Prípad zmiznutej Sone sa rozuzľuje, polícia zistila, kde ju únosca držal

  • Policajti už vedia, kde mal obvinený zdravotník študentku dlhé hodiny držať
  • Na mieste objavila polícia jej veci
Soňa P. pátranie
Archív S.P/Iconito
  • Policajti už vedia, kde mal obvinený zdravotník študentku dlhé hodiny držať
  • Na mieste objavila polícia jej veci

Polícia už má informácie o tom, kde mal záchranár údajne zadržiavať mladú študentku. Portál tvnoviny.sk informoval o tom, že vyšetrovatelia získali rozhodujúce dôkazy potvrdzujúce tieto tvrdenia.

V blízkosti bytu, kde mal únosca mladú študentku zadržiavať, boli nájdené jej osobné veci.

Osobné veci našli v kontajneroch

Mladá študentka bola nezvestná dlhých 26 hodín. Okrem policajtov doteraz nikto netušil, kde ju záchranár mal držať. V hre bola aj verzia, že to bolo v byte na sídlisku v Pezinku. Podľa zdrojov portálu tvnoviny.sk práve na tomto mieste našli aj kľúčové stopy. Policajti mali prehľadať byt aj smetiaky.

V spomínanom byte mal zdravotník bývať v podnájme približne 12 rokov. Žiť tam mal predtým aj s partnerkou a dieťaťom. Polícia mala v kontajneroch objaviť osobné veci študentky.

Neodsudzujte všetkých záchranárov, odkazuje komora

Ako sme ťa informovali v súvislosti s prípadom, zdravotník obvinený zo znásilnenia 22-ročnej Sone išiel do väzby. Sudca o tom rozhodol po výsluchu dňa 16. septembra, informujú tvnoviny.sk.

Slovenská komora zdravotníckych záchranárov vydala stanovisko k prípadu znásilnenia študentky Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Obvineným z tohto trestného činu je už spomínaný 54-ročný zamestnanec záchrannej zdravotnej služby.

Komora nesúhlasí s akýmkoľvek násilným a nezákonným činom, a to najmä v prípade, keď takýto čin spáchal zdravotnícky pracovník, ktorý by mal prioritne slúžiť chorým a zraneným. Tento názor platí aj v súvislosti s aktuálnou situáciou v Bratislave. Komora verí, že orgány vyšetrovania vykonajú všetky potrebné kroky a ak sa preukáže vina, udelia páchateľovi adekvátny trest.

Zároveň však zdôrazňuje, že nepodporuje „paušalizovanie z tohto prípadu na všetkých slušných záchranárov v celej krajine“. „Na Slovensku pracuje vo všetkých zložkách integrovaného záchranného systému viac ako 3 000 záchranárov, ktorí denne nasadzujú všetky svoje sily, aby zachraňovali životy a zdravie všetkých nás.“

Každý rok zachraňujú tisíce ľudí a zlyhanie jedného jedinca nesmie podľa komory zatieniť prácu ostatných tisícov záchranárov.

Záchranári často nezískavajú uznanie a vďaku za svoju prácu, či už v bežných situáciách, alebo v mimoriadnych situáciách, ako napríklad pandémia covid-19 alebo hromadné nehody, ktoré sú často spravodlivo medializované. Napriek tomu si podľa slov komory nezaslúžia útoky na svoju profesiu a kritiku v médiách a na sociálnych sieťach.

Legislatívne predpisy

Komora tiež upozorňuje, že pri približne 600 000 zásahoch záchrannej zdravotnej služby ročne rieši len priemerne 5 – 8 sťažností na nevhodné správanie záchranárov alebo iné pochybenia. To predstavuje štatisticky len 0,0013 % sťažností zo všetkých zásahov ZZS.

„Tiež uvádzame, že komora môže disciplinárne konať iba v prípade, ak má zdravotnícky záchranár príslušnosť ku stavovskej organizácii (komore), a aj z tohto dôvodu komora voči osobe uvedenej v medializovanom prípade v minulosti nekonala ani v budúcnosti konať nemôže,“ píše sa v stanovisku.

Nakladanie s liekmi a ďalším zdravotníckym materiálom riadia legislatívne predpisy a internými postupmi poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby. Je v plnej kompetencii týchto poskytovateľov vykonávať všetky potrebné opatrenia a zabezpečiť dodržiavanie pravidiel. Podľa informácií komory sa to vo veľkej miere aj deje.

Sťažovali sa, no nikto to neriešil

Už sme ťa informovali, že obvineného muža v práci vnímali ako nebezpečného a často agresívneho. Jeho správanie bolo problematické aj voči pacientom. Napriek tomu však venoval práci veľké množstvo času, a to až neuveriteľných 300 hodín mesačne.

V minulosti sa niekoľko praktikantiek sťažovalo vedeniu, že ich 54-ročný kolega obťažoval, no nikto sa nezaoberal ich problémami. Teraz je tento muž obvinený zo znásilnenia o viac ako 30 rokov mladšej ženy.

Tento muž si údajne požiadal o voľno v práci na víkend, keď Soňa P. zmizla. Do práce vo Vajnoroch sa vrátil až v utorok v noci, keď už bola Soňa hospitalizovaná v Petržalke.

Podľa informácií, ktoré sa podarilo zistiť TV Markíza, bol otec obvineného „veľmi zlý“. „Susedia o nich hovorili, že mali dvoch chlapcov. Ten jeden sa obesil. Keď prišli zo školy, tak ich veľmi drezúroval.“ V dospelosti údajne prepadol hazardu a prenasledoval svoju expartnerku po tom, ako sa rozišli.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: tvnoviny.sk, Archív SIU, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá