„Princezná všetkých“ bola miláčikom sveta módy: Versace po Diane pomenoval kabelku, Madonna po nej opakovala

  • Dianin módny odkaz pretrváva dodnes
  • Jej obľúbený sveter sa vydražil za viac ako milión dolárov
Princezná Diana
John Mathew Smith, Russ2009/commons.wikimedia.org
  • Dianin módny odkaz pretrváva dodnes
  • Jej obľúbený sveter sa vydražil za viac ako milión dolárov

V septembri tohto roku uplynulo 27 rokov od tragického úmrtia princeznej Diany, ktoré si už tradične pripomínajú milióny ľudí po celom svete. Po jej smrti ju vtedajší premiér Tony Blair označil za „princeznú všetkých“ a jej odkaz rezonuje s ľuďmi po celom svete do dnešného dňa.

Princezná Diana sa počas svojho života neustále snažila prekračovať hranice a búrať tabu. Jej charitatívna činnosť, vykonávaná s prirodzeným šarmom a bez námahy, výrazne prispela k modernizácii filantropického sektora. Mnoho ľudí si ešte teraz živo spomenie na jej ikonické fotky pri prechádzke mínovým poľom či stretávanie sa s chudobnými obyvateľmi Afriky.

Za pripomenutie určite stojí jej boj proti dezinformáciám a fámam šíriacich sa o ľuďoch, ktorí boli pozitívni na HIV. V čase, keď sa AIDS ešte len začínal šíriť a bola to choroba spojená so silnou stigmatizáciou, sa Diana nemohla iba nečinne prizerať a opäť šokovala celý svet skrze objektívy fotoaparátov a kamier.

Vycestovala za chorými ľuďmi, potriasla si s nimi rukou, pričom si z nej zámerne stiahla i rukavicu, a objímala sa s pacientmi. Takýmto spôsobom ukázala, že ak sa budúca britská kráľovná nebojí týchto ľudí, nikto by na to nemal mať dôvod. Jej úloha v spoločnosti sa nezameriavala len na popularizáciu a normalizáciu, ale aj na medializáciu dôležitých tém, aby sa dostali k čo najširšiemu publiku.

Módna ikona a jej vplyv

Okrem spomínaných dobročinných akcií sa princezná Diana výrazne dotkla i iného odvetvia – toho módneho. Jedného času by sa dala poľahky považovať za najslávnejšiu ženu sveta a nedá sa ani pochybovať o tom, že bola takmer 20 rokov módnou ikonou.

Čokoľvek si obliekla, z toho sa v momentne stal fenomén. Nie je žiadnym prekvapením, že mnohé modely, ktoré nosila, sú ešte dodnes vystavované v múzeách alebo sa stávajú cennými artefaktmi a zberateľskými kúskami. Svedčia o tom aj aukcie, na ktorých sa predávajú rôzne odevy prvej manželky súčasného britského kráľa, pričom dosahujú značný úspech.

O posilnenie svojho odkazu sa princezná Diana čiastočne postarala už počas svojho života. Po tom, čo sa s Karlom III. rozviedli, rozpredala značnú časť svojho šatníka a tento nemalý výťažok poputoval na dobročinné účely. Predávajú sa jej najluxusnejšie kúsky, ako sú večerné róby, ale taktiež i na pohľad obyčajný sveter, ktorý od mladosti nosievala – išlo o červeno-biely kúsok s motívom bielych ovečiek a jednej čiernej ovce.

Vtedy ešte pravdepodobne ani sama Diana netušila, že práve takýto naoko obyčajný sveter sa stane jedným z najikonickejších kúskov jej šatníka.

O jedinečnosti a popularite Dianinej „čiernej ovce“ svedčí aj rekordná suma, za ktorú bol tento kúsok vydražený. V aukčnej sieni v Sotheby’s New Yorku na aukcii s názvom Fashion Icons sa jeho cena vyšvihla na neuveriteľných 1 143 000 dolárov, pričom jeho odhadovaná cena sa pohybovala medzi 50- až 80-tisíc dolármi. Kúsok sa tak stal dodnes najdrahším svetrom predaným v aukcii.

Z ikonického červeného svetra, ktorý bol výtvorom dizajnérskej dvojice Sally Muir a Joanna Osborne, sa stal symbol princeznej Diany. S jeho popularitou narastala i popularita samotných dizajnérok, ktorá ešte eskalovala, keď vyšlo najavo, že si u nich nechala Diana svoj milovaný sveter opraviť po tom, čo sa na ňom pustilo oko. Dizajnérky od Diany dostali aj ďakovný list, ktorý majú dodnes hrdo vystavený vo svojom výklade.

