Jej misia ostáva záhadou: Prísne tajná americká vesmírna loď X-37B sa vrátila po 434 dňoch

  • Tajná americká vesmírna loď X-37B sa vrátila na Zem po 434 dňoch
  • Detaily jej misie ostávajú nejasné
zemeguľa, vesmír
Ilustračné foto Freepik, AI
  • Tajná americká vesmírna loď X-37B sa vrátila na Zem po 434 dňoch
  • Detaily jej misie ostávajú nejasné

Prísne tajná americká vesmírna loď X-37B vesmírnych síl sa po viac ako 434 dňoch strávených na obežnej dráhe vrátila na Zem, informuje portál Futurism. Záhadné vesmírne lietadlo odštartovalo z Kennedyho vesmírneho strediska NASA ešte v decembri 2023.

Tento automatizovaný stroj, ktorý sa pohybuje na hranici medzi technologickým experimentom a vojenským tajomstvom, pristál na Vandenbergovej vesmírnej základni v Kalifornii 7. marca o 2:22 ráno východného času. Napriek svojej dlhej misii zostáva množstvo informácií o tom, čo presne počas krúženia okolo planéty robil, zahalené tajomstvom.

X-37B je bezpilotná vesmírna loď vyvinutá spoločnosťou Boeing pre vesmírne sily USA. Od svojho prvého letu v roku 2010 absolvovala niekoľko misií, pričom každá z nich priniesla technologické vylepšenia a predĺžila pobyt na obežnej dráhe. Aktuálna misia OTV-7 bola vynesená na orbitu 28. decembra 2023 pomocou rakety SpaceX Falcon Heavy.

Nová manévrovacia schopnosť: Aerobraking

Počas siedmeho letu, známeho ako OTV-7, X-37B demonštroval sériu nových manévrov, ktoré výrazne rozšírili jeho schopnosti. Jedným z najdôležitejších bolo tzv. „aerobraking“ – technika, pri ktorej vesmírna loď používa odpor atmosféry na spomalenie a zmenu svojej obežnej dráhy bez nutnosti výraznej spotreby paliva.

„Úspešná realizácia aerobrakingového manévru podčiarkuje odhodlanie vesmírnych síl USA posúvať hranice nových vesmírnych operácií bezpečným a zodpovedným spôsobom,“ uviedol generál Chance Saltzman, hlavný veliteľ vesmírnych síl USA. „Predstavuje to tak významný míľnik v pokračujúcom rozvoji dynamických misijných spôsobilostí amerických vesmírnych síl,“ dodal.

Okrem spomalenia a zmien obežnej dráhy aerobraking pomáha X-37B šetriť palivo, čo môže zvyšovať jeho prevádzkovú efektivitu a predlžovať dĺžku budúcich misií. Vďaka spomaleniu sa vesmírnej lodi podarilo zostúpiť na nízku obežnú dráhu. Zjednodušene povedané, zdá sa, že vesmírne lietadlo úspešne „preletelo“ cez horné vrstvy atmosféry, aby sa spomalilo.

Riaditeľ programu X-37B Blaine Stewart tak označil tento záver posledného letu lietadla za „vzrušujúcu novú kapitolu v programe X-37B“.

Skryté úlohy: Čo X-37B skutočne testoval?

Aj keď misia bola oficiálne prezentovaná ako testovanie nových technológií, viacerí experti sa domnievajú, že X-37B mohol plniť aj menej transparentné úlohy. Podľa vesmírnych síl USA testoval „technológie na zvýšenie situačnej uvedomelosti vo vesmíre“ a „reakciu na rastúcu preplnenosť a koncentrovanosť vesmírneho prostredia“.

Iné zdroje naznačujú, že sa mohol venovať sledovaniu vesmírneho odpadu alebo testovaniu obranných stratégií v prípade budúcich konfliktov vo vesmíre. Je známe, že predchádzajúce misie X-37B zahŕňali experimenty so solárnou energiou a tepelnou ochrannou technológiou, píše ďalej portál space.com.

No vo vágne formulovanom vyhlásení vesmírne sily ďalej prezradili: „Misia 7 splnila celý rad testovacích a experimentálnych cieľov, ktorých cieľom bolo demonštrovať robustné manévrovacie schopnosti X-37B a zároveň pomôcť charakterizovať vesmírnu oblasť prostredníctvom testovania technologických experimentov na uvedomenie si vesmírnej oblasti.“

Dlhé misie, rastúci význam

Aj keď 434 dní v kozme je značné obdobie, nie je to rekord pre X-37B. Počas predchádzajúcej misie OTV-6, ktorá trvala od mája 2020 do novembra 2022, vesmírna loď zotrvala na obežnej dráhe rekordných 908 dní.

X-37B bol pri tejto misii prvýkrát vynesený raketou SpaceX Falcon Heavy, čo mu umožnilo vstúpiť na vysoko eliptickú dráhu. Odtiaľ vykonával experimenty, ktoré by mohli zásadne ovplyvniť budúcnosť vesmírnych operácií USA.

Podľa vyjadrenia Blainea Stewarta, riaditeľa programu X-37B, „Misia 7 otvorila novú kapitolu v histórii programu X-37B. Zmeny v orbite, testovanie experimentov a vykonanie aerobrakingu predstavujú dôležitý posun v schopnostiach amerických vesmírnych operácií.“

Program X-37B zostáva dôkazom technologického pokroku a rastúceho dôrazu na vojenskú prítomnosť vo vesmíre. Súčasne však vyvoláva otázky o tom, ako sa USA a iné krajiny zúčastňujú nového vesmírneho súperenia.

Čítajte viac z kategórie: Veda a vesmír

Zdroje: Futurism, Space

Najnovšie videá

Trendové videá