Problémy v ambulanciách: Pacienti môžu od pondelka zaplatiť za vyšetrenia, ministerstvo mešká s finančnou pomocou
- Zaplatia si pacienti za návštevu lekára?
- Poisťovniam končia zmluvy, ministerstvo s pomocou mešká

- Zaplatia si pacienti za návštevu lekára?
- Poisťovniam končia zmluvy, ministerstvo s pomocou mešká
Pacienti môžu čeliť nepríjemnej situácii. Od pondelka si možno budú musieť platiť za návštevu lekára. Dôvodom je vypršanie zmluvných dodatkov medzi zdravotnými poisťovňami a ambulantnými poskytovateľmi. V niektorých prípadoch k tomu došlo už v januári.
Ministerstvo malo vyhlášku o financovaní schváliť do 1. februára, no termín nestihlo. Poisťovne preto zvyknú uzatvárať s ambulanciami len krátkodobé zmluvy.
Ak sa situácia nevyrieši do apríla, je možné, že si pacienti budú musieť niektoré úkony zaplatiť z vlastného vrecka. Prečo však k tomuto problému došlo? Bohužiaľ, nejde o novú situáciu a podobné problémy sa objavili už v minulých rokoch.
Rezort však ubezpečuje, že na vyhláške pracuje: „Už čoskoro bude postúpená do štandardného legislatívneho procesu a v krátkom čase budeme podrobne informovať. Pri príprave bolo potrebné zohľadniť aj nárasty miezd v súvislosti s dohodou s Lekárskym odborovým združením,“ cituje stanovisko ministerstva portál Interez.
Bez zmlúv budú musieť pacienti platiť
Zdravotné poisťovne zatiaľ riešia situáciu uzatváraním krátkodobých zmlúv s ambulanciami. Takto vytvárajú časový priestor pre ministerstvo. Tento stav však vyvoláva značnú neistotu medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.
Prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov Jaroslava Orosová pre TV Noviny potvrdila, že už vstúpili do dohadovacieho konania s poisťovňami: „Nám medzičasom skončili platnosti dodatkov s takmer všetkými zdravotnými poisťovňami a už sme v dohadovacom konaní.“ Problém podľa nej nespočíva v neochote lekárov rokovať, ale v komplikovanej administratíve a štátnom financovaní.
„Bude tam všeobecná nervozita a môže sa stať, že vzhľadom na časovú tieseň k dohode nedôjde. To je nepriaznivé predovšetkým pre pacienta, pretože sa môže stať, že si bude musieť svoje ošetrenie platiť v plnej výške,“ varuje Orosová. Ak sa situácia nevyrieši do konca apríla, hrozí, že ambulantní lekári odmietnu podpísať nové zmluvy.
Situácia sa dotýka tisícok pacientov po celom Slovensku. Ambulantní lekári upozorňujú, že bez jasných pravidiel financovania nemôžu garantovať kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Zároveň vyzývajú ministerstvo na urýchlené riešenie situácie.
Zamestnanci v zdravotníctve pocítia novú daň
Transakčnú daň pocítia zamestnanci v zdravotníctve na Slovensku najmä na svojich platoch. Daň diskriminuje časť zariadení v zdravotníctve a zaťažuje nemocnice združené v Asociácii nemocníc Slovenska, nemocnice ako akciové spoločnosti štátu aj všetkých neštátnych poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, čím vytvára neférové podmienky v tomto sektore. Uviedol to Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS).
„Opatrenie platí pre podnikateľské subjekty, no najviac ho pocítia domácnosti a pracujúci, pretože výrazne sťaží kolektívne vyjednávanie, najmä v oblasti odmeňovania, keďže zvyšuje náklady zdravotníckym zariadeniam, ktoré už teraz majú problém zabezpečiť zákonné platové nároky svojich zamestnancov,“ upresnil predseda SOZ ZaSS Anton Szalay s tým, že daň môže ohroziť aj dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacientov.
SOZ ZaSS sa preto pripojil k výzve Asociácie nemocníc Slovenska, ktorá spoločne s ďalšími zdravotníckymi organizáciami podala podnet na Európsku komisiu pre diskriminačnú transakčnú daň v zdravotníctve. Komisia by sa mala podľa nich touto daňou bezodkladne zaoberať a prehodnotiť najmä jej vplyv na zamestnancov v zdravotníctve.
Szalay doplnil, že je diskriminujúce, aby niektoré nemocnice platili transakčnú daň a iné zase nie. Zabezpečiť by sa preto mali rovnoprávne podmienky pre všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti na Slovensku.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Interez, TV Noviny, TASR