Múza mnohých dizajnérov

Azda každý vie, že princezná Diana bola módnou ikonou – módu milovala, vedela s ňou pracovať. Rozumela si s ňou do takej miery, že niekedy prostredníctvom nej dávala najavo, ako sa cíti alebo čo si myslí. Spolupracovala s mnohými dizajnérmi, ktorým sa vďaka nej podarilo presláviť. Vkladala do nich svoju dôveru a venovala im v ich začiatkoch svoj čas. Dá sa povedať, že dizajnérov, ktorých „objavila“ Diana, si v dnešnej dobe užíva nejedno známe meno.

Tvorcom svadobných šiat pre Lady Dianu Spencer bol módny salón Davida a Elizabeth Emanuelovcov. Boli zhotovené z metrov lesklého hodvábneho taftu, s výraznou sukňou, objemnými rukávmi a volánmi zdobeným dekoltom. Nie je žiadnym prekvapením, že sa stali symbolom štýlu 80. rokov. Práve vďaka tomuto kúsku sa z walesko-anglickej dvojice stali najžiadanejší svadobní návrhári. Elizabeth Emanuela tiež priznala, že repliky Dianiných šiat vytvárala pre pár nostalgických neviest až do roku 2011.

Princezná Diana bola nielen ikonou svojho času, ale aj kľúčovou osobnosťou, ktorá ovplyvnila celý módny priemysel. Jej výnimočný vkus a schopnosť podporovať talentovaných návrhárov viedli k tomu, že sa mnohé mená, dnes považované za piliere módneho sveta, dostali do popredia. Bola blízkou priateľkou a oddanou podporovateľkou Gianniho Versaceho a práve ona premenila kabelku Lady Dior na svetový hit, po čom ju neskôr nazvali „Lady Di“.

Diana zároveň pomohla presláviť i obuvníka s českými koreňmi, Manola Blahnika, ktorý je spomínaný aj v kultovom seriály S*x v meste. Hneď ako začala nosiť lodičky z jeho dielne princezná Diana, tak sa stal obľúbeným aj u Madonny, Kylie Minogue či Naomi Capmbell.

Zmenila pravidlá kráľovskej elegancie

V princezninej obľube však bolo podporovať aj domácich britských dizajnérov. Mnoho z nich jej vytvorilo kúsky, na ktoré sa spomína ešte dodnes. Tmavomodré zamatové šaty obopínajúce postavu so zakončením sukne v štýle morskej panny vyrážajúce dych pre ňu zhotovil Victor Edelstein. Dianu šaty uchvátili na prvý pohľad a obliekla si ich pri príležitosti recepcie v Bielom dome v roku 1985.

Zamatové šaty tmavomodrej farby sa stali jedným z jej najpamätnejších módnych kúskov. Počas tanca s Johnom Travoltom v nich očarila celý svet a táto scéna vstúpila do dejín. Na druhý deň ráno boli fotografie princeznej vznášajúcej sa po parkete s jedným z najslávnejších hercov svojej doby na titulných stranách novín.

Tieto ikonické šaty dostali názov „Travolta dress“ a Diana si ich hrdo obliekla ešte niekoľkokrát. Jednou z príležitostí bol štátny banket v Bonne v roku 1987 a o desať rokov neskôr ich mala na sebe aj pri svojom poslednom oficiálnom portréte. Šaty „Travolta“ od Victora Edelsteina sa vďaka svojej vysokej popularite vydražili na aukcii za neskutočných 240-tisíc libier. Avšak ich súčasná hodnota je nevyčísliteľná.

Za úspešnú a veľmi prínosnú sa dodnes považuje spolupráca princeznej Diany s Brucom Oldfieldom. Oldfield, ktorý založil svoju značku v roku 1975, dosiahol skutočný prelom až vďaka princeznej v 80. rokoch. Odvážne premenil jej dovtedy elegantný a miestami až konzervatívny štýl – často zahŕňajúci dvojradové saká s vypchávkami, strohé kostýmy či typické anglické kvetinové šaty – a priniesol jej šatníku nádych hollywoodskeho glamouru a chuti experimentovať.

Na premiére filmu Vyhliadka na smrť v londýnskom divadle Odeon v roku 1985 zažiarila princezná Diana v šatách zo strieborného lamé. Tento typ rób bol dovtedy výsadou hviezd ako Elizabeth Taylor či Joan Collins zo seriálu Dynastia, no nikdy predtým neboli videné na členke britskej kráľovskej rodiny.

Najnovšie videá

Trendové videá