Prísnejší lockdown áno, ale len pre neočkovaných. Politici reagujú na návrhy konzília
- S možným predĺžením lockdownu nesúhlasia všetci politici
- V dnešných diskusných reláciách sa k nemu vyjadrilo niekoľko politikov
- Podľa niektorých by mal byť lockdown prísnejší iba pre nezaočkovaných
- S možným predĺžením lockdownu nesúhlasia všetci politici
- V dnešných diskusných reláciách sa k nemu vyjadrilo niekoľko politikov
- Podľa niektorých by mal byť lockdown prísnejší iba pre nezaočkovaných
Lockdown sa začal pred 11 dňami s tým, že po 10 dňoch sa uvidí, či sa opatrenia začnú zmierňovať. Zmierňovanie záviselo od poklesu nových prípadov a týkať sa malo iba plne zaočkovaných alebo ľudí, ktorí koronavírus v posledných 180 dňoch prekonali. Konzílium odborníkov preto zasadá už od soboty.
Ako informovala SITA, konzílium odborníkov odporúča, aby lockdown vláda predĺžila o ďalších 7 dní. V prípade, že by vláda odporúčanie prijala, lockdown by trval do 16. decembra 2021. Konzílium zároveň odporúča intenzívnejšie kontroly zákazu vychádzania a home officu.
Zaujímavosťou je aj odporúčanie, podľa ktorého by mal byť režim OTP zavedený aj vo vlakoch a na diaľkových autobusových linkách. Konzílium tvrdí, že zníženie mobility je najúčinnejším krátkodobým nástrojom na spomalenie šírenia ochorenia COVID-19.
Prísnejší lockdown
Viacerí koaliční politici sa v nedeľných politických diskusiách vyjadrili, že sprísnenie lockdownu podporia. Podľa Janky Bittó Cigánikovej by však mali očkovaní dostať výhody. Rovnaký postoj dávnejšie prezentovala aj šéfka Za ľudí Veronika Remišová, ktorá nesúhlasila s celoplošným lockdownom pre všetkých.
Predseda parlamentu Boris Kollár si myslí, že školy sa mali zatvoriť počas lockdownu. Ako povedal v televízii TA3 v relácii V politike, strana Sloboda a Solidarita urobila veľkú chybu, že s týmto rozhodnutím nesúhlasila. Kollár si myslí, že krivka pandémie sa nezrazí pri otvorených školách.
Podľa Kollára by mal byť lockdown prísnejší, aby sa opatrenia pred Vianocami mohli uvoľňovať. Mrzí ho, že je lockdowvn, drobní podnikatelia musia mať zatvorené, ale nadnárodné spoločnosti „predávajú všetko“. Informuje o tom SITA.
Kollár sa v diskusii vyjadril aj k povinnému očkovaniu. Myslí si, že ľudí nemožno deliť na očkovaných a neočkovaných. Považuje to za nebezpečné.
„Sme rodina je absolútne kategoricky proti povinnému očkovaniu. Nikdy nebudem hlasovať za to, aby sme zaviedli povinné očkovanie,“ zdôraznil.
S názorom Borisa Kollára súhlasí aj poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková. V relácii RTVS O 5 minút 12 sa vyjadrila, že by sa mal zaviesť prísnejší lockdown pre nezaočkovaných. Myslí si, že vďaka tomu bude motivácia k očkovaniu vyššia. Dodala, že očkovaní by nemali mať taký prísny lockdown. Poslankyňa si zároveň myslí, že zdravotníci by mali dostať viac peňazí.
Nezaradený poslanec Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) vyhlásil, že je jedno, či opatrenia proti pandémii manažuje Marek Krajčí s Igorom Matovičovom alebo Edurad Heger s Vladimírom Lengvarským, výsledok je rovnaký.
Uviedol, že súhlasí s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom, že vláda sa počas leta nepripravila na tretiu vlnu pandémie. Lockdown mal byť podľa Šutaja Eštoka tvrdý a spolu s ním mala prísť aj tvrdá ekonomická pomoc pre podnikateľský sektor.
Ako v relácii Na telo uviedol Branislav Gröhling, myslí si, že lockdown by mal byť prísnejší iba pre neočkovaných. Skonštatoval, že strana Sloboda a Solidarita pravdepodobne nebude s predĺžením lockdownu súhlasiť, pokiaľ tam nebudú výhody pre zaočkovaných.
„Vypočujeme si ten návrh, ale ako povedal predseda, my budeme podporovať lockdown, ktorý bude zvýhodňovať očkovaných a prekonaných. Ak tam nebudú výhody pre zaočkovaných, tento lockdown nepodporíme z veľkej časti,“ uviedol minister. Povedal, že prioritou SaS je otvoriť školy a obchody. Bolo by potrebné vytvoriť nejaký balík plný iných výhod.
Ladislav Kamenický zo strany Smer v tej istej relácii povedal, že lockdown by mohol byť čo najkratší. Nesúhlasí však s názorom, že školy by mali byť otvorené.
Podľa Kamenického by sa v prípade zlepšenia situácie by mohol byť režim do Vianoc uvoľnenejší. Myslí si však, že očkovaní ľudia by nemali byť zvýhodnení. „Dôležité je, či je človek zdravý, nie či je očkovaný,“ podotkol.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: SITA