Profesor z prestížnej univerzity šíri dezinformácie o Slovensku. Hegerov poradca ostro reaguje

  • Profesor z prestížnej univerzity šíri dezinformácie o Ukrajine a Slovensku
  • Steve Hanke zverejňuje klamlivé videá na svojom Twitteri
Ukrajinskí vojaci a Steve Hanke
Ilustračný obrázok TASR/AP Photo/Andriy Andriyenko, Twitter/@steve_hanke
  • Profesor z prestížnej univerzity šíri dezinformácie o Ukrajine a Slovensku
  • Steve Hanke zverejňuje klamlivé videá na svojom Twitteri

Známy profesor z prestížnej Univerzity Johnsa Hopkinsa šíri dezinformácie o Ukrajine a Slovensku. Steve Hanke zdieľa prostredníctvom Twitteru videá, o ktorých tvrdí, že sú na nich demonštrácie proti tomu, že bratislavská vláda napomáha Kyjevu proti agresii Ruska.

Ako uvádza portál Pravda, profesor Hanke zdieľal iba nedávno na sociálnej sieti Twitter video, ktoré je z októbra 2022. Zachytáva demonštrácie proti covidovým opatreniam. 

Profesor Hanke sa už v minulosti „preslávil“ svojimi nepotvrdenými a zavádzajúcimi správami o tomto ochorení.

Ďalšie video, ktoré Hanke zdieľal, je dokonca z roku 2018, kedy sa uskutočnili demonštrácie po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Na Hankeho príspevky reagoval aj zahraničnopolitický poradca slovenského premiéra Eduarda Hegera Miroslav Wlachovský. „Ste skutočný alebo vymyslený? Pretože, ak ste skutočný, prestaňte šíriť falošné odkazy o mojej krajine. Jednoducho s tým prestaňte!“ reagoval Wlachovský.

Raj pre dezinformátorov

Spoločnosť Twitter navyše iba nedávno prestala uplatňovať svoje zásady týkajúce sa šírenia zavádzajúcich informácií o koronavíruse. Ako oznámila na svojej webstránke, v stredu 23. novembra prestala prijímať opatrenia proti tweetom, ktoré porušujú pravidlá týkajúce sa ochorenia Covid-19. Informuje o tom spravodajský portál BBC s tým, že sa na Twitter obrátil so žiadosťou o komentár.

Sociálna a mikroblogovacia sieť k septembru tohto roka za šírenie dezinformácií o covide pozastavila viac ako 11-tisíc účtov.

Ďalšie pravidlá týkajúce sa šírenia nepravdivých informácií sú však naďalej na webovej stránke Twitteru bez podobného oznámenia o tom, že ich už nebudú uplatňovať.

V rámci pravidiel týkajúcich sa covidu uplatňoval Twitter pre účty, ktoré zverejňovali „preukázateľne nepravdivý alebo zavádzajúci“ obsah, ktorý mohol „viesť k významnému riziku ujmy“, systém piatich prehreškov. Ak niekto zdieľal dezinformácie len raz, neprijali proti nemu žiadne opatrenia, účty, ktoré pravidlá porušovali opakovane, však mohli zablokovať na niekoľko hodín, dní či dokonca na neurčito.

I keď systém nahlasovania dezinformácií o covide na Twitteri nebol nikdy dokonalý, podľa doktora Stephena Griffina z fakulty medicíny Univerzity v Leeds, bolo upokojujúce vedieť, že od roku 2020 odstránili tisícky účtov, ktoré šírili dezinformácie.

Teraz sa však niektorí, čo porušovali pravidlá, na sociálnu a mikroblogovaciu sieť vracajú. Twitter už napríklad obnovil osobný účet americkej kongresmanky Marjorie Taylor Greeneovej, ktorý zablokovali v januári.

Za obnovenie pozastavených účtov hlasovali v ankete, ktorú na Twitteri zdieľal jeho nový šéf Elon Musk, milióny ľudí a miliardár následne oznámil, že „na budúci týždeň sa začne amnestia“. Musk, ktorý spoločnosť kúpil za 44 miliárd dolárov, tvrdí, že chce z Twitteru spraviť centrum slobodného prejavu na internete.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Pravda, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá