Prísnejšie kontroly PN priniesli prvé výsledky. Za porušenie pravidiel hrozí pokuta 16-tisíc eur

  • Počet dočasných PN klesá
  • Minister to pripisuje zavedeným opatreniam
  • Takto sa počas PN vyhneš vysokým sankciám
pnka
Ilustračná fotografia Reprofoto:TASR/Martin Baumann, Archív Canva
  • Počet dočasných PN klesá
  • Minister to pripisuje zavedeným opatreniam
  • Takto sa počas PN vyhneš vysokým sankciám

V uplynulých mesiacoch došlo k výraznému poklesu počtu dočasných práceneschopností (PN). Minister práce Erik Tomáš (HLAS-SD) pripisuje pokles najmä zavedeným opatreniam proti fiktívnym PN. Posudkoví lekári Sociálnej poisťovne v rámci nich dostali právomoc ukončovať fiktívne PN.

„Na jeseň minulého roka došlo k výraznému okamžitému poklesu počtu PN na Slovensku, v decembri to bolo oproti decembru roka 2023 menej zo 123 000 na 109 000. A v januári 2024 zo 125 000 na 113 000 v januári 2025,“ uviedol Tomáš na piatkovej (14. 2.) tlačovej konferencii.

V súvislosti s touto problematikou prinášame prehľad povinností pre poistencov na PN. Ich porušenie môže viesť podľa platnej legislatívy k pokute až do výšky 16 596,96 eura.

Podmienky nároku na nemocenské

Podmienky na priznanie nemocenských dávok upravuje zákon o sociálnom poistení. Nárok na nemocenské majú:

  • zamestnanci a živnostníci povinne nemocensky poistení, ktorí sú dočasne práceneschopní pre chorobu, úraz alebo karanténne opatrenie,
  • dobrovoľne nemocensky poistené osoby, ak boli nemocensky poistené najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch.

Zamestnanec dostáva nemocenské dávky od 11. dňa PN, zatiaľ čo živnostníci a dobrovoľne poistené osoby od prvého dňa PN. Maximálna dĺžka vyplácania nemocenského je 52 týždňov.

Kontroly a porušenie liečebného režimu

Ošetrujúci lekár dočasne práceneschopného poistenca určí, aké bežné denné aktivity môže vykonávať v závislosti od jeho aktuálneho zdravotného stavu. Liečebný režim sa prispôsobuje charakteru ochorenia. Poistenec počas PN:

  • nesmie vykonávať zárobkovú činnosť, na ktorú bol uznaný dočasne práceneschopným,
  • musí dodržiavať čas povolených vychádzok,
  • pri niektorých ochoreniach musí ležať,
  • musí sa v určený deň dostaviť na kontrolnú prehliadku k ošetrujúcemu lekárovi,
  • nesmie fajčiť a požívať alkoholické nápoje,
  • nesmie sa zdržiavať v pohostinských zariadeniach.

Sociálna poisťovňa aj zamestnávateľ môžu kontrolovať, či poistenec liečebný režim dodržiava. Kontroly sa vykonávajú sedem dní v týždni vrátane víkendov a sviatkov, priamo v mieste pobytu poistenca. Ak kontrola nezastihne poistenca doma, môže mu byť PN skrátená alebo odobraná nemocenská dávka.

novinka, sociálna poisťovňa
zdroj: Canva/Rido, TASR/Jaroslav Novák

Aké sankcie hrozia za porušenie pravidiel PN?

Porušenie pravidiel PN môže mať pre poistenca vážne dôsledky. Zákon určuje, že Sociálna poisťovňa môže „uložiť pokutu až do 16 596,96 eura. Pri ukladaní pokuty Sociálna poisťovňa zohľadní závažnosť porušenia povinnosti ustanovenej týmto zákonom.“ Zároveň môže prísť poistenec o nemocenské na 30 dní, ak sa preukáže porušenie liečebného režimu. 

Opakované porušenie povinností môže viesť k ďalším pokutám až do výšky 170 eur za každý prípad. Sociálna poisťovňa môže navyše sankcionovať aj poistenca, ktorý neoznámi zmenu adresy pobytu alebo inak sťažuje výkon kontroly.

Sociálna poisťovňa údajne šetrí milióny eur, deficit stále pretrváva

„Sociálna poisťovňa na fiktívnych falošných PN ušetrí veľké peniaze,“ vyhlásil minister práce. Tvrdí, že SP ušetrila v decembri minulého roka 11 miliónov eur. V januári 2025 to má byť 10,5 milióna. Napriek týmto tvrdeniam však Sociálna poisťovňa naďalej čelí deficitu na úrovni 2,7 miliardy eur.

PN-kovým klamárom je na Slovensku koniec. Ministerstvo proti nim pripravuje zákon
zdroj: TASR/Jaroslav Novák, Canva

Tomáš v relácii STVR Sobotné dialógy (8. 2.) uviedol, že projekt Práca namiesto dávok ušetril Sociálnej poisťovni 22 miliónov eur. Práve vďaka nemu majú posudkoví lekári kompetenciu ukončiť dočasnú práceneschopnosť v osobitných prípadoch. Opozičný poslanec Národnej rady SR Ján Horecký (KDH) však v diskusii s Tomášom poukázal na schodok SP vo výške takmer 3 miliárd eur.

Tomáš sa neskôr v piatok (14. 2.) opätovne vyjadril k deficitu poisťovne na tlačovej konferencii k poklesu PN. Povedal, že deficit poisťovne bol naposledy na nule v roku 2022. V roku 2023 podľa neho výrazne stúpol najmä z dôvodu mimoriadnej valorizácie. Vlani k tomu mala prispieť aj valorizácia novopriznaných dôchodkov či rodičovský dôchodok, ktorý bol tento rok nahradený 13. dôchodkom. Novembrová správa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) však hovorí niečo iné.

Predčasné penzie narástli o 289 %

Ako sme ťa informovali ešte v septembri minulého roka, odborníci hovorili o prudkom náraste výdavkov na dôchodky opakovane. NKÚ upozorňoval na schodok štátneho rozpočtu, ktorý ku koncu júna minulého roka už dosahoval úroveň 4 miliárd eur.

Išlo tak o medziročné zhoršenie o viac ako miliardu, pričom najväčšiu záťaž na rozpočet majú práve výdavky Sociálnej poisťovne na starobné, predčasné starobné a 13. dôchodky, ako aj ich valorizáciu. Obzvlášť alarmujúce boli čísla pri predčasných starobných dôchodkoch, ktoré medziročne vzrástli o neuveriteľných 289 %.

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroje: TASR, Slov-lex, Sociálna poisťovňa, archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá