Prípad Bajmak: Najväčší politický proces v dejinách moderného Ruska, ktorý obletel svet

  • Pripomíname si ročné výročie najväčšieho politického procesu po páde komunizmu
  • Mučenie aktivistov odhalilo brutalitu ruského represívneho aparátu
protesty Baymak
AFP/Anya Marchenkova
  • Pripomíname si ročné výročie najväčšieho politického procesu po páde komunizmu
  • Mučenie aktivistov odhalilo brutalitu ruského represívneho aparátu

Sedemnásteho januára si ľudia nielen v Rusku pripomínajú výročie prípadu, ktorý sa podľa The Moscow Times stal najväčším politickým procesom v Rusku od pádu Sovietskeho zväzu. Takzvaný „Prípad Bajmak“ ukázal, ako ďaleko sú tamojšie úrady ochotné zájsť, aby potlačili občiansky odpor.

Proces zahŕňal hromadné zatýkanie a súdne prenasledovanie desiatok environmentálnych aktivistov, farmárov a obyčajných ľudí z Bajmaku a okolitých dedín v Baškírskej republike, ktorí sa postavili proti ničivému ťaženiu zlata a nedodržiavaniu environmentálnych štandardov.

Obvinení boli zo „zvolávania masových nepokojov“ a „protištátnej činnosti“, čo bolo často založené na nejasných alebo vykonštruovaných dôkazoch. Prípad ilustruje brutalitu represívneho aparátu vrátane mučenia, zastrašovania a zneužívania moci, aby umlčal opozíciu a umožnil bezohľadnú ťažbu prírodných zdrojov.

Všetko sa to rozprúdilo 17. januára, keď bol Fail Fattachovič Alsynov, miestny politický aktivista, známy svojou obhajobou ochrany prírody, etnickej identity a zachovania jazyka v Baškirsku, odsúdený na štyri roky väzenia, čo vyvolalo protesty pred budovou súdu v meste Bajmak, kde sa konanie konalo.

S odhadovaným počtom 3000 účastníkov demonštrujúcich proti Alsynovovmu rozsudku boli tieto protesty jedným z najväčších verejných zhromaždení v Rusku od začiatku jeho invázie na Ukrajinu. 

Polícia použila na rozohnanie demonštrantov slzotvorný plyn, pričom zranila 40 demonštrantov. Okrem toho bolo uväznených šesť ľudí.

Zatýkania na protestoch

Obyvatelia Bajmaku požadovali spravodlivosť nielen pre prírodu, ale aj pre zadržaných aktivistov. V mrazivých teplotách −20 stupňov Celzia sa zhromaždili tisíce ľudí, ktorí skandovali: „Nie sme extrémisti, nie sme ani nacisti. Iba chceme, aby sa dodržiavali zákony.“ Miestne médiá zverejnili zábery, na ktorých sa protestujúci postavili proti režimu a volali po odvolaní prezidenta Radija Chabirova.

V súvislosti s protestmi v meste Bajmak bolo zadržaných viac ako 70 osôb vrátane mužov a žien rôznych vekových skupín, ktorí čelili obvineniam zo „zorganizovania a účasti na masových nepokojoch“ či „použitia násilia“ proti policajtom. Tieto obvinenia môžu v Rusku znamenať tresty až 15 rokov väzenia.

Medzi zadržanými boli otcovia s maloletými deťmi, ľudia s vážnymi ochoreniami a celé rodiny. Niektorí čelili brutálnym zásahom, pričom dvaja z protestujúcich zomreli vo väzbe a ďalší utrpel život ohrozujúce zranenia pri zatýkaní. Miestne úrady využili svoj bezpečnostný aparát na rozsiahle zatýkanie, pričom mnohí obvinení nemali prístup k nezávislej právnej pomoci. Zadržaní boli z väčšej časti držaní vo väzbe mimo Baškírskej republiky, aby sa predišlo ďalším protestom. 

Traja obvinení boli odsúdení na takmer deväť rokov vo väzení, čo je doteraz najtvrdší verdikt. Okrem toho boli rodiny niektorých obvinených vystavené raziám ozbrojených policajtov, čo spôsobilo ďalší nárast strachu a izolácie v miestnych komunitách. Aktivisti však napriek represáliám pokračujú v boji za svoje práva a ochranu životného prostredia, čo dodáva nádej do budúcnosti.

Represálie priniesli aj smrť

Zvlášť šokujúcimi boli úmrtia spojené s protestmi a následnými zásahmi bezpečnostných síl v Bajmaku. Tie otriasli podľa serveru Insider celým Ruskom a odhalili brutálnu povahu štátnych represálií. Známy je prípad 65-ročného Minnijara Bajguskarova, ktorý pravdepodobne spáchal samovraždu po mučení počas výsluchu a psychologickom nátlaku zo strany polície.

Ďalšou obeťou bol 37-ročný Rifat Dautov, ktorý zomrel na vnútorné krvácanie spôsobené bitím tupým predmetom. Obe tieto tragédie vyvolali pobúrenie medzi miestnymi obyvateľmi a zvýšili medzinárodnú pozornosť na situáciu v Baškírskej republike. Reakcie verejnosti poukazujú na rozsiahlu frustráciu z nespravodlivosti a krutosti systému.

Obete boli často prezentované ako „nepriatelia štátu“, čo urazilo ich rodiny, ktoré sa cítili byť zradené vládou, aj keď mnohí z nich podporovali ruskú vojnu na Ukrajine. Podľa miestnych komentátorov tieto udalosti symbolizujú narastajúci konflikt medzi obyčajnými ľuďmi, ktorí bojujú za svoje práva a dôstojnosť, a represívnym štátom, ktorý dáva prednosť záujmom mocných a ťažiarskym spoločnostiam.

Baškiristan a jeho bohatstvo

Baškírska republika je známa svojimi nádhernými prírodnými rezerváciami. Jednou z nich je oblasť Mežgorje s tajnými vládnymi bunkrami, ktoré sú pripravené v prípade jadrového konfliktu. To sa stretáva s kritikou miestnych obyvateľov. Tí poukazujú na rozpor medzi krásnou prírodou, ktorú vláda oficiálne chráni, a realitou, v ktorej sa okolitá krajina stáva obetou nezodpovedného a predátorského ťažobného priemyslu.

Zatiaľ čo protesty v Bajmaku pokračovali, situácia sa nezlepšovala a nelepší sa doteraz. Ťažobné spoločnosti pokračujú v devastácii krajiny a rieky sú kontaminované ťažkými kovmi. Tieto praktiky vlády sú považované za zásadnú hrozbu pre prírodné dedičstvo Baškiristanu, ktoré je ohrozené nezodpovednou ťažbou.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: The Moscow Times, Insider, Insider

Najnovšie videá

Trendové videá