Pripevnené viečka na fľašiach ľudí otravujú. Jeden obľúbený nápoj dostal výnimku
- Od 3. júla musia mať všetky fľaše neodstrániteľné viečka
- Výnimku dostal nápoj, ktorý Slováci milujú
- Od 3. júla musia mať všetky fľaše neodstrániteľné viečka
- Výnimku dostal nápoj, ktorý Slováci milujú
Určite si zaregistroval, že plastové fľaše prešli kontroverznou zmenou. V rámci snahy o lepšie spracovanie odpadu na fľašiach nájdeš už len viečka, ktoré ostávajú pripevnené na fľaši. Tento zákon platí pre všetky nápoje, okrem jedného.
Viečka z fliaš od nápojov už nejde len tak ľahko odstrániť. V stredu 3. júla nadobudli účinnosť zmeny v zákone o odpadoch, ktoré výrobcom prikazujú púšťať do obehu plastové a kompozitné nápojové obaly len s viečkami, ktoré sú pripevnené k fľaši aj po jej otvorení.
Nová legislatíva platí pre všetky členské štáty Európskej únie a jednotlivé krajiny ju museli implementovať. Riaditeľka komunikácie organizácie zodpovednosti výrobcov ENVI – PAK Katarína Kretter informovala, že cieľom je prispieť k znižovaniu vplyvu určitých plastových výrobkov na životné prostredie. Dodala však, že ľuďom toto nariadenie v praxi nevyhovuje.
Spotrebitelia ich neobľubujú
„Bežne sa stretávame s názorom, že spotrebiteľom pripevnené vrchnáky znižujú komfort pri pití. Chápeme zníženie pohodlia, ale z vlastných analýz litteringu, ktoré ENVI – PAK robí na pravidelnej báze, vieme, že v prírode naozaj končilo množstvo týchto plastových vrchnákov, takže veríme, že príroda bude v konečnom dôsledku benefitovať z tohto nariadenia,“ uviedla Kretter.
Ďalej vysvetlila, že výrobcovia sú zodpovední za celoživotný cyklus svojich výrobkov, a to aj vtedy, keď sa stanú odpadom. „Aj im záleží na tom, aby obaly, vrátane viečok, boli zrecyklované a neskončili na skládke. Týmto krokom sa tá šanca opäť o niečo zvýši. Viečka sú v rámci recyklácie tiež hodnotným materiálom. Využívajú sa napr. na výrobu inštalatérskych trubiek, paliet, kontajnerov, krabíc a ďalších produktov,“ povedala.
Jeden nápoj má výnimku
Pri zavádzaní neodnímateľných viečok na fľašiach bude mať na Slovensku výnimku mlieko. Aj keď ide o nápoj, ktorý nájdeš takmer v každej slovenskej domácnosti, potravinári na neho majú iný pohľad.
„Hoci sa toto európske nariadenie naprieč úniou vo všeobecnosti týka nápojových obalov – teda konkrétne plastových a kompozitných obalov na tekutiny, v slovenskej legislatíve sa stretneme s výnimkou práve pri obaloch z mlieka. V rámci slovenskej legislatívy nie sú totiž vnímané ako nápoje. Napriek tomu, že sa pijú, sú považované za potravinu,“ priblížila Kretter.
Výrobcom mlieka a mliečnych výrobkov však odporučila, aby taktiež uprednostnili pripevnenie viečka k fľaši, a tak predišli problémom v rámci jednotného európskeho trhu.
Viečka sú však v rámci recyklovania veľmi hodnotné. V praxi sa z nich vyrábajú inštalatérske trubky, palety, kontajnery či krabice. Takže, keď budeš na ne najbližšie nadávať, spomeň si, že trochu nekomfortu odborníkom umožňuje lepšie spracovávať naše obmedzené zdroje.
Zdroj: SITA