.
Rokovania podporujú aj zástupcovia incoming administratívy Donalda Trumpa, ktorého osobitný vyslanec pre Blízky východ Steve Witkoff spolupracuje s americkými diplomatmi a izraelskými bezpečnostnými službami.
„Zdá sa, že dohoda je na dosah. Mohlo by ísť o záležitosť hodín alebo dní,“ dodal izraelský predstaviteľ po stretnutí s mediátormi v Dauhe, na ktorom sa zúčastnili aj riaditelia izraelských bezpečnostných agentúr Mossad a Šin Bet.
Sporné body prímeria
Jedným z diskutovaných a kritických bodov je otázka bezpečnosti a prítomnosť izraelských jednotiek v koridore pozdĺž hranice Gazy a Egypta. Kým Izrael požaduje rozšírenie bezpečnostnej zóny na 2 kilometre, Ham*s trvá na návrate k predchádzajúcemu rozsahu 300 až 500 metrov. „Táto časť dohody je mimoriadne citlivá. Akýkoľvek nesúlad by mohol vyvolať obnovenie bojov,“ upozornil bývalý izraelský spravodajský dôstojník Avi Melamed.
Podľa izraelských predstaviteľov a navrhovaných podmienok by sa mal sever Gazy sprístupniť miestnym obyvateľom, pričom budú zavedené bližšie nešpecifikované „bezpečnostné opatrenia“. Palestínski väzni, ktorí sú zodpovední za zabitie Izraelčanov, nebudú prepustení na Západný breh, ale do Gazy alebo do zahraničia, píše portál Reuters.
Nádej a opatrnosť
Rokovania o prímerí a prepustení rukojemníkov sledujú s nádejou a opatrnosťou aj rodiny zadržiavaných. „Dôverujeme všetkým, ktorí neúnavne pracujú na tom, aby sa naši blízki vrátili domov. Neodpočinieme si, kým nebude prepustený posledný rukojemník,“ vyhlásilo Fórum rukojemníkov a nezvestných osôb.
Prímerie by mohlo zmierniť humanitárnu krízu v Gaze a uľahčiť dodávky potrebnej pomoci. Súčasne by mohlo otvoriť cestu k ďalšej fáze rokovaní zameraných na ukončenie vojny. Avšak obe strany majú svoje podmienky. Izrael trvá na eliminácii hrozby zo strany Ham*su, zatiaľ čo Ham*s požaduje úplné ukončenie bojov.
Budúcnosť mierových rokovaní
Aj keď dohoda môže byť ohlásená v najbližších dňoch, predchádzajúce pokusy ukázali, že udržať mier v regióne nebude jednoduché. Konflikt nielenže zanechal tisíce obetí, ale aj destabilizoval širší Blízky východ.
„Dohoda by nebola len o rukojemníkoch a prímerí, ale o nádeji, že jedného dňa bude možné obnoviť mier a bezpečnosť pre obe strany,“ uzavrel Biden.
Pripravovaná dohoda teda predstavuje prelomový moment, ktorý by v prípade úspešnosti mohol zmierniť utrpenie a priniesť nádej na stabilnejšiu budúcnosť pre región zmietaný násilím. Výzvy však zostávajú a budú vyžadovať pokračujúce úsilie a kompromisy na oboch stranách.
Čítajte viac z kategórie: Izrael vo vojne
Zdroje: CNN, Reuters