Problémy s ropou: Politici reagujú na Ficove hrozby Ukrajine. „Danko si chce ísť do Moskvy spraviť fotku“
- Problémy s ruskou ropou pokračujú
- Michelko, Valášek, Krúpa a Hajko reagujú
- Problémy s ruskou ropou pokračujú
- Michelko, Valášek, Krúpa a Hajko reagujú
Ostro diskutovanou témou posledných dní sa stala ruská ropa. V júni sa Ukrajina rozhodla sprísniť sankcie voči spoločnosti Lukoil, čím v podstate zakázala ruskej ropnej firme využívať svoje územie na tranzit ropných produktov. Tento výpadok zasiahol aj Slovensko, ktoré je stále od ruskej ropy závislé.
Lukoil čiastočne dodával ropu aj pre rafinériu Slovnaft, tá síce má zabezpečené dodávky ruskej ropy aj od iného dodávateľa, a rovnako má objednané dodávky z alternatívnych zdrojov. Avšak dlhodobý výpadok dodávok by mohol bratislavskú rafinériu negatívne ovplyvniť, informoval TASR.
„Ak sa tranzit ropy cez Ukrajinu v krátkom čase neobnoví, Slovnaft nebude pokračovať v dodávkach nafty na Ukrajinu. Tá pokrýva jednu desatinu ukrajinskej spotreby,“ pohrozil Ukrajine premiér Robert Fico (Smer-SD).
Predseda vlády tiež tvrdil, že „Slovensko nemieni byť rukojemníkom ukrajinsko-ruských vzťahov“. Ukrajina je pripravená riešiť otázky týkajúce sa tranzitu ropy so Slovenskom v súlade s asociačnou dohodou Európskej únie (EÚ), uviedol v utorok (30. 7.) námestník ukrajinského ministra energetiky Roman Andarak. Podľa jeho slov Kyjev zaručuje tranzit ropy pre spoločnosti, na ktoré sa sankcie nevzťahujú.
Krúpa: „Andrej Danko funguje na diaľkové ovládanie z Kremľa.“ Michelko verí, že dôjde k racionálnej dohode
Startitup tak medzi koaličnými aj opozičnými politikmi zisťoval, aký majú názor na Ficove hrozby Ukrajine, ako môže čiastočné zastavanie dodávok ruskej ropy zvýšiť ceny palív, či by ublížilo zastavenie ropy na Ukrajinu spoločnosti Slovnaft, ale aj či môže vyriešiť problém s ruskou ropou Andrej Danko (SNS), ktorý nedávno avizoval svoju cestu do Moskvy.
Čo hovoria na slová Robert Fica politici? „Zastaviť dodávky ropy Ukrajine v praxi znamená, že po tom, čo nám vyschla časť ropy, ktorá nám pritekala z Ruska, tak my si ideme ublížiť ešte viac. Lebo odrežeme prísun nafty, počul som aj o plyne či elektrine na Ukrajinu, za ktorý nám Ukrajina platí. My tu prídeme o peniaze, priamo štátne firmy, ktoré tú elektrinu či plyn dodávajú, alebo súkromné firmy ako Slovnaft, ktoré platia nemalé dane. Pripadá mi to detinské a trošku absurdné, že my si ideme ublížiť, aby sme potrestali Ukrajinu,“ hovorí pre Startitup poslanec Tomáš Valášek (PS).
Iný názor má poslanec Roman Michelko (SNS). „Je to logické vyústenie. Ukrajina je kandidátska krajina EÚ a má nejaké zmluvné záväzky. Potrubná ropa alebo ropa z ropovodu nie je pod sankciami. Keď sa nedá po dobrom dvakrát, pokiaľ viem Robert Fico volal dvakrát ukrajinskému premiérovi Šmyhaľovi a snažil sa to riešiť najprv technicky,“ tvrdí Michelko.
My máme rôzne nástroje takisto a pokiaľ by bola zlá vôľa z ukrajinskej strany a ohrozila by sa výroba v Slovnafte, ktorý je závislý na ťažkej ruskej rope Urals, tak je logické, že musíme dávať nejaké odvetné opatrenia. Verím, že k nim však nedôjde a bude nejaká racionálna dohoda,“ dodáva národniar.
„Niet nikoho iného ako Roberta Fica, ktorý by na Slovensku konal v záujme Kremľa asi najviac. Potom je tu ešte Andrej Danko, ale to všetci vieme, že on funguje na diaľkové ovládanie z Kremľa. (Robert Fico, pozn. redakcie) tvrdí, že sme spoľahlivý spojenec EÚ a NATO. Zakaždým keď príde do Európskej únie, tak schváli všetky sankcie. Slovnaft sa však vyjadruje, že je schopný z nejakej časti pokryť tento výpadok cez ropovod Adria, takže myslím si, že my na tom nie sme tak zle, ako to popisuje Robert Fico,“ myslí si poslanec Juraj Krúpa (SaS).
Podľa poslanca Jozefa Hajka (KDH) je tento problém oveľa hlbší a má korene v dobe už pred dvomi rokmi, keď EÚ vydala sankcie na dovoz ruskej ropy a Slovensko, Česko a Maďarsko dostali určitú výnimku. „Ide doslova o možnosť predaja produktov ruskej ropy na týchto trhoch. Takže Slovensko má v tomto prípade výnimku. Bolo namieste, aby predchádzajúce vlády, ale aj vláda Roberta Fica riešila situáciu, čo sa týka dovozu palív do Slovnaftu. Mala pritlačiť Slovnaft alebo skupinu MOL, aby Slovnaft diverzifikoval dodávky ropy,“ vysvetľuje Hajko.
„Namiesto toho predchádzajúca vláda uvalila mimoriadne zdanenie na mimoriadny zisk Slovnaftu a táto vláda v tom pokračovala,“ komentuje poslanec KDH.
Michelko: „Každý politik má robiť niečo, aby to začal riešiť.“ Podľa Krúpu si Danko chce ísť do Moskvy spraviť fotku
Môže podľa politikov problém s ruskou ropou vyriešiť líder SNS Andrej Danko, ktorý avizoval svoju cestu do Moskvy? „To je absurdné. Slovenská vláda hodila celú vec na Ukrajinu, a potom predseda SNS Andrej Danko sa chce vybrať do Moskvy ju riešiť. Moskva nie je hlavné mesto Ukrajiny, ak je teda na vine Ukrajina, má to ísť riešiť do Kyjeva, niečo tu nesedí,“ tvrdí Valášek.
„Každý politik má robiť niečo, aby to začal riešiť. Každá informácia, gesto či politický tlak môže nejakým spôsobom pomôcť k riešeniu. Nehovorím, že generálne, ale politici to nemôžu nechať tak, akákoľvek aktivita v tomto smere je vítaná,“ myslí si Michelko.
„Andrej Danko tam ide urobiť úplného panáka a bude zase na smiech. Nič tam nevybaví, chce tam ísť a spraviť si fotku s nejakými ruskými predstaviteľmi,“ kritizuje podpredsedu parlamentu Krúpa.
Jozef Hajko sa obáva, že avizovaná cesta Danka do Moskvy je skôr politickou otázkou a pre nás dosť nepríjemnou. „Potrebujeme si od Ruska v zmysle európskych sankcií zachovať odstup. Neviem čo Andrej Danko môže vyriešiť, samozrejme však každý verejný činiteľ, ktorý má nejaké postavenie, môže mať vplyv na vyriešenie tejto situácie,“ uzatvára Hajko.
Zdroj: TASR