Proces s konopným mastičkárom sa zamotáva: Znalec spochybnil postupy polície
- Okresný súd v Trnave dnes otvoril hlavné pojednávanie v prípade Josefa Šipoša
- Muža známeho ako „mastičkár“ v minulosti odsúdili na 20 rokov väzenia
- Okresný súd v Trnave dnes otvoril hlavné pojednávanie v prípade Josefa Šipoša
- Muža známeho ako „mastičkár“ v minulosti odsúdili na 20 rokov väzenia
Bývalý majster Európy v rýchlostných člnoch je v preventívnej väzbe už tretí rok. Sudca sa totiž obáva, že by zle vplýval na svoje deti, a taktiež, že by pokračoval v páchaní trestnej činnosti. Štyri žiadosti o prepustenie z väzby Šipošovi v minulosti zamietol.
V štvrtok bolo na Okresnom súde v Trnave znova rušno. Trojčlenný senát totiž v prípade pokračoval v hlavnom pojednávaní. Josefa Šipoša prišli podporiť desiatky ľudí z organizácie #freepepo, ktorá vznikla práve na pozadí jeho príbehu. Medzi nimi aj Miloslav Weizer, ktorý je tiež stíhaný za marihuanu a v utorok ho prepustili z väzby.
„Pepa pôvodne odsúdili na dvadsať rokov a prepadnutie majetku. Je držaný v tretej nápravnovýchovnej skupine s vrahmi a násilníkmi. Pepo nebol nikdy trestaný, a napriek tomu mu hrozí takto nehumánny trest,“ myslia si jej zakladatelia.
Znalec spochybnil posudok polície
Pred sudcu okresného súdu bol na popud Šipošovho advokáta predvolaný znalec z odboru chémie. V znaleckom posudku Kriminalistického a expertízneho ústavu policajného zboru chýbajú podľa neho niektoré dôležité údaje.
Podľa slov odborníka mohlo pri skúmaní dôjsť „k nesprávnemu navyšovaniu hmotnosti THC“. THC je psychotropná omamná zložka konope, ktorá má zásadný vplyv pri rozhodovaní o tom, či pri pestovaní konope došlo k trestnému činu.
Dlhodobým skladovaním konope v expertíznom laboratóriu policajného zboru, ako aj jeho vystavovaním vyššej teplote podľa znalca narastá percento THC. Takisto je podiel THC podľa predvolaného odborníka rozdielny v závislosti od veku rastliny.
Znamenalo by to, že v Kriminalistickom a expertíznom ústave policajného zboru, kde zadržaný materiál skúmali, umelo navýšili hodnotu THC v konope.
Oddeľovanie nespotrebných častí konope, tých, ktoré sa nedajú „sfajčiť“, ako sú napríklad stonky a semená, nebolo podľa znalca dodržané pri každej stope. „Z toho som usúdil, že jednotlivé stopy neboli úplne správne analyzované,“ vyhlásil pred súdom. Šipoš mu podal aj fotografie skúmanej marihuany, pričom odborník usúdil, že na fotkách je jasne vidieť aj veľké kusy stoniek.
Všetko nasvedčuje tomu, že znalecký posudok kriminalisti nevykonali správne, no jeho rekonštrukcia nie je možná. Sušené rastliny totiž v laboratóriu pred ukončením expertízy rozomelú na homologickú hmotu, a tak už nie je možné stonky alebo akékoľvek iné časti rozlíšiť.
Znalec ďalej konštatoval, že nádoby, ktoré v dome Šipoša policajti zaistili, mali mať maximálny objem 20 až 30 litrov, no jedna zo skúmaných stôp mala mať viac ako 80 litrov, čo podľa jeho slov môže znamenať, že do vzorky prenikli aj iné materiály než samotné konope.
„Znalec jednoznačne konštatoval, že znalecký posudok KÚ PZ je nepreskúmateľný z chemického hľadiska, pričom podrobne popísal chyby v znaleckom skúmaní a upozornil na novšie metódy skúmania,” uviedol advokát obžalovaného Igor Ribár.
„Vážený súd, dnes sme sa dozvedeli veľmi dôležité veci, že samozvaný znalec KÚ PZ nám tu niekoľkokrát klamal. Neviem, či vzhľadom na rozpory v jeho svedeckých výpovediach, neviem, či je to jeho neodbornosťou alebo zámerom. Pri tak veľkých množstvách, ako mne zaistili, sa môže jednať o kilá navyše. Preto žiadam, aby bol vykonaný kontrolný znalecky posudok, aby sme už konečne vyvrátili všetky pochybnosti, ktoré sa tu objavujú, či sa jedná o stopku, stonku a podobne…“ prehlásil Šipoš s tým, že znalecký posudok považuje za nezákonný.
Pojednávanie sudca následne odročil na 2. mája. Josefa Šipoša policajná eskorta odviedla naspäť do väzby. Jeho odchod sprevádzal hlasný potlesk jeho podporovateľov.
Z konope vyrábal maste
Šipoša neprávoplatne viackrát odsúdili, no krajský súd vrátil prípad niekoľkokrát späť. Za konope, ktorú podľa svojej obhajoby používal na výrobu konopných mastí pre chorých ľudí, mu tentokrát hrozí 15 rokov za mrežami. A to nie je všetko, otcovi dvoch detí, v prípade právoplatného rozsudku, pravdepodobne prepadne aj majetok. O jeho príbehu sme už v minulosti písali.
Kriminalisti v dome zaistili 18 kíl usušenej konope v sklenených pohároch, ako aj malé množstvo pervitínu. Neobjavili však žiadne vrecká, ktoré používajú díleri pri predaji, ten neskôr aj zo skutkovej vety sudca vylúčil. Pri zásahu narazili aj na množstvo vyrobenej masti v kýbľoch, tá ich však nezaujímala a v dome sa nachádza dodnes.
Takúto obhajobu však naše súdnictvo nepozná. Nezáleží na tom, či na predaji marihuany zarobíte milióny eur alebo vyrábate konopné masti pre onkologických pacientov. Náš zákon dokonca nerozlišuje ani medzi marihuanou a tvrdými drogami.
„On tú konopu používal na výrobu mastí a liečivých kvapiek, ktoré boli odskúšané na celej rodine, všetci si to pochvaľovali. Samozrejme to nevylieči, to nebudeme o tom diskutovať, ale pomáha to proti bolestiam a veľmi účinne,“ bránil svojho syna pri našej návšteve pán Šipoš starší.
Mastičkárovi hrozí doživotie
Josefa súdia podľa paragrafu 172, ten zahŕňa výrobu, držanie a aj samotný predaj drog, ktorý napokon sudca zo skutkovej vety vyňal. Ale keďže mu na povale rodinného domu v Dolných Zeleniciach našli konope, ktorú znalci ocenili na 114 268 eur, ide o množstvo značného rozsahu, kde sa trestné sadzby pohybujú v rozpätí 25 rokov až doživotie.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska