Prípad znásilnenia študentky alarmoval verejnosť: Má právo na odškodnenie, toto sú podmienky
- Dopravné nehody, zneužívanie, rôzne zločiny či úmrtie blízkej osoby
- Väčšina z nás si zažije počas svojho života určitý druh traumy

- Dopravné nehody, zneužívanie, rôzne zločiny či úmrtie blízkej osoby
- Väčšina z nás si zažije počas svojho života určitý druh traumy
Väčšina z nás si zažije počas svojho života určitý druh traumy. Hoci po takomto šoku nie každý na to myslí, ale obeť násilného trestného činu má nárok na odškodné. Či už po podaní žiadosti na ministerstve spravodlivosti, alebo ak má uzatvorené životné poistenie, tak prostredníctvom poistenia.
Ako povedal finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik, pri životnom poistení poisťovňa neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu alebo len nešťastnou náhodou. Jedinou výnimkou je, ak klient spáchal úmyselný trestný čin alebo dokázateľne prispel k tomu, že ho napadli, napríklad očividným provokovaním. V takom prípade môže poisťovňa krátiť poistné plnenie v zmysle všeobecných poistných podmienok.
Pokiaľ je klientom poisťovne obeť trestného činu, poisťovňa rieši ako poistnú udalosť konkrétny dopad na zdravie či život poistenej obete trestného činu. A akonáhle sa splnia podmienky na poistné plnenie pri konkrétnych rizikách, tak poisťovňa vypláca finančné odškodnenie.
Do úvahy prichádza z pohľadu životného poistenia plnenie denného odškodného za pobyt v nemocnici, čas nevyhnutného liečenia úrazu a trvalých následkov úrazu, ako aj denná dávka v čase práceneschopnosti, čiže počas liečenia. Všetky následky násilných udalostí chápe poisťovňa ako úraz.
Dôležité je poistné hlásenie
Ako pokračoval riaditeľ pre životné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Patrik Szabó, postup pri prešetrovaní poistnej udalosti bude podobný, ako napríklad pri dopravnej nehode, pri ktorej by sa niekto zranil.
To znamená, že klient vyplní poistné hlásenie a zdokladuje poistnú udalosť. Poisťovňa si vypýta potrebné podklady, ako je záznam polície o príčine vzniku udalosti, lekárske správy, potvrdenie o hospitalizácii, prípadne aj ďalšiu zdravotnú dokumentáciu.
Okrem poistného plnenia zo životného poistenia má ktokoľvek, kto sa stane obeťou trestného činu, právo žiadať odškodnenie za spôsobenú ujmu na zdraví, resp. nemajetkovú ujmu, čiže psychickú traumu, znížené spoločenské uplatnenie a podobne. Kľúčové pre civilnú žalobu je podľa Búlika právoplatné odsúdenie páchateľa a takisto všetky doklady o dĺžke liečenia a spôsobenom poškodení zdravia.
Práva ako aj podmienky pre získanie odškodnenia upravuje zákon o obetiach trestných činov. V ňom sú uvedené sumy a vzorce na odškodnenie.
Prípad zmiznutej študentky sa rozuzľuje
Polícia už má informácie o tom, kde mal záchranár údajne zadržiavať mladú študentku. Portál tvnoviny.sk informoval o tom, že vyšetrovatelia získali rozhodujúce dôkazy potvrdzujúce tieto tvrdenia.
V blízkosti bytu, kde mal únosca mladú študentku zadržiavať, boli nájdené jej osobné veci.
Mladá študentka bola nezvestná dlhých 26 hodín. Okrem policajtov doteraz nikto netušil, kde ju záchranár mal držať. V hre bola aj verzia, že to bolo v byte na sídlisku v Pezinku. Podľa zdrojov portálu tvnoviny.sk práve na tomto mieste našli aj kľúčové stopy. Policajti mali prehľadať byt aj smetiaky.
V spomínanom byte mal zdravotník bývať v podnájme približne 12 rokov. Žiť tam mal predtým aj s partnerkou a dieťaťom. Polícia mala v kontajneroch objaviť osobné veci študentky.
Ako sme ťa informovali v súvislosti s prípadom, zdravotník obvinený zo znásilnenia 22-ročnej Sone išiel do väzby. Sudca o tom rozhodol po výsluchu dňa 16. septembra, informujú tvnoviny.sk.
Slovenská komora zdravotníckych záchranárov vydala stanovisko k prípadu znásilnenia študentky Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Obvineným z tohto trestného činu je už spomínaný 54-ročný zamestnanec záchrannej zdravotnej služby.
Komora nesúhlasí s akýmkoľvek násilným a nezákonným činom, a to najmä v prípade, keď takýto čin spáchal zdravotnícky pracovník, ktorý by mal prioritne slúžiť chorým a zraneným.
Tento názor platí aj v súvislosti s aktuálnou situáciou v Bratislave. Komora verí, že orgány vyšetrovania vykonajú všetky potrebné kroky a ak sa preukáže vina, udelia páchateľovi adekvátny trest.
Zároveň však zdôrazňuje, že nepodporuje „paušalizovanie z tohto prípadu na všetkých slušných záchranárov v celej krajine“. „Na Slovensku pracuje vo všetkých zložkách integrovaného záchranného systému viac ako 3 000 záchranárov, ktorí denne nasadzujú všetky svoje sily, aby zachraňovali životy a zdravie všetkých nás.“
Každý rok zachraňujú tisíce ľudí a zlyhanie jedného jedinca nesmie podľa komory zatieniť prácu ostatných tisícov záchranárov.
Čítajte viac z kategórie: Financie a kryptomeny
Zdroje: SITA, tvnoviny.sk, tvnoviny.sk