Prípady týrania zvierat dvíhajú žalúdok: Majiteľ farmy ponúkal chytanie králikov ako platenú hru

  • V posledných dňoch Slovenskom otriasli dva prípady týrania zvierat
  • Jeden z nich skončil odstránením inzerátu
  • Druhý smrťou psa
týranie zvierat sloboda zvierací ombudsman pes zajac králik
Facebook/reprofoto/Sloboda zvierat, Zvierací ombudsman
  • V posledných dňoch Slovenskom otriasli dva prípady týrania zvierat
  • Jeden z nich skončil odstránením inzerátu
  • Druhý smrťou psa

Slováci sa zabávajú rôznymi, predovšetkým legálnymi spôsobmi, no nájdu sa aj takí, ktorí si pod zábavou predstavujú niečo trochu iné. Žiarivým príkladom je farma v okrese Senec, ktorá zarába na ľuďoch, ktorým ponúka chytanie králikov na svojom pozemku.

Na tento ojedinelý druh zábavy upozorňuje na svojom Facebooku občianske združenie Sloboda zvierat. Hovoria o inzeráte na portáli Bazoš v znení: „Chyťte si svojho vlastného králika na farme. Cena za kus 20 €. Zažijete neopísateľný zážitok so svojím chlpáčom!“ Inzerát bol už medzičasom odstránený. 

Majiteľ ponúkal platenú hru na chytanie králikov

Sloboda zvierat vidí v takomto type zábavy hneď niekoľko problémov. Upozorňuje na to, že naháňanie zvierat je pre ne zdrojom strachu a stresu a môže viesť k zraneniam, oslabeniu imunity a ochoreniam. Zároveň však poukazujú na nekalé praktiky majiteľa, ktorý koná protizákonne.

„Majiteľ namiesto zodpovednej kastrácie na premnožených králikoch zarába. Zákon o veterinárnej starostlivosti pritom znie: ‚Držiteľ zvieraťa je povinný zabezpečiť opatrenia na zabránenie úniku zvieraťa, jeho neplánovaného alebo nežiaduceho rozmnožovania,‘“ uvádza na sociálnej sieti.

Občianske združenie tiež zdôrazňuje, že králiky na farme nie sú chránené pred únikom a že sa môžu podhrabať a uniknúť do prírodného prostredia, kam nepatria, pretože tam patrí len králik divý a zajac poľný. 

„Ľahko sa tiež môžu stať obeťou predátorov (po úniku do prírody, ale i priamo na farme, kde nie sú ochranné siete). Ide však o spoločenské plemená a podľa vyhlášky 283/2020 majú nárok na ochranu pred nepriazňou počasia aj ochranu pred dravcami,“ píše sa v príspevku.

Nechutný koniec prípadu z trnavského okresu

Na týranie či neprimerané zaobchádzanie so zvieratami pravidelne upozorňuje aj nezisková organizácia Zvierací ombudsman. Pred pár dňami na Facebooku informovala o smutnom konci jedného zo psíkov z okresu Trnava. Tomuto prípadu sa pritom venovali už od začiatku roka.

„Najhorší scenár sa naplnil. Od marca sme žiadali Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR v Trnave, aby riešili podnet, ktorý sme dostali na Zelenej linke Ministerstva životného prostredia SR,“ píše sa v príspevku. 

V podnete, ktorý dostali, sa písalo, že pes žil v nevhodných podmienkach, na krku má obojok, ktorý je obviazaný ťažkými reťazami. V okolí búdy mal množstvo výkalov, neštekal a bol vychudnutý. Podľa ich informácií dokonca od majiteľky dostával pravidelné dávky lieku Xanax.

Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Trnave na naliehanie organizácie kontrolu vykonala a vo svojej záverečnej správe uviedla, že je kondičný stav psa vyhovujúci. Pracovníci si síce všimli zopár rán po tele psa, no konštatovali, že je aktívny, bez známok strachu a že ho kŕmia susedia pre nezáujem majiteľky.

Nezisková organizácia Zvierací ombudsman tomu nemohla uveriť. V príspevku píšu, že sa stav nezmenil ani v apríli, keď im RVPS Trnava nedvíhala telefón, neodpovedala na e-maily a odmietla im poskytnúť výsledky veterinárnej kontroly. V máji bol na tom pes údajne ešte horšie. „RVPS je ticho alebo si nás prehadzujú ako horúci zemiak,“ píšu.

Na základe ich tlaku vykonala RVPS Trnava ďalšiu kontrolu až začiatkom júna. Majiteľke nariadila vyčistiť búdu, uviazať psa iba na jedno lano a zlikvidovať plechovú strechu spred búdy, ktorá psovi spôsobovala bolesti. 

„Už v tomto čase mal byť pes nekompromisne odobratý. Namiesto toho dostávame informáciu, že je pes mŕtvy. Majiteľka ho údajne zakopala za domom.“

Namiesto pomoci majiteľka psa poslala na takmer istú smrť, hovoria

Neziskovka sa spojila s Políciou SR a enviropolicajtom, ktorým sa podarilo telo psa nájsť a odovzdať ho na pitvu. Jej výsledky odhalili stopy po látkach, ktoré sa nachádzajú v spomínaných ľudských liekoch. Pravdepodobne práve užitie liekov spôsobilo vnútorné krvácanie, ktoré skončilo krutou smrťou.

V neziskovej organizácii Zvierací ombudsman sú znechutení a majú viacero otázok. „Prečo ľudia, ktorých úlohou je, a sú za ňu platení z našich peňazí, namiesto pomoci zvieratám ich svojou nečinnosťou a ľahostajnosťou pošlú na takmer istú smrť? A pritom stačilo psa zobrať a umiestniť ho na lepšie miesto – bez liekov, bez reťazí.“

Vďaka šikovnému tímu enviropolicajtov však veria, že bude páchateľka tohto ohavného trestného činu spravodlivo potrestaná, aby štát vyslal jasný signál, že takéto správanie voči zvieratám nebude tolerovať. „Práve tresty sú účinnou prevenciou pred páchaním ďalších podobných trestných činov,“ dodávajú.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Facebook/Sloboda zvierat, Facebook/Zvierací ombudsman

Najnovšie videá

Trendové videá