Priprav si ďalekohľad, 24. januára sa táto planéta predvedie v plnej kráse

  • Planétu Merkúr budeš môcť na oblohe pozorovať čoskro
  • Uvidíš ju síce bez jej jedinečného ohnivého chvosta, no predsa
  • Planétu Merkúr budeš môcť na oblohe pozorovať čoskro
  • Uvidíš ju síce bez jej jedinečného ohnivého chvosta, no predsa

Ak si si doposiaľ nevšimol, že planéta Merkúr má svoj chvost, respektíve, niekoľko kilometrov viditeľnú svetelnú stopu pripomínajúcu kométu, pozri sa pozorne na jeho fotografie. Väčšina ľudí mysliacich si, že sa jedná skutočne o nejakú súkromnú hviezdu, sa mýli. Zvláštny „chvost“ zapríčiňuje poloha planéty, ktorú už čoskoro budeš môcť pozorovať na oblohe.

Najbližšie k Slnku

V našom solárnom systéme sa Merkúr nachádza najbližšie k ústrednej hviezde. Na to má však pomerne chabú ochranu. To, čo sa okolo planéty nachádza, môžeme len ťažko nazvať atmosférou. Ide o exosféru tvorenú hlavne z atómov kyslíka, sodíka, vodíka, hélia a draslíka, ktoré sú nakopené slnečným vetrom a bombardovaním mikrometeoroitmi. Táto exosféra je gravitačne spojená s planétou, ale príliš difúzna na to, aby sa správala ako plyn, objasňuje Science Alert.

Solar system
zdroj: Youtube/National Geographic reprofoto

Exosféra poskytuje len malú ochranu povrchu Merkúru pred slnečným žiarením a vetrom, ktorý vytvára radiačný tlak. Ten spôsobuje jav, kedy je viditeľný chvost kométy, nakoľko sa jej ľadové vnútro začne topiť a sublimovať. Pri opustení tela kométy ľad vytvára prach, ktorý tlak slnečného žiarenia následne ťahá za telesom ako dlhý chvost.

Napriek tomu, že chvost Merkúra vyzerá podobne a planéta skutočne obsahuje ľad, jej žiara je tvorená úplne inak. Skutočná príčina je ukrytá v atómoch sodíka, ktoré po ionizácii ultrafialovým svetlom zo Slnka žiaria, podobne, ako sa to deje pri polárnej žiare.

Môžeš ho spozorovať na oblohe

Vo výhodnej polohe na pozorovanie bude Merkúr čoskoro. Podľa astronóma SAV býva táto planéta na oblohe jasnejšia ako všetky hviezdy s výnimkou Síria, no len málokto ju videl na vlastné oči. „Dokonca ani slávnemu Mikulášovi Kopernikovi sa to nikdy nepodarilo,“ povedal Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV pre TASR.

Najlepšie podmienky na jeho pozorovanie sú na rovníku. „So vzďaľovaním sa od rovníka zviera ekliptika stále menší uhol s horizontom a podmienky na pozorovanie sa zhoršujú. Na území Slovenska so zemepisnou šírkou 48 až 49 stupňov sú podmienky hraničné, no za dobrých poveternostných podmienok je Merkúr pozorovateľný,“ povedal astronóm.

 

Ideálny čas na vytiahnutie ďalekohľadu nastane 24. januára a bude trvať aj niekoľko dní okolo tohto dátumu. „Vo večernom súmraku bude zapadať až 1,5 hodiny po západe slnka. Podobná dobrá poloha na jeho pozorovanie sa zopakuje približne 6. marca, kedy bude viditeľný ráno pred východom slnka,“ spresnil astronóm.

Pozorovať môžeš stále aj periodickú kométu 141P/Machholz 2. Na oblohe ju mohli záujemcovia vidieť už počas decembra 2020. TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Tináková.

„Je to periodická kométa Jupiterovej rodiny s obežnou dobou 5,33 roka. Bola objavená v roku 1994 počas náhleho zjasnenia spôsobeného rozpadom. Je jasnejšia ako 12. magnitúda a viditeľná bude od začiatku roka do konca januára, kedy bude pozorovateľná až štyri hodiny večer po západe slnka,“ povedal Svoreň. Viditeľná bude nízko nad južným obzorom v súhvezdiach Vodnára a Veľryby.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: TASR, Science Alert

Najnovšie videá

Trendové videá