Problém pre tehotné študentky. Túto dávku si musia vyžiadať, automaticky ju nezískaš
- Nárok na tehotenské a materské tehotným študentkám po skončení školy nevzniká automaticky
- Musia splniť jednu podmienku
- Nárok na tehotenské a materské tehotným študentkám po skončení školy nevzniká automaticky
- Musia splniť jednu podmienku
Počas školy dostávajú tehotné študentky finančný príspevok vo forme tehotenského štipendia. Odo dňa pôrodu im rodičovský príspevok vypláca úrad práce. Študentka alebo mladá tehotná žena po skončení štúdia však nemá automaticky nárok na dávku tehotenské a neskôr na materské, ktoré poskytuje Sociálna poisťovňa.
Dôvodom je, že študenti nie sú vo všeobecnosti automaticky nemocensky poistení. Nemocenské poistenie majú len vtedy, ak si ho napríklad platia sami, čo sa však vo väčšine prípadov nedeje.
Ak ale chcú mať študentky nárok na tehotenské alebo materské dávky, musia dokladovať, že mali nemocenské poistenie v trvaní najmenej 270 dní za posledné dva roky. Zároveň musia mať tieto ženy nemocenské poistenie ku dňu vzniku dôvodu na poskytnutie konkrétnej dávky. V stredu na to upozornil hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.
Nemocenské poistenie je podmienka
„Výnimkou, kedy nárok na dávku tehotenské a materské študentkám môže vzniknúť, sú iba prípady, ak si počas štúdia platili poistné dobrovoľne. Študentky bez poistenia nemajú nárok na tehotenské, ale počas štúdia majú nárok na tehotenské štipendium od svojej školy a následne im odo dňa pôrodu vypláca príslušný úrad práce rodičovský príspevok,“ priblížil Kontúr.
Na to, aby mala žena nárok na tehotenskú alebo materskú dávku zo Sociálnej poisťovne, musí byť nemocensky poistená. Takéto poistenie vznikne napríklad vtedy, keď pracovala ako zamestnanec, bola poistená ako povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo-činná osoba (SZČO) alebo bola dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Minimálne by jej mala trvať ochranná lehota ku dňu vzniku dôvodu na poskytnutie dávky.
Zmeny od tohto roka
Od januára 2024 si môže žena, ktorá otehotnela počas štúdia, prípadne v krátkej dobe po skončení štúdia, napočítať aj obdobie ukončeného štúdia, ktoré spadá do sledovaného obdobia. Musí však aj v tomto prípade splniť podmienku nemocenského poistenia alebo aby jej aspoň plynula ochranná lehota. Doba úspešne ukončeného štúdia sa však nezapočítava do doby poistenia.
Na tehotenské vzniká nárok od začiatku 13. týždňa tehotenstva a nárok na materské od začiatku šiesteho až ôsmeho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu.
„To znamená, že študentka musí byť ku dňu začiatku 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu nemocensky poistená alebo jej musí plynúť v tento deň ochranná lehota, aby splnila jednu z podmienok nároku na tehotenské. V prípade materského musí byť nemocensky poistená alebo jej musí plynúť ochranná lehota k začiatku 6. alebo 8. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom,“ uviedol Kontúr.
Podmienka 270 dní dva roky spätne sa sleduje v prípade tehotenskej dávky k začiatku 13. týždňa tehotenstva a v prípade dávky materské ku skutočnému dňu pôrodu.
Ako sa počíta tehotenské a materské
Tehotenské sa poskytuje tehotnej žene, ktorá je nemocensky poistená v Sociálnej poisťovni. Nejde o tehotenské štipendium, ktoré poskytujú školy tehotným študentkám. Je do dávka, ktorá sa určuje z denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.
Keď sa vypočítava tehotenské, určí sa rozhodujúce obdobie. Ide o obdobie, z ktorého príjem sa použije pri výpočte dávky (spravidla kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky).
Pri tehotenskom je to 15 % denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu alebo úhrnu týchto základov. Výška pritom nesmie byť nižšia ako 10 % maximálneho denného vymeriavacieho základu a vyššia ako dávka určená z maximálneho vymeriavacieho základu.
Materské sa tiež určuje z denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. Výška materského predstavuje 75 % denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu alebo ich úhrnu.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroje: TS Sociálna poisťovňa, Sociálna poisťovňa, Sociálna poisťovňa