Prípravy možného útoku na Ukrajinu pokračujú: Na hranici pribudli bojové lietadlá. Hrozí i nasadenie jadrových zbraní

  • Rusko pokračuje v hromadení vojenskej techniky v blízkosti ukrajinských hraníc
  • V blízkosti Ukrajiny pribudli bojové stíhačky i útočné a transportné vrtuľníky
  • Prípadná ruská invázia sa môže posunúť na február kvôli slabému zmrznutiu pôdy
  • Američania pátrajú po plánoch ruských vojakov i po možnej taktickej jadrovej zbrani
Suchoj
SITA/AP, Russian Defense Ministry Press Service
  • Rusko pokračuje v hromadení vojenskej techniky v blízkosti ukrajinských hraníc
  • V blízkosti Ukrajiny pribudli bojové stíhačky i útočné a transportné vrtuľníky
  • Prípadná ruská invázia sa môže posunúť na február kvôli slabému zmrznutiu pôdy
  • Američania pátrajú po plánoch ruských vojakov i po možnej taktickej jadrovej zbrani

Rusko pokračuje v hromadení vojenskej techniky v blízkosti ukrajinských hraníc, ktorú by mohlo použiť na prípadnú inváziu na Ukrajinu aj napriek rokovaniam so Západom. Kým sa počet ruských vojakov stabilizoval na viac ako 100-tisíc ruských vojakov v blízkosti ukrajinských hraníc, presun vojenskej techniky naďalej pokračuje.

V blízkosti ukrajinských hraníc pribudli aj bojové lietadlá a helikoptéry, uvádza New York Times. Podľa informácií od oficiálnych predstaviteľov USA ide o helikoptéry, ktoré môžu slúžiť na transport, ale i na útok. Rovnako sa pri hraniciach nachádzajú aj bojové stíhacie lietadlá. Letectvo by pri prípadnom útoku na Ukrajinu mohlo zohrať významnú úlohu.

Prípadný útok sa možno presunie až na február 

Doteraz nie je jasné, aké má Rusko úmysly s vojakmi v blízkosti ukrajinskej armády. Minister zahraničia USA Antony Blinken, ale i ukrajinskí predstavitelia varovali, že Kremeľ sa môže pokúsiť zopakovať útok na Ukrajinu, ktorý bude chcieť ospravedlniť provokáciou zo strany Západu či Ukrajiny.

Ukrajinskí predstavitelia i západné tajné služby predpokladali, že pravdepodobný dátum invázie na Ukrajinu by bol na konci januára alebo začiatkom februára. Dátum nie je náhodný, kľúčové pre presun armádnej techniky i útok sú ideálne podmienky, keď je zem primrznutá. Technika sa tak pohybuje oveľa ľahšie. V marci sa už sneh začína topiť a z pôdy vzniká močarisko.

V súčasnosti sú mrazy na Ukrajine mierne a veľké mrazy, ktoré sa vyskytujú každoročne v januári, ešte oblasť nezasiahli. Počasie by tak mohlo posunúť možné plány na útok až na február. Bidenova administratíva mala poveriť meteorológov preskúmaním počasia na ukrajinských hraniciach v nasledujúcich týždňoch.

Podľa zdrojov New York Times, ktoré požiadali o anonymitu, majú nad Ukrajinou prelietať lietadlá Air Force RC-135 Rivet Joint, ktoré slúžia na odpočúvanie. Lietadlá dokážu zachytiť komunikáciu ruských pozemných veliteľov. Nasadené sú aj prieskumné lietadlá E-8 JSTARS, ktoré zaujíma hromadenie ruských jednotiek a pohyby síl.

Spojené štáty sa tiež zamerali na pátranie po ruskej taktickej jadrovej zbrani na hranici s Ukrajinou. Podľa niektorých ruských zdrojov by bolo jej nasadenie možné. V decembri sa nasadením týchto zbraní vyhrážal Sergej Riabkov, uvádza Voice of America.   

Američania preto pozorne sledujú akékoľvek náznaky, ktoré by svedčili o nasadení tejto zbrane.

Agent plánoval útok na prístav, ktorý patrí k najpravdepodobnejším cieľom ruského útoku 

Ukrajinská bezpečnostná služba SBU medzitým zatkla ruského agenta, ktorý údajne pripravoval útok na prístavné mesto Odesa, uvádza Reuters.  

„(Jeho) hlavnou úlohou bolo otriasť politickou situáciou v odeskej oblasti prostredníctvom sabotáží a teroristických činov,“ uviedla SBU. Agent bol zadržaný, keď sa pokúšal naverbovať adeptov na útoky.

Prístav Odesa je najväčší a najvýznamnejší čiernomorský prístav a podľa množstva analytikov figuruje medzi najpravdepodobnejšími cieľmi ruského útoku. Niektorí si dokonca myslia, že útok sa môže začať priamo tam.

Predstavitelia ruského ministerstva zahraničia a obrany nereagovali na žiadosť o komentár k ukrajinskému vyhláseniu.

Washington žiada dôkaz, že Rusko neplánuje napadnúť Ukrajinu 

Pre napätú situáciu na Ukrajine sa v pondelok stretli predstavitelia Spojených štátov a Ruska vo švajčiarskej Ženeve na prvom stretnutí počas týždňa diplomatickej aktivity medzi Ruskom a Západom.

Moskva na rozhovoroch v Ženeve poprela, že plánuje útok, uvádza TASR.

Novinár Paul Sonne z Washington Post tvrdí, že na rokovaní zaznela odpoveď, že ak naozaj Rusko neplánuje útok, mali by to dokázať. Štátna tajomníčka ministerstva zahraničia Wendy Shermanová vyzvala Rusko k stiahnutiu vojakov z hraníc naspäť na základne. Ak to urobí, bude to považovať za dôkaz.

Obe strany uviedli, že na pondelkových rozhovoroch nedosiahli žiadny prelom, ale zhodli sa na ďalšom dialógu.

„Ešte sa bude konať niekoľko kôl rozhovorov, aby sa vytvoril jasný obraz o tom, kde sa vlastne nachádzame,“ uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. 

„Zatiaľ nie je veľa dôvodov na optimizmus. Bolo by naivné myslieť si, že jedno kolo prinesie kompletný výsledok,“ dodal hovorca.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: New York Times, Reuters, TASR, VOA

Najnovšie videá

Trendové videá