Pripravuje sa záťah na predajcov „nelegálnych zákuskov“. Štát chce klepnúť po prstoch množstvu Slovákov
- Domáci pekári majú „po chlebe“
- Ich sladkosti pripravujú štátnu kasu o nemalú sumu
- Domáci pekári majú „po chlebe“
- Ich sladkosti pripravujú štátnu kasu o nemalú sumu
Mnohí milovníci pečenia si povedali, že si svojím hobby vedia privyrobiť. Zapálení pekári svoje torty či zákusky predávajú hlavne cez sociálne siete a určite si už každý z nás kúpil nejakú tortu „po známosti“.
Ani ti možno nenapadlo, že by si zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov na tieto domáce „prevádzky“ mohol posvietiť. Pripravujú totiž štátnu kasu o nemalé množstvo peňazí.
Online predaj nelegálnych sladkostí cez internet alebo sociálne médiá spôsobuje štátu každoročne stratu približne 12 miliónov eur. Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) upozorňuje, že takéto praktiky predstavujú nespravodlivú konkurenciu pre podnikateľov, ktorí sa držia pravidiel.
Zväz ďalej uvádza, že niektorí výrobcovia používajú nepovolené farbivá dovezené z Číny, ako to odhalil prieskum uskutočnený v rokoch 2022 a 2023.
„Naši analytici takmer dva roky pracovali na tom, aby identifikovali jednotlivých podnikateľov, ktorí prevádzkujú činnosť v oblasti cukrárskej výroby načierno, v rozpore s platnou legislatívou. Analyzovali sme veľkosť ich objednávok i hodnotu dodávok tovarov ku konečnému spotrebiteľovi. Ročne tieto aktivity pripravia štát o zhruba 12 miliónov eur,“ povedal pre TASR predseda predstavenstva SZPCC Milan Lapšanský.
Upozorňuje sa na to, že nelegálne podniky neodvádzajú dane, sociálne a zdravotné poistenie ani iné poplatky, čo negatívne ovplyvňuje legálnych cukrárov a pekárov. Tieto podniky tiež ignorujú pravidlá pre potravinársku bezpečnosť a hygienu, čím predstavujú riziko pre zdravie spotrebiteľov, pretože nie sú predmetom pravidelných kontrol.
Používajú nelegálne farbivá
Prieskum zväzu poukázal na to, že nelegálni predajcovia najčastejšie používajú na výrobu narodeninových a detských tort lacné, zakázané farbivá z Číny, ktoré by v Európskej únii neboli schválené. V reakcii na to zväz vyzval štátne orgány, aby takýchto predajcov evidovali a kontrolovali.
Podľa informácií SZPCC sa na sociálnych sieťach predávali nielen koláče a dezerty, ale aj obložené chlebíčky, jednohubky, mäsové produkty a hotové jedlá. Tieto produkty boli často predávané za vyššie ceny než tie, ktoré ponúkajú legálni výrobcovia, a boli označené ako domáce alebo tradičné, čo zvyšovalo ich dôveryhodnosť a uľahčovalo predaj.
Podľa prieskumu sa nelegálny predaj zákuskov a iných potravín vyskytoval v každom slovenskom regióne. V Novom Meste nad Váhom bol zistený takmer 40 takýchto predajcov, zatiaľ čo v Námestove ich bolo až 60.
Na „gazdinky“ si posvietia
Ako sme ťa informovali v nedávnom článku, Slovenskému zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov už zrejme s predajcami dobrôt došla trpezlivosť. Plánujú spraviť potrebné kroky na to, aby sa na trhu neobjavovali nevyhovujúce produkty.
„Dohodli sme kroky na elimináciu a postihovanie všetkých nelegálnych podnikateľov vyrábajúcich doma koláče, ale napríklad aj mäsové produkty. Chceme ich tak prinútiť ukončiť svoju činnosť alebo podnietiť k začatiu riadneho podnikania. Nejde pritom len o otázku financií, ale tiež zdravotného ohrozenia spotrebiteľov,“ tvrdí Lapšanský.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: TASR, Redakcia Startitup