Priprav sa na veľkolepé nebeské divadlo: Mesiac ukáže niečo, čo sa len tak nevidí

  • Budúci týždeň nás čaká výnimočné čiastočné zatmenie Mesiaca
  • Nastane vo fáze jedného z najväčších splnov v roku
Muž s teleskopom a čiastočné zatmenie Mesiaca
Ilustračné foto Rawpixel, Flickr/@H. Raab
  • Budúci týždeň nás čaká výnimočné čiastočné zatmenie Mesiaca
  • Nastane vo fáze jedného z najväčších splnov v roku

Budúcotýždňové zatmenie Mesiaca prinesie niečo špeciálne – nastane práve počas jedného z najväčších splnov tohto roka.

V stredu 18. septembra nastane čiastočné zatmenie Mesiaca. Informuje o tom Centrum vedecko-technických informácií Slovenska. Zmizne približne 8,5 % jeho povrchu, najmä vrchná časť. Tento úkaz budú môcť sledovať aj ľudia na Slovensku a v Česku.

Podmienky na sledovanie

Zatmenie Mesiaca začne už o 2:40 v noci, keď Mesiac vstúpi do polotieňa Zeme. V tejto fáze sa však voľným okom nič nezmení, pretože ide o veľmi jemný úkaz. Prvé viditeľné zmeny sa objavia o 4:13, keď začne čiastočné zatmenie. Najsilnejšiu fázu dosiahne o 4:44 a postupne sa začne vytrácať, pričom skončí o 5:15. Celý tento proces trvá presne hodinu a tri minúty.

Podmienky na sledovanie zatmenia budú veľmi dobré. Aj keď môže byť na oblohe jemná oblačnosť, úkaz zostane dobre viditeľný. Ide o veľmi atraktívny moment pre nadšencov astronómie, pretože Mesiac bude vynikať svojou veľkosťou.

Toto zatmenie bude mimoriadne zaujímavé vďaka tomu, že sa odohrá počas jedného z najväčších splnov v tomto roku. Navyše, len 11 hodín po maximálnom zatmení sa Mesiac dostane do svojej najbližšej vzdialenosti k Zemi, približne 357 283 kilometrov. Tento okamih sľubuje výnimočný zážitok pre všetkých, ktorí budú sledovať oblohu v skorých ranných hodinách.

Úplné, čiastočné, alebo polotieňové zatmenie

Zatmenie Mesiaca je astronomický úkaz, ktorý nastáva, keď sa Zem dostane medzi Slnko a Mesiac. Zem vtedy vrhá svoj tieň priamo na Mesiac, čo spôsobuje, že časť alebo celý Mesiac zmizne z dohľadu, respektíve stmavne. Zatmenie môže byť buď úplné, čiastočné, alebo polotieňové, v závislosti od toho, koľko z tieňa Zeme zakryje Mesiac.

K úplnému zatmeniu dochádza, keď Zem zatieni celý povrch Mesiaca. Vtedy sa Mesiac zafarbuje do červenkastej farby, čo sa nazýva „krvavý Mesiac“. Tento efekt vzniká vďaka tomu, že slnečné lúče prechádzajú cez atmosféru Zeme a červené svetlo sa ohýba, čím dopadá na Mesiac.

Pri čiastočnom zatmení sa zatemní len časť Mesiaca a pri polotieňovom zatmení sa Mesiac dostane len do vonkajšieho tieňa Zeme, takže zmeny sú len jemné a často ich nie je možné voľným okom vidieť.

Zatmenie Mesiaca môže prebehnúť iba počas splnu, kedy sú Slnko, Zem a Mesiac v jednej línii. Tento jav je pozorovateľný zo Zeme a na rozdiel od zatmenia Slnka ho môžeš sledovať voľným okom bez rizika poškodenia zraku.

Úplné zatmenie Slnka

Čiastočné zatmenie Mesiaca, ktoré nás čaká budúci týždeň, ponúkne nádherný úkaz na nočnej oblohe, no podobný astronomický zážitok už v apríli uchvátil milióny ľudí v Severnej Amerike. Odohralo sa tam totiž úplné zatmenie Slnka. V Spojených štátoch sa úkaz objavil v takzvanom „páse totality“, kde ho malo šancu vidieť až 32 miliónov ľudí.

Pozorovatelia v stredovej línii pásu mohli zatmenie Slnka vidieť tri a pol až štyri minúty, uviedol americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Ako informuje spravodajský portál BBC, niektorí šťastlivci mohli spoza Mesiaca vidieť aj slnečné protuberancie, a teda výrony plazmy z povrchu našej hviezdy.

Zatmenie sa objavilo najprv nad Tichým oceánom a odtiaľ smerovalo cez Mexiko do Spojených štátov, kde ho v úplnosti mohli pozorovať napríklad v rozsiahlych oblastiach Texasu vrátane miest Dallas a Austin. Následne prešlo do Kanady a z hľadáčika sa stratilo nad Atlantickým oceánom.

CNN podotýka, že mnohí Američania mali poslednú šancu vidieť zatmenie Slnka na najbližších 20 rokov. Ďalšie nebude viditeľné naprieč Spojenými štátmi do augusta 2044.

Zdroje: Veda na dosah, Stars, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá