Priprav sa na nebeské divadlo. Na Slovensku uvidíme supersplny a Modrý mesiac

  • Blíži sa séria supersplnov
  • Najbližší bude 3. júla
  • Jeden z nich bude vzácny Modrý supermesiac v auguste
modrý mesiac
TASR/Štefan Puškáš
  • Blíži sa séria supersplnov
  • Najbližší bude 3. júla
  • Jeden z nich bude vzácny Modrý supermesiac v auguste

Blíži sa zaujímavé obdobie pre milovníkov hviezdnej oblohy a najmä Mesiaca. S blížiacim sa letom si pre nás vesmír pripravil poriadne divadlo v podobe série štyroch supersplnov. Prvý z nich sa na oblohe objaví už začiatkom júla. 

Ak patríš medzi pravidelných pozorovateľov vesmíru a oblohy, určite vieš, že všetky splny nie sú vytvorené rovnako. Rozdiel medzi tým „obyčajným“ splnom a supersplnom je v pozorovanej veľkosti Mesiaca na oblohe. Počas supersplnu sa totiž Mesiac javí byť o niečo väčší a jasnejší ako počas iných splnov v priebehu roka.

Štvorica supersplnov od júla do septembra

K tomuto jedinečnému fenoménu dochádza vtedy, keď je Mesiac v splne a súčasne sa nachádza blízko svojho perigea, čo znamená, že je v najkratšej vzdialenosti od Zeme na svojej orbite.

Mesiac vtedy svieti mimoriadne jasne, dokonca až o 30 % viac než obvykle a na oblohe sa javí byť väčší až o 14 %, píše iMeteo. Nastáva teda superspln alebo supermesiac, ktorý môžeme následne s úžasom pozorovať na oblohe.

Najbližšiu príležitosť na pozorovanie supersplnu budeš mať 3. júla, pričom pôjde o prvý zo série štyroch. Ďalšie dva supersplny si vychutnáme ešte v lete a jeden na začiatku jesene, dôjde k nim konkrétne 1. augusta, 31. augusta a napokon 29. septembra.

Jedným z vrcholov tejto série supersplnov bude tretí superspln, ktorý nastane 31. augusta. Táto udalosť je výnimočná, pretože v auguste nastane spln aj v prvý a posledný deň. V takomto prípade hovoríme o tom druhom splne v mesiaci ako o Modrom mesiaci.

Čo je však ešte fascinujúcejšie, v tomto konkrétnom prípade nepôjde iba o obyčajný Modrý mesiac, ale o Modrý supermesiac, ktorý je veľmi vzácnou astronomickou udalosťou. Pokiaľ to teraz nestihneš, Modrý mesiac sa objaví opäť 31. mája 2026, no o menej ako tri roky už nebude supermesiacom.

Zvlášť unikátny bude superspln 31. augusta 2023, ktorý bude najbližším splnom pre rok 2023. Mesiac bude vtedy od Zeme vzdialený 357 344 km. Modré Mesiace sme naposledy na oblohe mohli vidieť v roku 2018 (31. januára a 31. marca) a 31. októbra 2020.

Mesiac v splne a hviezdy
zdroj: Unsplash/Josh Miller

Za efekt Modrého mesiaca môžu výbuchy sopiek

Mgr. Marek Husárik, PhD., z Astronomického ústavu SAV pre portál Veda Na Dosah vysvetľuje, že nie je jasné, prečo dostal Modrý mesiac svoj názov. Podľa jeho slov to však určite nemá nič spoločné s jeho zafarbením, lebo samotný Mesiac nie je nikdy modrý.

„Modrastý odtieň získa vtedy, ak je v zemskej atmosfére dym z rozsiahlych požiarov alebo popol zo sopečných výbuchov. Častice prachu vtedy musia mať veľkosť iba o trochu viac ako 0,7 mikrometra. Výbuchy sopiek ako Krakatoa (1883), Mount St. Helens (1980) alebo Mount Pinatubo (1991) spôsobili tento efekt. Slovné spojenie Modrý mesiac je podľa mňa iba poetickým vyjadrením akejsi výnimočnosti, vzácnosti, zriedkavosti.“

Vedecký výskumník hovorí o tom, že sa mesačné fázy opakujú približne po 29 dňoch a 12 hodinách. Klasický kalendárny mesiac má teda 30 alebo 31 dní, čo znamená, že logicky nastane situácia, keď v jednom mesiaci nastanú dva splny Mesiaca.

„Nesmieme však zabudnúť, že obeh Mesiaca okolo Zeme nie je rovnomerný. Raz je bližšie k Zemi (v čase perigea), raz ďalej (v čase apogea). No okrem toho môže nastať aj stav, keď v jednom astronomickom ročnom období (jar, leto,…) nastanú až 4 splny Mesiaca. Čiže rozlišujeme dve definície pojmu Modrý Mesiac. Buď je to druhý spln v jednom kalendárnom mesiaci, alebo štvrtý spln Mesiaca v jednom ročnom období,“ dodáva astronóm M. Husárik.

Zdroje: iMeteo, Veda Na Dosah

Najnovšie videá

Trendové videá